Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Dziś, w wigilię wspomnienia św. Floriana, który chroni nas od pożarów, wszystkim druhnom i druhom strażakom życzymy zwyczajowo: „Tyle samo powrotów co wyjazdów” – powiedział ks. kan. Janusz Rakoczy.

2023-05-17 10:11

Niedziela sosnowiecka 21/2023, str. V

[ TEMATY ]

ochotnicza straż pożarna

Archiwum UG Mierzęcice

Poświęcenie pojazdu

Poświęcenie pojazdu

W parafii św. Mikołaja w Targoszycach pierwsze dni maja były okazją do uczczenia św. Józefa Robotnika z racji Święta Pracy, podkreślenia naszej narodowej tożsamości przez Dzień Flagi, oddania czci Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski w jej uroczystość, świętowania kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a także św. Floriana – patrona strażaków i hutników.

Majowe świętowanie

Podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny poświęcono nowy wóz strażacki ratowniczo-pożarniczy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Toporowicach. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz parafii i kapelan strażaków ks. kan. Janusz Rakoczy.

W kazaniu nawiązał do przeżywanej w tym dniu uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. – Świętowana tak dostojnie 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to również dzień, w którym w Kościele katolickim wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Upamiętnia ona Śluby Lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej. Dziś również, w wigilię wspomnienia św. Floriana, który chroni nas od pożarów, wszystkim druhnom i druhom strażakom życzymy tak zwyczajowo: „Tyle samo powrotów co wyjazdów”. Zdrowia, wytrwałości i samych bezpiecznych akcji. Niech wasz patron św. Florian otacza was swą opieką. Dziękujemy za wasz trud i ciężką pracę w pomaganiu innym. Niech służba drugiemu człowiekowi będzie powodem do osobistej satysfakcji i społecznego uznania – podkreślił ks. Janusz Rakoczy.

Jak najmniej wyjazdów

Na zakończenie Eucharystii w obecności parafian, zaproszonych gości, strażackich pocztów sztandarowych, pań z Koła Gospodyń Wiejskich Toporowice uroczyście poświęcono nowy wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Toporowicach. – Niech ten nowy pojazd służy jak najlepiej, cieszy się bezawaryjnością. Życzę mimo wszystko, aby los sprawiał, by jak najmniej musiał wyjeżdżać do akcji pożarniczo-ratunkowych – życzył proboszcz i kapelan strażaków.

Reklama

Dalsza część uroczystości miała miejsce przy jednostce OSP Toporowice, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji prezentacji nowego samochodu marki VOLVO FL280. – Samochód został wyposażony w najnowocześniejsze technologie z dziedziny pożarnictwa i bezpieczeństwa. Dzięki niemu strażacy będą w stanie jeszcze szybciej i skuteczniej reagować na sytuacje kryzysowe, takie jak pożary, wypadki drogowe czy anomalie pogodowe – zapewniał podczas prezentacji prezes OSP w Toporowicach druh Andrzej Kyrcz.

Goście i odznaczenia

Na uroczystości obecne były władze państwowe, samorządowe i gminne. Nie zabrakło przedstawicieli gminnych jednostek organizacyjnych, Zespołu Śpiewaczego Toporowianki, Gminnej Orkiestry Dętej im. Władysława Juszczyka, a także pocztów sztandarowych z zaprzyjaźnionych jednostek OSP z Boguchwałowic, Mierzęcic, Nowej Wsi, Przeczyc, Sadowa, Dąbia, Tuliszowa, Wojkowic Kościelnych, Żelisławic i mieszkańców Toporowic.

Decyzją Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, nadano odznakę „Za zasługi dla pożarnictwa powiatu będzińskiego” druhowi Andrzejowi Kyrczowi, a odznakę „Strażak wzorowy” druhom Łukaszowi Giełdzie i Michałowi Paszewskiemu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawsze na straży

Niedziela lubelska 30/2022, str. V

[ TEMATY ]

ochotnicza straż pożarna

100‑lecie

Paweł Wysoki

Druhowie z Osin i ich goście

Druhowie z Osin i ich goście

Ochotnicza Straż Pożarna w Osinach istnieje już 100 lat.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Polski, sprawowana pod przewodnictwem wieloletniego proboszcza ks. Adama Sołtysiaka przez obecnego proboszcza ks. Janusza Widelskiego i powiatowego kapelana OSP ks. Jerzego Węzkę. Uczestniczyli w niej druhowie i sympatycy OSP, a także zaprzyjaźnione drużyny z nieodległych Skrudek, Młynków i Żyrzyna.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki: Głoszenie Ewangelii oznacza dziś osobiste świadectwo

2023-06-06 09:06

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu w wywiadzie dla KAI z okazji 50-lecia święceń kapłańskich, mówi o swej kapłańskiej drodze i wymienia najważniejszych mistrzów, którzy go ukształtowali. Opowiada o swym zaangażowaniu w dialog z judaizmem oraz podaje zasady na jakich winien być oparty dialog Kościoła ze światem, definiuje miejsce Kościoła w państwie demokratycznym, zastanawia się jakie są przyczyny obecnych sytuacji kryzysowych w Kościele, dzieli się obawami co do Synodu o synodalności i zapowiada tegoroczne obchody Zbrodni Wołyńskiej, którym będzie towarzyszyć orędzie Kościołów z Polski i Ukrainy wzywające do wzajemnego przebaczenia i pojednania.

A oto pełen tekst rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Jak zapowiadają się obchody Bożego Ciała w diecezji?

2023-06-06 10:08

[ TEMATY ]

Boże Ciało

diecezja

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Głogów

Archiwum Aspektów

W najbliższy czwartek 8 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia w parafiach całej diecezji odbędą się uroczyste procesje eucharystyczne. W Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Głogowie procesjom będą przewodniczyć biskupi.

Bp Tadeusz Lityński poprowadzi procesję eucharystyczną w Głogowie. Wyruszy ona po Mszy św. sprawowanej o godz. 9.00 w kościele pw. św. Mikołaja, a zakończy się w kościele pw. św. Klemensa. W Gorzowie Wlkp. procesja pod przewodnictwem bp. Adriana Puta wyruszy z katedry gorzowskiej po Mszy św. odprawianej o godz. 10.00, przejdzie ulicami Chrobrego, Jagiełły,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję