Reklama

Niedziela Przemyska

Wzór dla młodzieży

W archidiecezji przemyskiej odbyła się peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa.

Niedziela przemyska 49/2022, str. I

[ TEMATY ]

relikwie bł. Carlo Acutisa

Łukasz Sztolf

Peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa na przemyskim Kazanowie

Peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa na przemyskim Kazanowie

Była ona okazją do przygotowania młodzieży do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2023 r. w Lizbonie. Peregrynacja relikwii błogosławionego odbyła się w czterech miejscach archidiecezji: w Leżajsku, Jarosławiu, Przemyślu i Krośnie.

Przykład na dzisiejsze czasy

Podczas peregrynacji relikwii bł. Carla Acutisa w Leżajsku odbyły się modlitewne spotkania w kościele, ale także w szkołach i przedszkolach, gdzie młodzi mogli poznać wyniesionego na ołtarze rówieśnika. Najważniejszym punktem dnia była uroczysta Msza św. w leżajskiej farze, której przewodniczył abp Józef Michalik. Po niej odbył się wieczór uwielbienia.

Jak wskazuje młodzież z Leżajska, sama postać błogosławionego nie jest im obca. – Wcześniej zostaliśmy już przygotowani podczas lekcji religii w szkole. Księża poprowadzili lekcje na temat Carla, zapoznali nas z jego życiem, oglądaliśmy film o nim i uczyliśmy się śpiewać o nim piosenki. Dzisiejsze spotkanie było przypieczętowaniem tych przygotowań i zostanie w naszych sercach na długi czas – powiedziała jedna z uczestniczek modlitwy. – To wydarzenie traktuję jako bliskie spotkanie z Bogiem, które nadaje sens mojemu życiu. Warto wykorzystać ten czas i otworzyć się na wolę Boga – dodała Julia. – Carlo jest dla nas przykładem, postacią, którą możemy podziwiać, i którą rzeczywiście podziwiamy. Myślę, że w dzisiejszych czasach dużo młodzieży wstydzi się Boga, a on pokazuje, że nie mamy się czego wstydzić, że mamy się czym chwalić. Mamy się chwalić naszą wiarą; tym, że ona jest silna, że owocuje. Mamy okazję to wszystko pokazywać i róbmy to! – podkreśliła Pola.

W drodze do zbawienia

Dzień później relikwie nawiedziły Jarosław. Młodzi z dekanatów: Jarosław I, Jarosław II, Jarosław III, Pruchnik, Radymno I, Radymno II i Sieniawa spotkali się bł. Carlem w trzech parafiach: Bożego Ciała (kolegiata), Trójcy Przenajświętszej (Ojcowie Franciszkanie) oraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Trzeciego dnia na spotkanie z relikwiami bł. Carla Acutisa przybyły młodzież i dzieci z Przemyśla. Najpierw uczniowie szkół podstawowych mieli okazję zapoznać się z postacią błogosławionego. Następnie odbyło się czuwanie modlitewne dla młodzieży, Msza św. i agapa.

Reklama

Ostatniego dnia peregrynacji relikwie trafiły do Krosna. Także tam od samego rana młodzież i dzieci uczestniczyły w specjalnie przygotowanym programie, zakończonym wieczorną Eucharystią, której przewodniczył arcybiskup senior Józef Michalik. Podczas Mszy św. kaznodzieja powiedział młodym, że każdy z nas jest w drodze do zbawienia. – We współczesności Kościół ma do ofiarowania największy dar życia wiecznego, uratowanego życia doczesnego, które się przedłuży w wieczności. Piękne i godne życie na ziemi może i powinno być przedłużone kiedyś po śmierci – powiedział abp Michalik.

Peregrynację relikwii bł. Carla Acutisa na terenie archidiecezji przemyskiej, która trwała cztery dni, zakończył cykl modlitewnych spotkań w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie. W tym czasie młodzież, dzieci i inni wierni mogli dać się porwać przykładowi świętości, jaki zostawił ten włoski błogosławiony.

2022-11-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa w diecezji kaliskiej (zapowiedź)

W dniach 3-5 listopada w diecezji kaliskiej przebywać będzie bł. Carlo Acutis w znaku relikwii. W obecności młodego błogosławionego modlić się będą dzieci pierwszokomunijne, młodzież, a także rodziny.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży, które odbyły się w Krakowie była peregrynacja Krzyża Światowych Dni. Teraz, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które w 2023 r. odbędą się Lizbonie, do młodych ludzi przybywa ich błogosławiony rówieśnik w znaku relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję