Reklama

Niedziela Przemyska

W oczekiwaniu na jubileusz

W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie erygowania parafii św. Józefa w Przemyślu. Jednak już teraz podjęto duchowe przygotowania do świętowania tej rocznicy.

Niedziela przemyska 49/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Archiwum parafii

Uroczystej Mszy św. na zakończenie wizytacji kanonicznej przewodniczył bp Krzysztof Chudzio

Uroczystej Mszy św. na zakończenie wizytacji kanonicznej przewodniczył bp Krzysztof Chudzio

Chyba każdy, kto odwiedza przemyską dzielnicę Zasanie bez trudu w jej krajobrazie dostrzeże wieżę kościoła św. Józefa, która w opinii wielu mieszkańców miasta i turystów swym wyglądem przypomina krakowski kościół mariacki. Miejsce to tak bliskie kilku pokoleniom przemyślan jest związane z posługą duszpasterską i wychowawczą kapłanów oraz braci Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego (popularnie określanych jako salezjanie).

Nowa parafia

Zgromadzenie zakonne zostało założone w 1855 r. w Turynie przez św. Jana Bosko, a zatwierdzone przez Stolicę Apostolską 23 lipca 1864 r. Na ziemie polskie salezjanie przybyli w 1898 r., a już 9 lat później zostali sprowadzeni do Przemyśla. Była to zasługa ówczesnego rządcy diecezji bp. Józefa Sebastiana Pelczara, który chciał by księża salezjanie zaopiekowali się zaniedbaną materialnie i moralnie młodzieżą, na którą negatywnie oddziaływali m.in. skoszarowani żołnierze ówczesnej twierdzy przemyskiej.

Pierwszym przełożonym przybyłej 27 lipca 1907 r. z Oświęcimia wspólnoty był ks. August Hlond, późniejszy kardynał i prymas Polski. W 1910 r. rozpoczęto budowę sierocińca przeznaczonego dla chłopców, który już w październiku roku następnego został poświęcony przez bp. Pelczara i przybyłego z Włoch generała zgromadzenia. Obecny kościół zaczęto budować w 1912 r., w trakcie I wojny światowej prace zostały przerwane, a ostatecznie został on poświęcony 18 listopada 1923 r. i konsekrowany 6 listopada 1927 r. W dniu poświęcenia świątyni władze diecezjalne z parafii Przemyśl-Katedra wydzieliły przy kościele salezjańskim odrębną stację duszpasterską obejmującą przemyską dzielnicę Zasanie oraz wioski: Ostrów, Kuńkowce i Lipowicę.

Powstanie nowej parafii było związane z ogromnymi potrzebami pastoralnymi tej części miasta, która tuż przed wybuchem wojny w 1938 r. liczyła ponad 13 tys. wiernych. Obok ogromu pracy duszpasterskiej i wychowawczej przemyscy salezjanie troszczyli się również o piękno liturgii zarówno w diecezji przemyskiej, jak i w innych częściach Polski. W tym celu w 1916 r. założyli Szkołę Organistowską wraz z internatem, którą kierował ks. Antoni Hlond, brat kardynała.

Reklama

Trudy i sukcesy

Prócz wielu sukcesów duszpasterskich i wychowawczych, parafia przeżywała w swojej prawie stuletniej historii również trudne chwile. Po rozpoczęciu wojny niemiecko-radzieckiej w czerwcu 1941 r. w kościół uderzyły dwa pociski, z których jeden zniszczył okna bocznej ściany, a drugi rozetę na frontonie oraz pomnik św. Jana Bosko i płyty przed świątynią. O wiele tragiczniejsze wydarzenia miały miejsce już po zakończeniu działań wojennych, gdy 30 maja 1945 r. do klasztoru i sierocińca wtargnęli sowieccy żołnierze. Chcieli oni przeprowadzić rewizję, gdyż – jak twierdzili– z budynku padły w ich kierunku strzały. W wyniku tego najścia zostali zastrzeleni dwaj salezjanie: ks. Jan Dolata, wychowawca i ekonom sierocińca oraz br. Ludwik Cienciała, który pełnił posługę stolarza. Z kolei 5 października 1963 r. władze komunistyczne dokonały likwidacji Szkoły Organistowskiej i przejęły jej budynki wraz z mieniem. Wydarzeniom tym towarzyszyły protesty przemyślan i uczniów, brutalnie pacyfikowane przez siły porządkowe, które następnie dokonywały szykan i represji wobec uczestników zajść.

Po przemianach ustrojowych księża Salezjanie z jeszcze większą gorliwością podjęli pracę duszpasterską, zwłaszcza na niwie edukacyjnej i wychowawczej. Po odzyskaniu budynków dawnej Szkoły Organistowskiej i ich gruntownym remoncie, 1 września 2001 r. uruchomili w nich szkołę im. bł. Augusta Czartoryskiego. Poza tym przy parafii zorganizowano oratorium dla dzieci i młodzieży, kawiarenkę i szereg grup formacyjnych.

Przygotowania rozpoczęte

Choć 100. rocznicę erygowania parafii św. Józefa będziemy obchodzić dopiero w przyszłym roku, trwają już duchowe przygotowania do tego wydarzenia. Rozpoczęły je rekolekcje wygłoszone w pierwszych dniach listopada przez salezjanina ks. Dominika Chmielewskiego, popularnego kaznodzieję i założyciela znanej również w Przemyślu wspólnoty Wojownicy Maryi, który na co dzień pracuje w Lądzie. Kapłan swoje nauki skierował przede wszystkim do małżeństw i, jak relacjonowali licznie zebrani w świątyni wierni, choć nabożeństwo wraz z kazaniem trwało dwie godziny, wcale się nie dłużyło. Każdego dnia odbywał się również Apel Jasnogórski.

Reklama

Rozpoczęcie przygotowań do jubileuszu powiązano też z wizytacją kanoniczną, przeprowadzoną przez bp. Krzysztofa Chudzio, który w jej trakcie spotkał się m.in. z rodzicami dzieci, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii św. i sakramentu bierzmowania. Biskup zachęcił rodziców, by modlili się za swoje pociechy, błogosławili je każdego dnia i czytali im Pismo Święte. Punktem kulminacyjnym wizytacji była uroczysta Suma odprawiona w niedzielę 13 listopada, w trakcie której została poświęcona kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

W oczekiwaniu na jubileusz stulecia istnienia parafii pozostaje nam więc życzyć księżom Salezjanom, by zawsze pozostali wierni ideałom głoszonym przez swojego założyciela i wśród kolejnych pokoleń polskiej (w tym przemyskiej) młodzieży wzniecali ogień wiary oraz miłości do Ojczyzny w myśl słów jednego z najwybitniejszych przedstawicieli zgromadzenia, kard. Augusta Hlonda, który po otrzymaniu purpury kardynalskiej z balkonu pałacu prymasowskiego w Gnieźnie powiedział m.in.: „Nie wystarczy powiedzieć ‹‹jestem dobrym Polakiem››, a przy tym być głuchym na odgłos dzwonów kościelnych; nie wystarczy powiedzieć: ‹‹kocham swój kraj››, a przy tym patrzeć okiem obojętnym na ten wspaniały przybytek Boży. Kto kraj swój kocha prawdziwie, ten łączy w swym sercu te dwa wzniosłe ideały: Bóg i Ojczyzna.

2022-11-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe świętowanie

Niedziela rzeszowska 49/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Dariusz Gąska

Jubileuszowe świętowanie

Jubileuszowe świętowanie

Te Deum laudamus… kilkakrotnie rozbrzmiewało w ostatnich dniach w parafii bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie jako dziękczynienie za 25 lat jej istnienia.

Parafia została powołana do istnienia w 1995 r., ale zeszłoroczne ograniczenia epidemiczne uniemożliwiły uroczyste świętowanie. W tym roku, dzięki Bożej pomocy i zaangażowaniu wielu osób, udało się godnie celebrować tak ważny dla wspólnoty jubileusz. Przygotowaniem duchowym do tego wydarzenia były kilkudniowe rekolekcje, które wygłosił o. Juliusz Wiewióra, karmelita bosy.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję