Reklama

Niedziela Legnicka

Przywrócić piękno

W bazylice jeleniogórskiej podjęto prace przy głównym ołtarzu. Rozmawiamy o nich z ks. dr. Stanisławem Szupieńko, diecezjalnym konserwatorem.

Niedziela legnicka 51/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Jelenia Góra

Ks. Stanisław Szupieńko

Odnowiony jeleniogórski ołtarz zachwyca swoim widokiem

Odnowiony jeleniogórski ołtarz zachwyca swoim widokiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Piotr Nowosielski: Jakie jest znaczenie jeleniogórskiego kościoła świętych Erazma i Pankracego, noszącego tytuł Bazyliki Mniejszej?

Ks. Stanisław Szupieńko: Wysoka ranga tego kościoła nigdy nie budziła wątpliwości, gdyż był on – jak pisze o nim ks. H. Hofmann: „Ozdobą miasta i dumą katolickiej wspólnoty jest stary, strzelisty miejski kościół parafialny w Jeleniej Górze”. Ta gotycka świątynia, od wieków dominująca w krajobrazie Jeleniej Góry, otoczona była troską przez kolejnych proboszczów i parafian, którzy ceniąc swój kościół, ozdobili go wieloma dziełami sztuki i sprzętami liturgicznymi.

Wiemy, że w kościele prowadzone są prace restauratorskie, czego one dotyczą?

Podjęta przez proboszcza parafii ks. Bogdana Żygadło wraz z parafianami restauracja świątyni, trwa już od wielu lat. Z środków pozyskanych i własnych przeprowadzone zostały prace remontowe przy dachach kościoła, wieży, zewnętrznych kaplicach grobowych i epitafiach. Wnętrze kościoła otrzymało nową polichromię, a barokowe wyposażenie poddano gruntownym pracom konserwatorskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Co można powiedzieć o ołtarzu głównym?

Ołtarz ten uważany jest powszechnie za jedno z najcenniejszych dzieł barokowych na Śląsku. Jego twórcą, wraz z finezyjną dekoracją rzeźbiarską, jest pochodzący z Norwegii rzeźbiarz Thomas Weissfeldt, który zrealizowanemu z rozmachem na początku XVIII w. ołtarzowi nadał unikatową formę, cechującą się niezwykłą lotnością ażurowej, marmoryzowanej i złoconej struktury. W śmiałą architekturę ołtarza harmonijnie została wpisana, doskonała artystycznie, dekoracja rzeźbiarska. zachwycająca swą wirtuozerią.

Co warto wiedzieć o obrazach zdobiących ołtarz?

Umieszczone w ołtarzu obrazy są dziełem śląskiego malarza Johanna Philipa Kretschmera z Głogowa. Stanowią one integralną część ołtarza, a ich ideowe przesłanie skupia się na wydarzeniu Przemienienia Chrystusa na Górze Tabor. Stąd w centrum pierwszego z nich widzimy Chrystusa z Mojżeszem i Eliaszem po bokach, a poniżej trzech apostołów. Z tym przedstawieniem koresponduje owalny górny obraz z postaciami Boga Ojca i Ducha Świętego na tle świetlistej przestrzeni.

Takie dwu obrazowe rozwiązanie kompozycyjne, zdynamizowało malarską wizję, która udanie uwydatniła niezwykłość wydarzenia, jego nadprzyrodzony i ziemski wymiar oraz eksponowaną prawdę o Boskiej godności Chrystusa i Jego Bożym synostwie.

Co wniosły do wiedzy o ołtarzu tegoroczne prace?

Podjęte w zakresie architektury ołtarza prace konserwatorskie to dopiero początek prac badawczych, których podjęli się znawcy malarstwa i rzeźby barokowej. Prace konserwatorskie przy rzeźbach umożliwiły już dokładniejsze rozpoznanie ich struktury i elementów snycerskich wraz z dotarciem do oryginalnych warstw polichromii. Restauracja obrazów, z uwagi na nienajlepszy stan zachowania płócien, wymagała podjęcia trudniejszych technicznie zabiegów, które uczytelniły malowidła, zabezpieczając je na przyszłość. Po zakończeniu prac przy obrazach, możemy podziwiać manierę i kunszt malarski autora, widoczny zwłaszcza w postaci Chrystusa, ukazanego w wykwintnej pozie i kolorystyce. Ekspresyjna prezentacja pozostałych Osób Boskich oraz postaci towarzyszących, udanie eksponuje wielkie znaczenie przedstawianej sceny dla wiary w Boskie posłannictwo Chrystusa. Miejmy więc nadzieję, że dalsze prace sprawią, że w miarę szybko jeleniogórski ołtarz odzyska swój pełny blask.

2022-12-13 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia Zesłania Ducha Świętego ze śpiewem gregoriańskim

Sobota 4 czerwca, jest dniem wigilijnym przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W niektórych parafiach podejmowane są modlitewne czuwania przed ta uroczystością. Jedną z nich jest jeleniogórska parafia św. Jana Apostoła, ale w niej, modlitwa czuwania będzie odbywała się w jęz. łacińskim, z wykorzystaniem Chorału Gregoriańskiego.

Schola
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas o lekcjach religii: sytuacja nie jest łatwa; to lekceważenie nauczycieli i uczniów

2025-09-01 07:24

[ TEMATY ]

katecheza

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Sytuacja wokół lekcji religii nie jest łatwa; to rodzaj lekceważenia miejsca, jakie te lekcje zajmują w szkole, a także nauczycieli i uczniów - powiedział PAP metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Podziękował katechetom za ich „wytrwałość, wytrzymałość i odporność na wszystkie wstrząsy".

Zgodnie z decyzją MEN, od 1 września tego roku lekcje religii w szkołach mogą odbywać się w grupach międzyoddziałowych. Resort zdecydował także, że nauka religii i etyki będzie odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, a nie dwóch, jak obecnie, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie chcą wyrzucać śmieci nocą

2025-09-02 07:16

[ TEMATY ]

śmieci

Sycylia

Agata Kowalska

Taormina, Sycylia

Taormina, Sycylia

Mieszkańcy Taorminy na Sycylii domagają się prawa do snu. Apelując o to do burmistrza protestują przeciwko jego rozporządzeniu, na mocy którego w historycznym centrum mogą wyrzucać śmieci tylko w godzinach od 1.30 w nocy do 5 rano. Ludzie pytają: „mamy chodzić w nocy ze śmieciami zamiast spać”?

Informując o rozporządzeniu burmistrza Cateno De Luki włoskie media podkreśliły, że „skazał mieszkańców na bezsenne noce”. W dokumencie podkreślił, że śmieci należy wyrzucać lub wystawiać przed domem do zabrania przez służby komunalne „ani minuty wcześniej, ani minuty później” niż w wyznaczonych godzinach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję