Reklama

Niedziela Łódzka

„Hojny” patron

W archidiecezji łódzkiej są cztery parafie, które prawdziwego św. Mikołaja – biskupa Miry, dobroczyńcę i męczennika – mają na co dzień.

Niedziela łódzka 49/2022, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Ołtarz główny z obrazem św. Mikołaja, biskupa, w Wolborzu. Obraz pędzla Tomasza Ostaszewskiego

Ołtarz główny z obrazem św. Mikołaja, biskupa, w Wolborzu. Obraz pędzla Tomasza Ostaszewskiego

W związku z przypadającym 6 grudnia liturgicznym wspomnieniem św. Mikołaja, biskupa, zapraszamy do krótkiej prezentacji parafii, które obrały sobie tego świętego za patrona.

Wolbórz

Pierwszą parafię św. Mikołaja na obecnej ziemi łódzkiej powołano w 1142 r. w Wolborzu. Obecna świątynia powstała na miejscu rozebranego w XV wieku drewnianego kościoła. W 1549 r. pożar poważnie uszkodził jej mury, co rozpoczęło trwający do 1766 r. proces przebudowy obiektu. Wystrój kolegiaty w Wolborzu zdobi rokokowe prezbiterium z polichromowanym i złoconym ołtarzem z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Jego zasuwami są trzy obrazy przedstawiające: Chrystusa Ukrzyżowanego, Jezusa Miłosiernego i św. Mikołaja. W oknach prezbiterium znajdują się witraże św. Mikołaja i św. Rocha, który patronuje także jednemu z bocznych ołtarzy – drugiemu – Święta Trójca.

Kwiatkowice

Drugi kościół św. Mikołaja został wybudowany w 1606 r. w Kwiatkowicach. Wcześniej, w tym miejscu stała świątynia św. Krzyża, przy której w XIV wieku erygowano pod tym tytułem parafię.

Kościół św. Mikołaja w Kwiatkowicach stanowi przykład architektonicznej sztuki sakralnej okresu baroku. Zarówno jego zewnętrzne elementy, a także bogato złocone wnętrze w pełni oddają piękno barokowej architektury. Do zabytków należy stojący w absydzie prezbiterium ołtarz z wizerunkiem Najświętszej Mary Panny z Dzieciątkiem, zasuwany obrazem św. Mikołaja. Ołtarze boczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętej Trójcy pochodzą z XVII wieku. Do najstarszych zabytków parafii należy kamienna kropielnica i chrzcielnica z przełomu XV i XVI wieku.

Kałów

W położonej na trasie między Kwiatkowicami, a Poddębicami wsi Kałów stoi wzniesiona w 1786 r. drewniana barokowa świątynia konstrukcji zrębowej, której także patronuje biskup z Miry. Została ona wybudowana w miejscu XV-wiecznego kościoła ku czci Wszystkich Świętych.

Wnętrze świątyni zdobi XVIII--wieczny ołtarz główny z obrazem św. Mikołaja i rzeźbami świętych. Tęczową belkę nad prezbiterium wieńczą rokokowe rzeźby proroka Jeremiasza i św. Szczepana. Mimo że wezwanie św. Mikołaja kościół otrzymał dopiero w XVIII wieku, kult tego świętego był już żywy w Kałowie w średniowieczu. Świadczy o tym XV--wieczna herma św. Mikołaja, która stanowi jeden z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej.

Reklama

Gomulin

Na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego znajduje się XV-wieczna wieś Gomulin, gdzie miejscowej parafii także patronuje św. Mikołaj. Obecny kościół z 1874 r. zastąpił wcześniejszy, z XVII wieku.

Spośród wielu cennych przedmiotów na uwagę zasługuje XVII-wieczny barokowy obraz św. Mikołaja oraz główny ołtarz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Kult biskupa z Miry jest nadal żywy wśród tamtejszych wiernych. W 2000 r. za sprawą proboszcza, ks. Mariana Wiewiórowskiego, do kościoła sprowadzono relikwie św. Mikołaja, które przepadły w czasie I wojny światowej.

2022-11-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizytówka miasta

Niedziela częstochowska 49/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Radomsko

prezentacja parafii

Facebook parafii

Parafianie czytają fragmenty z „Dzienniczka” św. s. Faustyny, Niedziela Miłosierdzia 2017 r.

Parafianie czytają fragmenty z „Dzienniczka” św. s. Faustyny,  Niedziela Miłosierdzia 2017 r.

Klimatyczny „drewniany kościółek”, jak zwykło się mówić o parafialnym kościele św. Marii Magdaleny, stał się wizytówką Radomska.

Parafia jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w mieście. Wpływ na to mają nie tylko usytuowanie kościoła w jego centralnej części czy piękna architektura. Murowana część świątyni pochodzi bowiem z XVI wieku, a jego klimatyczna, drewniana dobudowa z 1789 r. Najbardziej cieszy duża i skuteczna aktywność duszpasterzy i parafian. W parafii mieści się również oddział Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret”, organizujący prekany przedmałżeńskie.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję