Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 20-21

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oklepana sensacja

SPISEK Włoskie, a za nimi m.in. brytyjskie media zaraz po pogrzebie Benedykta XVI zaczęły się rozpisywać o rzekomym spisku „konserwatywnych kardynałów” przeciwko papieżowi Franciszkowi. Miałby on na celu skłonić Ojca Świętego do rezygnacji. Jednym z dowodów na to miałaby być książka, która tydzień po pogrzebie papieża seniora ukazała się na włoskim rynku. Publikacja Nic, tylko prawda zawiera wspomnienia abp. Georga Gänsweina z czasu, kiedy służył on najpierw kard. Ratzingerowi, później papieżowi Benedyktowi XVI, a na końcu papieżowi seniorowi. Oczywiście, gazety z sensacji żyją. Ta jednak to odgrzewany kotlet, a na dodatek na pierwszy rzut oka widać, że to intryga grubymi nićmi szyta. Inną kwestią jest, że arcybiskup sekretarz chyba zbyt szybko wydał swoją książkę wspomnieniową.

Wyjątkowy konkurs

Reklama

RODZINA ROKU Do 16 stycznia internauci mogli głosować na swoich faworytów w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu „Rodzina Roku”. Projekt polega na usytuowaniu dobra rodzin w centrum wszelakich działań. Kampania ma ponadto wspierać małżeństwa jako najlepsze środowisko opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci. Zgłoszenia na konkurs stanowiły amatorskie filmy, które pokazują dzień z życia danej rodziny. W kapitule honorowej zasiedli: Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Minister Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, czyli sprawa jest poważna. Oczywiście, nie w tym sensie, że poznamy rodzinnego superczempiona, bo nie o to w tym przedsięwzięciu chodzi i na pewno organizatorzy nie mają takich ambicji. Chodzi o to, by postawić rodzinę na świeczniku, bo na to ze wszech miar zasługuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafie inspirują

Nowy serwis Synod obudził w wielu świeckich i duchownych pragnienie odnowienia parafii: tego, jak jest zarządzana, jak podejmowane są decyzje, jak świeccy angażują się w jej życie, jak jest postrzegana przez większość parafian. Dlatego w nowo powstałym serwisie synod.org.pl będą zbierane informacje o parafiach, które mogą się stać inspiracją dla innych. Chodzi nie o parafie „idealne”, w których wszystko funkcjonuje perfekcyjnie, ale o wspólnoty prowadzone przez osoby, które konsekwentnie, dzień po dniu, starają się z nich uczynić miejsce, które się lubi i chętnie do nich przychodzi. Przykładem może być parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Kozińcach (finalistka organizowanego przez KAI konkursu Aktywna Parafia 2022). Ta podlaska niewielka wiejska wspólnota (800 wiernych) podejmuje wiele twórczych dzieł, w których aktywizuje zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby starsze.

Mapa serwisu synod.org.pl wciąż jest otwarta na nowe wspólnoty parafialne. Wszystkich księży proboszczów chętnych do podzielenia się swoim doświadczeniem organizatorzy zapraszają do kontaktu.

Noworoczne spotkanie

Reklama

LISTA PROBLEMÓW „Wspaniale byłoby, gdybyśmy kiedyś mogli zebrać się tylko po to, by podziękować wszechmogącemu Panu za dobrodziejstwa, których stale nam udziela, bez przymusu wyliczania dramatycznych sytuacji, które trapią ludzkość” – tak zakończył swoje tegoroczne przemówienie do dyplomatów akredytowanych przy Watykanie Franciszek. Z ambasadorami spotkał się 9 stycznia (więcej na ten temat na str. 19). Przemowa papieża była długa, bo długa jest lista problemów, które dziś trapią świat. Mają one jedną praprzyczynę, a jest nią „III wojna światowa zglobalizowanego świata, gdzie konflikty bezpośrednio dotyczą tylko niektórych obszarów planety, ale w istocie angażują wszystkich”. Jak sobie z nimi poradzić? Kościół zna receptę. I nie jest ona nowa. To, co należy osiągnąć, wskazał Jan XXIII w swojej encyklice Pacem in terris już przed 60 laty. Są to cztery „kamienie węgielne, które regulują zarówno relacje między poszczególnymi istotami ludzkimi, jak i między wspólnotami politycznymi”, a mianowicie: prawda, sprawiedliwość, solidarność i wolność.

Nowe wyniki

ISKK We wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce 26 września liczono, ilu wiernych jest na Mszy św. i ilu przystępuje do Komunii św. 28,3 i 12,9 – to odpowiednio procent dominicantes i communicantes – dwóch podstawowych wskaźników w badaniach ISKK za rok 2021. Oceniając te dane, należy pamiętać, że był to jeszcze – oficjalnie zresztą nadal jest – czas pandemii COVID-19. W kościołach obowiązywały ograniczenia: wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) oraz był obowiązek zakrywania ust i nosa. Stąd statystycy mówią o sytuacji „zniekształcającej wyniki”, a wynik badania stwierdza przede wszystkim znaczący wpływ pandemii na praktyki religijne. Jak było przed pandemią? W 2018 r. wskaźniki te wynosiły odpowiednio 36,9% i 16,7%. Podano również statystyki dotyczące katechizowanych dzieci i młodzieży. W całej Polsce we wszystkich typach placówek edukacyjnych w katechezie uczestniczyło wówczas 82,4% uczniów. W 2019 r. odsetek był nieco większy – 87,6%. Oznacza to, że ciągle ponad 4 mln dzieci i młodzieży w wieku szkolnym uczęszcza na katechezę. Jak bardzo pandemia przyspieszyła procesy laicyzacyjne, dowiemy się dzięki danym za ubiegły rok, choć trzeba będzie również wziąć pod uwagę fakt, że niektórzy z nas na wychodzenie z pandemicznej traumy potrzebują więcej czasu.

Raport z tezą

Reklama

IDEOLOGIA Niezależny ekspert ONZ ds. ochrony przed przemocą i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i tożsamość gender zbiera informacje od państw o tym, jak ochrona wolności religii wpływa na wolność orientacji seksualnej i tożsamości gender. To kolejne działanie mające na celu już nie nachalne propagowanie, ale wręcz narzucanie i zmuszane do wdrażania rozwiązań prawnych w państwach, które jeszcze nie uległy tej nowej „postępowej” ideologii i się przed nią bronią. To klasyczny przejaw ideologicznej kolonizacji, o której często wspomina papież Franciszek. W tym przypadku jest to groźne dla ludzi wierzących, ponieważ – jak ostrzegają eksperci – z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż końcowe wnioski będą wskazywać wolność religijną jako źródło i przyczynę dyskryminacji osób LGBT i zawierać nieskrywaną sugestię, żeby tę wolność ograniczyć albo zakazać jej manifestacji w przestrzeni publicznej.

Znowu zginął kapłan

NIGERIA Kolejny w ostatnich miesiącach kapłan zginął w Nigerii. 15 stycznia w dekanacie Kafin-Koro, na terenie diecezji Minna w środkowej części kraju, zginął z ręki bandytów ks. Isaac Achi. Został zaatakowany w miejscu swojego zamieszkania. Po zabiciu kapłana napastnicy spalili jego ciało na popiół. Tyle podały agencje w krótkich depeszach. Duchowny zginął najpewniej z rąk islamistów, którzy od lat walczą z siłami rządowymi i terroryzują ludność. Nigeria stała się przez nich najniebezpieczniejszym krajem na globie dla katolickich duchownych, w czym wyprzedza ogarnięty przemocą Meksyk. W ubiegłym roku zginęło ich czterech.

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

2023-01-16 18:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 5/2024, str. 26-27

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

FIDUCIA SUPPLICANS Obecnie przeżywamy zmianę epoki i w takim kontekście angażujecie się w rozumne rozważania nad kwestiami wiary – powiedział 26 stycznia papież Franciszek do członków Dykasterii Nauki Wiary. W przemówieniu papieża nie zabrakło nawiązania do najgłośniejszego i najbardziej kontrowersyjnego w ostatnim czasie dokumentu kongregacji, którym jest Fiducia supplicans. Franciszek po raz kolejny podkreślił, że nie ma w nim zmiany doktryny, bo intencją „błogosławieństw duszpasterskich i spontanicznych jest konkretne ukazanie bliskości Pana i Kościoła wobec tych wszystkich, którzy znajdując się w różnych sytuacjach, proszą o pomoc w kontynuowaniu – a czasem rozpoczęciu – drogi wiary”, i uspokajająco dodał, że „po pierwsze, te błogosławieństwa, pozostające poza jakimkolwiek kontekstem i formą liturgiczną, nie wymagają doskonałości moralnej, aby je otrzymać, a po drugie – kiedy para spontanicznie zbliża się, aby o nie poprosić, nie błogosławi się związku, ale po prostu osoby, które razem o to poprosiły”.
CZYTAJ DALEJ

Tłumy wiernych w ulicznej Drodze Krzyżowej w Radomiu. Liczbę uczestników oszacowano na 1500 osób

2025-04-14 09:41

[ TEMATY ]

Radom

Bp Marek Solarczyk

uliczna Droga Krzyżowa

tłumy

facebook.com/bpmsolarczyk

Uliczna Droga Krzyżowa w Radomiu

Uliczna Droga Krzyżowa w Radomiu

Ulicami Radomia przeszła w niedzielę wieczorem Droga Krzyżowa. Wierni przeszli od kościoła farnego do katedry. Niesiono krzyż, który jest wierną kopią symbolu ŚDM.

Rozważania przygotował biskup Marek Solarczyk. - Rozpoczynamy naszą radomską Drogę Krzyżową w Roku Jubileuszowym, ale także okresie, gdy dziękujemy Bogu - Panu czasu za 1000. lat Królestwa Polskiego. Pragniemy rozważyć tajemnice życia Boga razem z Jezusem Chrystusem i dostrzec w bogactwie naszych ludzkich dziejów znaki działania mocy Boga, jaką ofiarował nam poprzez tak licznych Pielgrzymów Nadziei - świadków miłości Boga i Kościoła oraz poświęcenia dla człowieka i naszej Ojczyzny - Polski - mówił się bp Marek Solarczyk.
CZYTAJ DALEJ

Kanonizacja "patrona internetu" i nietypowe wydarzenie w Warszawie

2025-04-14 16:07

[ TEMATY ]

Warszawa

młodzież

bł. Carlo Acutis

patron internetu

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Młodzi z Warszawy będą świętować zapowiadaną na 27 kwietnia kanonizację "patrona internetu" nietypowym wydarzeniem - „HOTSPOT - Wiara w zasięgu” w parafii św. Barnaby Apostoła połączy koncert uwielbienia, sztukę i autentyczne rozmowy w duchu bł. Carlo Acutisa. - Można przyjść takim, jakim się jest - niezależnie od tego, gdzie się teraz jest w życiu. Carlo pokazuje, że Bóg jest zawsze blisko. On był jednym z nas - mówi Julia Dąbrowska parafialnej wspólnoty młodzieży.

Już w niedzielę 27 kwietnia w parafii św. Barnaby Apostoła w Warszawie odbędzie się wyjątkowy wieczór dla młodych - HOTSPOT - Wiara w zasięgu. Wydarzenie jest odpowiedzią na jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele ostatnich lat - kanonizację bł. Carlo Acutisa, nastolatka, który pokazał światu, że świętość jest możliwa także dziś: w dżinsach, z plecakiem i smartfonem w dłoni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję