Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czas miłosierdzia

Wielki Post to nie tyko czas przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To także czas nawrócenia i powrotu do Boga. Można to czynić na różne sposoby, nie zapominając o trzech filarach: poście, modlitwie i jałmużnie.

2023-02-28 13:24

Niedziela sosnowiecka 10/2023, str. I

[ TEMATY ]

Wielki Post

Bożena Sztajner/Niedziela

Post, modlitwa i jałmużna wpisują się w czas Wielkiego Postu

Post, modlitwa i jałmużna wpisują się w czas Wielkiego Postu

Żyjący na przełomie IV/V wieku św. Piotr Chryzolog zwany Złotoustym, doktor Kościoła, tak pisał: „Istnieją trzy rzeczy, bracia, na których stoi wiara. Są to: modlitwa, post i uczynki miłosierdzia. Duszą bowiem modlitwy jest post, a życiem postu – miłosierdzie. Niech ich nikt nie rozłącza. Jeśli ktoś ma tylko jedno z nich, ten nic nie ma. Kto się więc modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia”.

Już po raz kolejny rusza wielkopostna modlitwa i ofiara w intencji nowych powołań kapłańskich „Razem szturmujemy niebo. Wielki Post 2023”. Jest ona wyrazem troski o nowe powołania kapłańskie do diecezjalnego seminarium.

– Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). Prosimy kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich parafian o włączenie się w to dzieło. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w intencji licznych i świętych powołań kapłańskich dla naszej diecezji – zachęca bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

Także Caritas kontynuuje organizowaną od lat akcję „Czas miłosierdzia”. Wszyscy mogą nabyć skarbonkę wielkopostną, do której przez okres Wielkiego Postu będą składać jałmużnę jako szczególny rodzaj miłości i solidarności z tymi, którzy mierzą się z trudnościami, szczególnie w chorobie i nieszczęściu. – Wielki Post to czas, w którym szczególnie ważne jest dzielenie się sobą z innymi i dzielenie się tym, co mamy, zgodnie z zasadą, że prawdziwą wartość człowieka określa nie to, ile posiada, ale to, co może dać. Wydarzenia ostatnich lat i miesięcy skłaniają do jednoczenia się we wspólnych działaniach także przez tę akcję – podkreślił dyrektor Caritas diecezji sosnowieckiej ks. Przemysław Szot.

Odprawiane nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, rekolekcje parafialne i wspólnotowe są okazją do zbliżenia się do Boga i uczynienia tegorocznego Wielkiego Postu czasem pogłębiania wiary.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Realny post

2023-02-21 13:36

Niedziela Ogólnopolska 9/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Wielki Post

Magdalena Pijewska

Wielki Post jest czasem pokuty i nawrócenia, czasem przemiany i odnowy ducha. Po raz kolejny staje przed nami jako zadanie. Jak je dobrze wypełnić?

W duchowości chrześcijańskiej post jest rozumiany jako akt pokutny. Sam Jezus w Kazaniu na Górze zarysował prawdziwy kształt postu, ukazując go jako akt wypływający z wnętrza człowieka, a nie zwyczajna zewnętrzna praktyka rytualna: „Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. (...) Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu” (Mt 6, 16-18).

CZYTAJ DALEJ

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem

2023-03-20 20:48

Niedziela Ogólnopolska 13/2023, str. 15

[ TEMATY ]

Ewangelia

Karol Porwich/Niedziela

Słowa Ewangelii według św. Jana (J 11, 3-7. 17. 20-27. 33b-45 lub dłuższa perykopa: J 11, 1-45)

Siostry Łazarza posłały do Jezusa wiadomość:
„Panie, oto choruje ten, którego Ty kochasz”. Jezus, usłyszawszy to, rzekł: „Choroba ta nie zmierza ku śmierci, ale ku chwale Bożej, aby dzięki niej Syn Boży został otoczony chwałą”. A Jezus miłował Martę i jej siostrę, i Łazarza. Gdy posłyszał o jego chorobie, pozostał przez dwa dnitam, gdzie przebywał. Dopiero potem powiedział do swoichuczniów:
„Chodźmy znówdo Judei”.Kiedy Jezus tamprzybył, zastał Łazarza już od czterech dni spoczywającego w grobie.KiedywięcMarta dowiedziała się, że Jezus nadchodzi, wyszła Mu na spotkanie. Maria zaś siedziaław domu.Martawięc rzekła do Jezusa:„Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga”. Rzekł do niej Jezus: „Brat twój zmartwychwstanie”. Marta Mu odrzekła:„Wiem, że powstanie z martwych w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym”. Powiedział do niej Jezus: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem.Kto weMnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?”.
Odpowiedziała Mu: „Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat”. Jezus wzruszył się w duchu, rozrzewnił i zapytał: „Gdzie go położyliście?”. Odpowiedzieli Mu: „Panie, chodź i zobacz!”. Jezus zapłakał.
Żydzi więc mówili: „Oto jak go miłował!”. Niektórzy zaś z nich powiedzieli: „Czy Ten, który otworzył oczy niewidomemu, nie mógł sprawić, by on nie umarł?”. A Jezus, ponownie okazując głębokie wzruszenie, przyszedł do grobu. Była to pieczara, a na niej spoczywał kamień. Jezus powiedział: „Usuńcie kamień!”. Siostra zmarłego, Marta, rzekła do Niego:„Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni w grobie”. Jezus rzekł do niej: „Czyż nie powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą?”. Usunięto więc kamień. Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: „Ojcze, dziękuję Ci, że Mnie wysłuchałeś. Ja wiedziałem, że Mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie tłum to powiedziałem, aby uwierzyli, że Ty Mnie posłałeś”. To powiedziawszy, zawołał donośnym głosem: „Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!”. I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce przewiązane opaskami, a twarz jego była owinięta chustą. Rzekł do nich Jezus:
„Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić”. Wielu zatem spośród Żydów przybyłych do Marii, ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego.
Oto słowo Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: umorzono postępowanie przeciwko Benedyktowi XVI

2023-03-21 15:25

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Śledztwa przeciwko zmarłemu papieżowi Benedyktowi XVI, byłemu arcybiskupowi Monachium kardynałowi Friedrichowi Wetterowi i byłemu wikariuszowi generalnemu Monachium ks. Gerhardowi Gruberowi zostały umorzone z powodu braku dowodów winy lub przedawnienia.

Poinformowała o tym prokuratura Monachium I dzisiaj na porannej konferencji prasowej. Śledztwa oparte na raporcie o nadużyciach w archidiecezji Monachium i Fryzyndze ze stycznia 2022 roku, prowadzone m.in. przeciwko trzem hierarchom kościelnym, "nie doprowadziły - zdaniem prokuratury - do wystarczającego podejrzenia o przestępcze działanie ze strony osób zarządzających personelem".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję