Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W Rodzinie Różańcowej

„Nie smućcie się, bo Ja będę zawsze przy was” i „Odmawiajcie gorliwie Różaniec”! – te słowa wypowiedziała Maryja podczas objawień w Gietrzwałdzie.

2023-05-10 08:06

Niedziela sosnowiecka 20/2023, str. V

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Zbigniew Dzieciątkowski

Procesja podąża z darami do ołtarza

Procesja podąża z darami do ołtarza

W ostatnią sobotę kwietnia do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia przybyły wspólnoty Żywego Różańca z diecezji sosnowieckiej. Eucharystii przewodniczył pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. Do licznie przybyłych pielgrzymów kazanie wygłosił redaktor sosnowieckiej edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela ks. Tomasz Zmarzły.

200 lat historii

Spotkanie rozpoczęło się konferencją delegata biskupa ds. misji i dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji sosnowieckiej ks. Marka Zaręby. – Założycielka Żywego Różańca Paulina Jaricot w 1819 r. założyła organizację, która miała się zajmować zbiórką funduszy na działalność katolickich misji zagranicznych. W jej ramach stworzyła 10-osobowe grupy, które modliły się w intencji misji, wspierały je materialnie i upowszechniały tę ideę w społeczeństwie. Działalność ta dała początek, założonemu oficjalnie w 1822 r. w Lyonie, Papieskiemu Dziełu Rozkrzewiania Wiary, a w 1826 r. ruchowi Żywego Różańca. Misja Kościoła nadal trwa poprzez nasze zaangażowanie: modlitwę, intencje misyjne i materialne wsparcie. W ten sposób angażujemy się w misję głoszenia słowa Bożego i „obsługiwania stołów” – powiedział ks. Marek Zaręba.

Różaniec siłą

Po konferencji pielgrzymi odmówili wspólnie modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem. Następnie kustosz sanktuarium i moderator diecezjalny Żywego Różańca ks. Andrzej Stasiak zaprosił wszystkich na XI Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 2-3 czerwca br. Spotkanie odbywać się będzie pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. Nawiązuje ono do tematyki szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej stanowiącej duchowe przygotowanie do jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca.

Przesłanie z Gietrzwałdu

Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, kazanie wygłosił ks. Tomasz Zmarzły. Nawiązując do obecności w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej i nawiedzenia wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, odniósł się do innych znaków ukazujących tę samą osobę – Maryję.

Reklama

– Ponad tysiącletnia historia naszego narodu od początku jest złączona z Najświętszą Maryją Dziewicą. Ona była i jest naszą drogą do Chrystusa, naszego Zbawiciela. W tym roku przeżywać będziemy 146 lat od objawień w Gietrzwałdzie. Tam Matka Boża przemówiła po polsku do widzących. Objawienia miały miejsce w 1877 r., od 27 czerwca do 16 września. Maryja ukazywała się 12-letniej Justynie Szafryńskiej i starszej o rok Barbarze Samulowskiej. Objawiała się w sumie 160 razy. Mówiła: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali Różaniec”; „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. Dwa ostatnie zdania Maryi brzmiały: „Nie smućcie się, bo Ja będę zawsze przy was” oraz „Odmawiajcie gorliwie Różaniec”! My jako wspólnota Żywego Różańca wypełniamy te słowa codziennie, bo wiemy, że gdy brak pokoju – trzeba wziąć do ręki różaniec; gdy wokół w naszej Ojczyźnie tyle zła i nienawiści – trzeba wołać: „Ucieczko grzeszników – módl się za nami!”. Gdy brak nam wiary i miłości: „Pod Twoją obronę uciekamy się Maryjo!” – podkreślił ks. Tomasz Zmarzły. Kazanie zakończyła pieśń śpiewana w sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Na koniec modlitewnego spotkania w imieniu wszystkich wspólnot życzenia Jego Ekscelencji złożyły przedstawicielki Żywego Różańca z parafii św. Antoniego z Dąbrowy Górniczej-Gołonoga. Tradycyjnie wszyscy zgromadzeni na zakończenie udali się na ofiarowanie za główny ołtarz z łaskami słynącą figurą Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.

W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyły 33 zgłoszone, zorganizowane wspólnoty wraz z zelatorkami, duszpasterzami i pocztami sztandarowymi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła inna niż wszystkie

2023-05-23 14:25

Niedziela sosnowiecka 22/2023, str. V

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Archiwum KLO w Dąbrowie Górniczej

Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej

Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej

– Wzajemny szacunek jest dla nas priorytetem, słuchamy siebie nawzajem, a każdy głos jest dla nas ważny. Stawiamy na człowieka, a nie na ranking – podkreśla Ewa Raszka, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Brata Alberta Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej działa już od 32 lat. Jest to bezpłatna szkoła niepubliczna, która oferuje uczniom wiele atrakcyjnych propozycji edukacyjnych i zajęć pozalekcyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Lech Wałęsa zostanie współautorem papieskiego dokumentu

2023-06-05 12:20

[ TEMATY ]

Lech Wałęsa

PAP/Paweł Supernak

W najbliższą sobotę 10 czerwca na Placu św. Piotra odbędzie się Światowe Spotkanie na rzecz Przyjaźni Społecznej, w którym, wraz z Ojcem Świętym wezmą udział m.in. laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Tego samego dnia przed południem nobliści, wśród których znajdzie się także prezydent Lech Wałęsa, zredagują dokument wzywający do promocji międzyludzkiego braterstwa, a papież podpisze go w obecności wiernych podczas popołudniowego czuwania.

Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, zatytułowanego "Not alone", jest ono zainspirowane papieską encykliką "Fratelli Tutti", a jego celem jest "promowanie kultury braterstwa, dialogu i pokoju". Oprócz 29 laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w gronie których znajdzie się prezydent Lech Wałęsa, na Placu św. Piotra będą też obecni artyści, m.in. Andrea Bocelli, Al Bano, dziecięcy chór Piccolo Coro dell'Antoniano i chorwacki wiolonczelista Stjepan Hauser, a także delegacja młodych ludzi z całego świata, którzy na zakończenie wydarzenia utworzą łańcuch złączonych rąk wzdłuż kolumnady okalającej Plac św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Przed szczytem NATO w Wilnie

2023-06-06 11:40

[ TEMATY ]

szczyt NATO

Do kolejnego szczytu NATO pozostało niewiele ponad miesiąc. Początkiem lipca głowy państw i szefowie rządów spotkają po raz kolejny, tym razem u naszych sąsiadów w Wilnie, aby dyskutować najważniejsze dla Sojuszu, czyli i dla nas, dla Polski kwestie.

Ubiegłoroczny szczyt w Madrycie, kiedy to nasza Redakcja po raz pierwszy uczestniczyła w tej rangi spotkaniu, opleciony był wszelkimi kwestiami wynikającymi z toczącej się wojny na Ukrainie. Podjęto wiele ważnych decyzji, szereg inicjatyw, w tym wnioski o przyjęcie dwóch nowych członków. Określono strategiczne cele i harmonogram ich realizacji. Rosję wskazano i nazwano największym i bezpośrednim zagrożeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję