Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na wzór św. Franciszka

O duchowym życiu świeckich franciszkanów z s. Heleną Gniozdorz, tercjarką FZŚ, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły

Niedziela sosnowiecka 19/2023, str. V

[ TEMATY ]

tercjarze

TZ

Siostra Helena Gniozdorz, tercjarka

Siostra Helena Gniozdorz, tercjarka

Ksiądz Tomasz Zmarzły: Czym jest Franciszkański Zakon Świeckich? Jaka jest jego historia?

Siostra Helena Gniozdorz: Franciszkański Zakon Świeckich to międzynarodowe stowarzyszenie, którego członkowie prowadzą życie apostolskie i zdążają do doskonałości chrześcijańskiej w duchu zakonu św. Franciszka. Jego początki sięgają roku 1221, kiedy św. Franciszek wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach, zaproponował im nową formę życia ideałami Ewangelii, nazywając ich Braćmi i Siostrami od Pokuty. Pierwsze wspólnoty III Zakonu św. Franciszka na ziemiach polskich powstały w średniowieczu po przybyciu franciszkanów do Wrocławia i Krakowa. Rozwijające się dzieła apostolskie upadły w okresie międzywojennym lub zostały administracyjnie zlikwidowane w okresie okupacji hitlerowskiej i terroru stalinowskiego. Po II wojnie światowej, w okresie stalinizmu, nasza wspólnota nie mogła oficjalnie istnieć, lecz dzięki modlitwie tych, którzy ocaleli oraz wsparciu kapłanów przetrwała ten trudny okres. Odrodzenie, już jako Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, nastąpiło po II Soborze Watykańskim, na podstawie zatwierdzonej przez św. Pawła VI Reguły FZŚ. Franciszkański Zakon Świeckich rządzi się prawem powszechnym Kościoła i własnymi dokumentami: Regułą, Konstytucjami Generalnymi, Rytuałem i statutami.

Region Katowice obejmuje kilka okręgów, w tym sosnowiecki. W ilu parafiach obecnie działa FZŚ?

Wspólnoty nasze istnieją w kilkunastu parafiach diecezji sosnowieckiej i znajdują się: w Będzinie (parafia Świętej Trójcy), Czeladzi (parafia Świętych Archaniołów i parafia Matki Bożej Bolesnej), Dąbrowie Górniczej (parafia św. Antoniego z Padwy), Jaworznie (parafia św. Wojciecha i św. Katarzyny i parafia św. Karola Boromeusza), w Sosnowcu (parafia Chrystusa Króla, parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, parafia św. Jacka, parafia św. Franciszka, parafia Matki Bożej Fatimskiej, parafia św. Jana Chrzciciela) i Olkuszu (parafia św. Andrzeja). Te najstarsze, jak w Będzinie, trwają od 135 lat lub, jak w Olkuszu, od 100 lat.

Reklama

Na czym polega przynależność do FZŚ?

Ten, kto chce należeć do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, powinien pragnąć budowania w sobie doskonałości chrześcijańskiej i pomagać Kościołowi w pracy przez podejmowanie zadań apostolatu. W czasie nabożeństw i braterskich spotkań wspólnoty kandydat poznaje zasady życia duchowego, wymiar chrześcijańskiej ascezy w zastosowaniu do wzoru życia według Ewangelii, jaki zostawił nam św. Franciszek i jego naśladowcy. Dlatego ważna jest formacja, która do czasu złożenia profesji jest poprzedzona postulatem i nowicjatem. Następnie w ciągu całego życia pogłębiamy swoją bliskość z Bogiem w duchu św. Franciszka przez udział w nocnych czuwaniach, rekolekcjach i comiesięcznych spotkaniach w parafiach.

Charyzmat św. Franciszka ma charakterystyczne cechy. Warto je dziś kultywować i wypełniać w życiu?

Podstawową zasadą duchowego życia świeckich franciszkanów jest Ewangelia, którą należy systematycznie czytać w konfrontacji z życiem, naśladując św. Franciszka z Asyżu, dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi. Należący do FZŚ mają być żywymi członkami Kościoła, narzędziami misji Kościoła wśród ludzi, świadcząc o Chrystusie życiem, dobrym przykładem i słowem we własnej rodzinie, sąsiedztwie i miejscu pracy, mają budować harmonię, jedność, troszczyć się o sprawy wiary i Kościoła przez systematyczne czytanie Pisma Świętego, książek i czasopism religijnych. Obecnie wiele wspólnot zakonnych przeżywa kryzys powołań. Mamy nadzieję, że wciąż będą chętni, by z miłością realizować te piękne cechy ukazane przez naszego założyciela.

2023-04-28 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi naśladowcy św. Franciszka

[ TEMATY ]

Franciszkański Zakon Świeckich

tercjarze

O. Arkadiusz Bąk

Nowi tercjarze odnawiają przyrzeczenia chrzcielne.

Nowi tercjarze odnawiają przyrzeczenia chrzcielne.

Dziesięciu młodych ludzi rozpoczęło formację we Franciszkańskim Zakonie Świeckich (FZŚ) w Harmężach.

Najpierw została odprawiona Msza św., którą celebrowali franciszkanie z Harmęż z asystentem wspólnoty FZŚ w Krakowie o. Łukaszem Stecem, o Robertem Millerem odpowiedzialnym za Młodzież Franciszkańską i sekretarzem krakowskiej prowincji franciszkanów w Krakowie o. Marianem Michasiowem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Śmigiel: Krucjata Wyzwolenia Człowieka prowadzi do pełnej wolności

2023-06-05 19:49

[ TEMATY ]

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

bp Wisław Śmigiel

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Wiesław Śmigiel

Krucjata Wyzwolenia Człowieka prowadzi do wolności, pełnej wolności wewnętrznej – mówił bp Wiesław Śmigiel do uczestników Diecezjalnego Kongresu „Ku trzeżwości Narodu”, który odbył się 5 czerwca w Górsku, związanym z miejscem porwania bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Patronat nad Kongresem objął Wojewoda Kujawsko-Pomorski, a uczestniczyły w nim osoby także z diecezji sąsiednich. Tematem tegorocznego Kongresu była kluczowa rola postaw abstynenckich w skuteczności realizacji Narodowego Programu Trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki: Głoszenie Ewangelii oznacza dziś osobiste świadectwo

2023-06-06 09:06

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu w wywiadzie dla KAI z okazji 50-lecia święceń kapłańskich, mówi o swej kapłańskiej drodze i wymienia najważniejszych mistrzów, którzy go ukształtowali. Opowiada o swym zaangażowaniu w dialog z judaizmem oraz podaje zasady na jakich winien być oparty dialog Kościoła ze światem, definiuje miejsce Kościoła w państwie demokratycznym, zastanawia się jakie są przyczyny obecnych sytuacji kryzysowych w Kościele, dzieli się obawami co do Synodu o synodalności i zapowiada tegoroczne obchody Zbrodni Wołyńskiej, którym będzie towarzyszyć orędzie Kościołów z Polski i Ukrainy wzywające do wzajemnego przebaczenia i pojednania.

A oto pełen tekst rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję