Reklama

Niedziela Świdnicka

Miłość i autorytet

Pięciu diakonów przyjęło z rąk bp. Marka Mendyka święcenia prezbiteratu. Były to już dziewiętnaste święcenia w świdnickiej katedrze.

Niedziela świdnicka 23/2023, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

W pierwszym rzędzie nowi księża diecezji świdnickiej A.D. 2023

W pierwszym rzędzie nowi księża diecezji świdnickiej A.D. 2023

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim jednak pasterz diecezji nałożył na nowych kapłanów ręce w geście przekazania władzy Ducha Świętego, skierował do nich słowa, które mają stać się dla nich programem w pełnieniu posługi.

Prowadzić, karmić i kochać

– Pamiętajcie, że nierozłączne cechy przewodnika każdej wspólnoty to miłość i autorytet. Jedno bez drugiego nie istnieje. Macie być dla powierzonej sobie wspólnoty przewodnikami, macie być autorytetem – podkreślił w homilii bp Marek Mendyk. – Cieszcie się uznaniem powierzonych waszej pieczy, ale przede wszystkim sami ich szanujcie. Bądźcie sprawiedliwi i uczciwi w relacjach z każdym człowiekiem. Panujcie nad emocjami, wczuwajcie się w doświadczenia i emocje ludzi przychodzących do nas ze świata. Macie karmić, prowadzić, a nade wszystko kochać – przekonywał. Jednocześnie biskup przestrzegał młodych duchownych, mówiąc, że bez pasterskiej miłości do owiec służba może zamienić się w zakamuflowane sprawowanie władzy nad innymi i może nabrać charakteru autorytarnego i dyktatorskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na koniec przewodniczący liturgii święceń przekazał przyszłym kapłanom cenne wskazówki. – Bracia, pamiętajcie! „Urząd” pasterza otrzymany w Kościele to nie jest „przywilej stanu”, ale „łaska stanu”. Jeśli pasterz dojrzeje do miłości ofiarnej, to tylko dzięki łasce Jezusa. Ale też do końca swoich dni będzie się uczył ją przyjmować. Niech wasza nauka będzie pokarmem dla ludu Bożego, niech świętość waszego życia stanie się źródłem radości dla wyznawców Chrystusa. W ten sposób słowem i przykładem będziecie budować dom Boży, to jest Kościół. Pamiętajcie, że zostaliście wzięci z ludzi i dla ludzi ustanowieni, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Z nieustanną radością i prawdziwą miłością pełnijcie urząd posługiwania Chrystusa Kapłana, nie szukając korzyści własnej, lecz Jego chwały – zachęcił biskup.

Oto neoprezbiterzy

26 maja 2023 r., w Dzień Matki, prezbiterium diecezji świdnickiej powiększyło się o pięciu nowych kapłanów, którymi zostali: ks. Patryk Kruk z parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wałbrzychu, ks. Mariusz Pastuszyński z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdroju, ks. Adrian Pliszka z parafii św. Jana Nepomucena w Piskorzowie, ks. Wojciech Wiewióra z parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej i ks. Jakub Zajadły z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.

Na uroczystościach obecni byli bp Adam Bałabuch i biskup senior Ignacy Dec, ks. kan. Włodzimierz Wołyniec – rektor wrocławskiego seminarium wraz księżmi przełożonymi oraz grupa pięćdziesięciu duchownych, rodziny i przyjaciele księży neoprezbiterów.

Dodajmy, że w dniu poprzedzającym święcenia prezbiteratu, w kaplicy Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, przyszli kapłani diecezji świdnickiej wraz ze swoimi kolegami z archidiecezji wrocławskiej i legnickiej złożyli przed rektorem seminarium wyznanie wiary i przysięgę wierności Kościołowi oraz posłuszeństwa swojemu biskupowi.

2023-05-30 13:56

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gramy razem

Niedziela łódzka 21/2019, str. 7

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Ks. Paweł Kłys

Neoprezbiterzy 2019

Neoprezbiterzy 2019
25 maja święcenia prezbiteratu w naszej archidiecezji przyjęło dziewięciu kapłanów. Nowi księża chcą posługiwać dla ludzi i wśród nich Pomiędzy życiem i grą na boisku można odkryć wiele podobieństw. Podstawą sukcesu przedsięwzięcia są dobrze przygotowani zawodnicy, duch współpracy, charyzmatyczny lider i nastawienie na wygraną. Pojedynki rozgrywamy najpierw w naszych głowach, analizując własne możliwości, zestawiając je jednocześnie z przeciwnikiem. Dopiero tak przygotowani mentalnie i fizycznie jesteśmy w stanie stawić czoła wyzwaniu. Nie inaczej jest w życiu wiary, a zwłaszcza w życiu kapłańskim. W tym roku swoją działalność w ramach prezbiterium Kościoła łódzkiego rozpocznie dziewięciu nowych księży. Są to: ks. Marcin Skrzydłowski (parafia pw. św. Maksymiliana w Pabianicach), ks. Adrian Matuszewski (parafia pw. św. Faustyny w Łasku), ks. Adrian Zimnowłocki (parafia pw. św. Floriana w Uniejowie, diecezja włocławska), ks. Michał Kardynia (parafia pw. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim), ks. Tomasz Szurek (parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Łodzi), ks. Paweł Skowron (parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Łasku-Kolumnie), ks. Kamil Siuta (parafia pw. św. Kazimierza i św. Barbary w Pożdżenicach), ks. Kamil Gregorczyk (parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Justynowie) oraz ks. Łukasz Kaczmarek (parafia pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Łodzi). Otwórzmy serca w modlitwie oraz nastawieniu na współpracę z nowo wyświęconymi kapłanami.
CZYTAJ DALEJ

Trzeba w sobie pokonywać przywiązanie do zła

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 21, 23-27.

Poniedziałek, 15 grudnia. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Zapalono światła na choince na placu Świętego Piotra

2025-12-15 18:02

[ TEMATY ]

Watykan

Boże Narodzenie

Włodzimierz Rędzioch

W Watykanie zapalone zostały w poniedziałek światła na choince i odsłonięto stojącą obok szopkę. Świerk pochodzi z okolic Bolzano w Trydencie-Górnej Adydze na północy Włoch, a szopkę przygotowała diecezja Nocera Inferiore-Sarno w Kampanii na południu kraju.

25-metrowy świerk czerwony przywieziony został z Val d’Ultimo w prowincji Bolzano i waży 8 ton. W styczniu, gdy drzewo zostanie zabrane z placu, będzie wykorzystane zgodnie z zasadą troski o środowisko - zapewnili ofiarodawcy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję