Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Będzin

Witraże patronów

Wśród wielu imion, jakie pokolenia Polaków nadały Bogurodzicy, jest jedno szczególne dla naszej Ojczyzny i dla nas samych: Królowa Polski – przypomniał ks. Mariusz Karaś.

2023-05-17 10:11

Niedziela sosnowiecka 21/2023, str. III

[ TEMATY ]

Będzin

Jarosław Ciszek

Uroczyste poświęcenie witraży

Uroczyste poświęcenie witraży

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu poświęcił dwa witraże w kościele Świętej Trójcy w Będzinie. Dokonał tego podczas Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny. Witraże patronów Polski – św. Wojciecha i św. Stanisława – znajdują się w kaplicy Matki Bożej. W ostatnim oknie jeszcze w tym roku umieszczony zostanie wizerunek św. Maksymiliana.

– Rozpoczął się maj – miesiąc maryjny. Przy krzyżach i przydrożnych figurkach, w kościołach i kaplicach, rozbrzmiewają wezwania Litanii Loretańskiej, w której czcimy Najświętszą Maryję Pannę. Wśród wielu imion, jakie pokolenia Polaków nadały Bogurodzicy jest jedno szczególne dla naszej Ojczyzny i dla nas samych: Królowa Polski. Tytuł ten nie jest wymysłem Polaków z czasów potopu szwedzkiego, ale został oznajmiony królowi Zygmuntowi III Wazie przez sługę Bożego Juliusza Mancinellego, który w 1610 r. przybył do Polski z Włoch. 8 maja 1610 r. w Krakowie na Wawelu miała mu objawić się Maryja i powiedzieć: „Ja jestem Królową Polski” – przypomniał ks. Mariusz Karaś.

Podkreślił, że maryjne święto jest świadectwem wiary naszych przodków, którzy nie wstydzili się i nie wahali się swoich losów, trudnych zmagań i walki o niepodległość w czasach niewoli, powstań, wojen, okupacji, a także swoich nadziei osobistych i narodowych powierzać Maryi, Królowej Polski. – Ale dzisiejsza uroczystość jest także okazją, aby również nasze sprawy – osobiste i rodzinne, parafialne i narodowe – nie bać się powierzyć naszej najlepszej Matce i Królowej. I to z całą odpowiedzialnością czynimy. Dziś czynimy to też za wstawiennictwem dwóch wielkich świętych: św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, dwóch postaci, które w historii naszej Ojczyzny odegrały ważną rolę – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że dziś bardzo potrzeba nam świadków i wiernych, którzy życiem pokażą Jezusa. – Mamy być uczniami Chrystusa nie tylko tu i teraz, w kościele. Ale przede wszystkim tam, gdzie żyjemy, trudzimy się, doświadczamy radości i smutków. Trzeba nam uświadomić sobie, że świętość i wiara to nie tylko kwestia niedzielnej Eucharystii. Chrześcijaninem, mocno stąpającym po ziemi, jest się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – podkreślił ksiądz kanclerz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal, który łączy ludzi

Niedziela sosnowiecka 1/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Będzin

Piotr Wyparło/MFKiP

Warto zrobić sobie w połowie stycznia drugie Święta Bożego Narodzenia

Warto zrobić sobie w połowie stycznia drugie Święta Bożego Narodzenia

Z ks. Piotrem Pilśniakiem – rozmawia Jarosław Ciszek.

Jarosław Ciszek: Po co nam kolędy i pastorałki?

Ks. Piotr Pilśniak: Ksiądz Jan Twardowski na pytanie po co są Święta Bożego Narodzenia i po co śpiewamy kolędy, pisał: „Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać”. Kolędy są nośnikiem radości i przeniesieniem biblijnych treści do codzienności, a przede wszystkim łączą niebo z ziemią i ludzi między sobą.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Lech Wałęsa zostanie współautorem papieskiego dokumentu

2023-06-05 12:20

[ TEMATY ]

Lech Wałęsa

PAP/Paweł Supernak

W najbliższą sobotę 10 czerwca na Placu św. Piotra odbędzie się Światowe Spotkanie na rzecz Przyjaźni Społecznej, w którym, wraz z Ojcem Świętym wezmą udział m.in. laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Tego samego dnia przed południem nobliści, wśród których znajdzie się także prezydent Lech Wałęsa, zredagują dokument wzywający do promocji międzyludzkiego braterstwa, a papież podpisze go w obecności wiernych podczas popołudniowego czuwania.

Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, zatytułowanego "Not alone", jest ono zainspirowane papieską encykliką "Fratelli Tutti", a jego celem jest "promowanie kultury braterstwa, dialogu i pokoju". Oprócz 29 laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w gronie których znajdzie się prezydent Lech Wałęsa, na Placu św. Piotra będą też obecni artyści, m.in. Andrea Bocelli, Al Bano, dziecięcy chór Piccolo Coro dell'Antoniano i chorwacki wiolonczelista Stjepan Hauser, a także delegacja młodych ludzi z całego świata, którzy na zakończenie wydarzenia utworzą łańcuch złączonych rąk wzdłuż kolumnady okalającej Plac św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Przed szczytem NATO w Wilnie

2023-06-06 11:40

[ TEMATY ]

szczyt NATO

Organizatorzy

Do kolejnego szczytu NATO pozostało niewiele ponad miesiąc. Początkiem lipca głowy państw i szefowie rządów spotkają po raz kolejny, tym razem u naszych sąsiadów w Wilnie, aby dyskutować najważniejsze dla Sojuszu, czyli i dla nas, dla Polski kwestie.

Ubiegłoroczny szczyt w Madrycie, kiedy to nasza Redakcja po raz pierwszy uczestniczyła w tej rangi spotkaniu, opleciony był wszelkimi kwestiami wynikającymi z toczącej się wojny na Ukrainie. Podjęto wiele ważnych decyzji, szereg inicjatyw, w tym wnioski o przyjęcie dwóch nowych członków. Określono strategiczne cele i harmonogram ich realizacji. Rosję wskazano i nazwano największym i bezpośrednim zagrożeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję