Reklama

Niedziela Rzeszowska

Chrystus Królem

Wiele można powiedzieć o tzw. dzisiejszej młodzieży, ale są wśród niej i tacy, którzy nie boją się krzyczeć „Jezus Chrystus jest naszym Królem!”.

Niedziela rzeszowska 49/2022, str. I

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Piotr Szorc

Na uroczystości przyjechało ponad 1200 młodych ludzi

Na uroczystości przyjechało ponad 1200 młodych ludzi

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która zamyka rok liturgiczny, już od lat łączy święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od zeszłego roku jest również dniem, w którym młodzi na całym świecie mają swoje święto – Światowy Dzień Młodzieży. Każdy w swojej diecezji, ale w duchowej łączności ze wszystkimi zakątkami świata.

W tym dniu w samo południe katedra rzeszowska wypełniła się po brzegi młodzieżą, dorosłymi, dziećmi, kapłanami i siostrami zakonnymi, wszyscy przybyli, by razem cieszyć się z królowania jedynego Boga, Jezusa Chrystusa.

Podczas Eucharystii, której przewodniczył bp Jan Wątroba, 25 kandydatów na członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży złożyło uroczyste przyrzeczenie. Zapewnili, że są gotowi „przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie”. W murach katedry wybrzmiały okrzyki: „Gotów!”, a na twarzach nowo przyjętych KSM-owiczów malowała się duma i radość. Biskup wręczył nominacje nowym prezesom Akcji Katolickiej, z tą chwilą 31 osób rozpoczęło swoją posługę na nowym stanowisku.

Piękna liturgia koncelebrowana przez niemal 50 kapłanów z asystą Liturgicznej Służby Ołtarza, uświetniona przez młodzieżowy chór, zakończyła się, a wszyscy zebrani wyruszyli na „Królewską Ucztę”. Przy dźwiękach hymnów Światowych Dni Młodzieży cała wspólnota wyruszyła, śpiewając i tańcząc, aby na Uniwersytecie Rzeszowskim bawić się, modlić i słuchać świadectw Bożej miłości. Ponad 1200 chłopców i dziewcząt spędzało ten czas z widocznym na twarzach entuzjazmem tańcząc, śpiewając, poznając się i otwierając na drugiego człowieka.

Wydarzenie zakończyły adoracja Najświętszego Sakramentu przy wspólnie śpiewanych pieśniach i błogosławieństwo. Kapłani złączyli się na modlitwie za wszystkich młodych, a młodzi za kapłanów, aby ta obustronna troska owocowała w przyszłości pięknym Kościołem.

Reklama

Tak zakończyła się „Królewska Uczta” na dworze największego z Królów, Jezusa Chrystusa.

Wyjątkowy dzień, który zgromadził tak wielu, zebrał w jednym miejscu wiele ludzkich historii, złączył w sobie wszystko, co w życiu jest najważniejsze: modlitwę, czas spędzony z drugim człowiekiem, miłość i zapał.

Wiele można powiedzieć o tzw. dzisiejszej młodzieży, ale ta dzisiejsza młodzież jest przyszłością naszego Kościoła.

2022-11-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

24 lipca odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

W sanktuarium św. Jana Pawła II w stolicy Małopolski 24 lipca odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będziemy dziękować za dar wspólnoty Kościoła – powiedział PAP dyr. Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk.

W tym roku przypada piąta rocznica ŚDM w Krakowie. "Mimo pandemii 24 lipca zaplanowano wielkie świętowanie, które będzie dziękczynieniem Bogu za dar spotkania z Ojcem Świętem oraz młodymi z całego świata. Mszy św. o godz. 19.00 w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Liturgię będą koncelebrowali: bp Robert Chrząszcz z Krakowa, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk, wieloletni dyr. Krajowego Biura ŚDM – obecnie bp Grzegorz Suchodolski, oraz bp Adam Bab" – powiedział ks. Wilk.

CZYTAJ DALEJ

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Muzycznie o drodze męczeństwa

2023-01-31 13:30

[ TEMATY ]

muzyka

Karol Porwich/Niedziela

Przyzwyczailiśmy się już, że o wielkich, godnych upamiętnienia postaciach pisze się artykuły, publikuje na ich temat broszury, książki; ich życiu i działalności poświęca się często całe monografie. Powstają filmy biograficzne, artyści umieszczają ich wizerunki na obrazach i grafikach. Zapominamy przy tym, że artystyczną formą opowieści o człowieku może być także... muzyka.

Jednym z dzieł muzycznych, które traktuje o życiu pięknej, choć nieco zapomnianej postaci, jest powstały niedawno utwór „6665. Martyris via” na klawesyn autorstwa Marka Kunickiego. Kompozycja ta została zainspirowana świadectwem wiary, życia i śmierci męczennika II wojny światowej, sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki, oblata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję