Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Stulecie wspólnoty

W diecezji sosnowieckiej trzy parafie noszą wezwanie św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jedna z nich świętuje właśnie 100. rocznicę ustanowienia.

2023-05-17 10:11

Niedziela sosnowiecka 21/2023, str. I

[ TEMATY ]

parafia św. Floriana

Mikołaj Wójtowicz

Uroczystościom odpustowym i jubileuszowym przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Uroczystościom odpustowym i jubileuszowym przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Z racji odpustu ku czci patrona parafii w Cieślinie Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Eucharystię koncelebrowali zaproszeni przez gospodarza parafii ks. Mariusza Wróbla kapłani, m.in. kanclerz kurii legnickiej ks. Józef Lisowski; wykładowca UPJP2 w Krakowie ks. Paweł Pielka; studiujący na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim o. Łukasz Nocoń; proboszcz parafii w Wysokiej ks. Mariusz Smętek; dziekan dekanatu i proboszcz parafii w Chechle ks. Marek Szeląg; notariusz kurii sosnowieckiej ks. Marcin Kruszak. Na uroczystościach obecni byli także minister Agnieszka Ścigaj i wójt gminy Klucze Norbert Bień.

– Musimy sobie powiedzieć, że przodkowie nasi byli bardzo mądrymi ludźmi. Przed stu laty zdecydowali, aby zaprosić Pana Jezusa tu do was, wśród waszych domostw, pól i łąk. Zaprosili tego najdostojniejszego gościa, jakim jest Bóg Wszechmogący. Być może wspominali wydarzenie, kiedy zaproszono Pana Jezusa na wesele w Kanie Galilejskiej. Zaproszono Jego samego, uczniów i Najświętszą Maryję Pannę. Zobaczcie, kochani, jak wielkie korzyści odnieśli wszyscy z tego zaproszenia – powiedział bp Grzegorz Kaszak. Tradycyjnie po Mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła i do źródełka. Uroczystość uświetnili przybyli goście, wierni, kapłani z dekanatu jaroszowieckiego, poczty sztandarowe, Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy oraz Orkiestra Dęta OSP Gidle.

Z okazji jubileuszu ukazała się także monografia parafii autorstwa Tadeusza Barczyka. W tym roku w ramach obchodów 100-lecia parafii w Cieślinie planowane są m.in. wernisaż i wystawa obrazów ks. Mariana Dubiela oraz wirtualna podróż przez dzieje parafii (18 czerwca), dożynki i piknik rodzinny (15 sierpnia) oraz rocznica poświęcenia kościoła (29 października).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O wspólnotach na forum

Za nami XXIII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej, które odbyło się w parafii św. Floriana w Częstochowie.

Spotkanie było pierwszym po 2-letniej przerwie wymuszonej pandemią. – Pandemia sparaliżowała działania wspólnot. Chcemy się zobaczyć i porozmawiać, co dalej czynić – powiedział „Niedzieli” ks. Dariusz Nowak, proboszcz parafii św. Floriana oraz asystent Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. Zapowiedział również, że na wiosnę odbędą się wybory zarządu rady.

CZYTAJ DALEJ

Co robimy z tym, co Pan nam powierzył?

2023-05-10 10:03

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 1-12.

Poniedziałek, 5 czerwca. Św. Bonifacego, biskupa i męczennika, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Nauka o ekologii przez zabawę

2023-06-06 00:00

mat. pras

Studentki I roku pedagogiki Papieskiego Wydziału Teologicznego odwiedziły dziś przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego w Bierutowie. We współpracy z Bierkomem [Gmina Spółka Komunalna] prowadziły warsztaty o ekologii. Ich celem jest poprawa jakości segregacji i pogłębienie świadomoci dzieci w dziedzinie ekologii.

W czasie warsztatów odbywały się zajęcia tematyczne, które pozwoliły dzieciom zapoznać się z tematem segregowania śmieci. - Na początku zrobiłyśmy krótkie wprowadzenie, gdzie sprawdziłyśmy wiedze dzieci. Ku naszej radości była ona bardzo duża. Następnie zorganizowałyśmy olimpiadę śmieciową. Dzieci zostały podzielone na pięć grup. Maluchy miały wykonać konkretne zadania - opowiada Milena, jedna ze studentek I roku pedagogiki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję