Reklama

Niedziela Łódzka

Ważny dar

Modląc się o ich wstawiennictwo, łącząc ich i swoje cierpienia z ofiarą Chrystusa, doświadczymy miłosierdzia i doznamy nadziei – powiedział ks. Adam Wtulich, proboszcz.

Niedziela łódzka 49/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum autora

Listę upamiętnionych męczenników zamyka bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Listę upamiętnionych męczenników zamyka bł. ks. Jerzy Popiełuszko

W pierwszą Niedzielę Adwentu w kościele św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi poświęcono nowy ołtarz boczny, dedykowany męczennikom dwóch totalitaryzmów. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup senior Władysław Ziółek.

Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Ledwo wydobyliśmy się z paraliżującego uścisku pandemii, gdy wybuchła krwawa wojna. Rosyjscy Jeźdźcy Apokalipsy kontynuują bestialski rajd po ziemi. Zdrada stanu stała się zwyczajowym narzędziem polityki. Moralny rozkład społeczeństw zaskakuje ostentacją, z jaką jest narzucany. Rodzi się naglące pytanie: Co mają robić ludzie, którzy odrzucają gwałt i śmierć? Mają się modlić. To obowiązek. I przywilej.

Z tych przesłanek zrodził się zamysł, by – przy jednym z filarów kościoła św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi – umieścić (ósmy już) ołtarz boczny, poświęcony bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i męczennikom totalitaryzmów XX wieku.

– W przeszłości ludzie zdołali przetrwać o wiele trudniejsze czasy – przybliża jego ideę ks. Adam Wtulich, proboszcz: – Ci męczennicy uświadamiają nam powszechność totalitaryzmu. Modląc się o ich wstawiennictwo, łącząc ich i swoje cierpienia z ofiarą Chrystusa, doświadczymy miłosierdzia i doznamy nadziei...

Jako katolicy wierzymy, że „krew męczenników jest zasiewem chrześcijan”. Nowy ołtarz może być dla Łodzi ważnym darem, miejscem próśb o ich orędownictwo w Niebie. Będzie też pretekstem, by bliżej poznać ich biografie. A są to:

– bł. ks. Bernard Lichtenberg (1875- -1943), Niemiec: Wyświęcony we wrocławskiej katedrze w 1899 r., potem proboszcz w katedrze berlińskiej. Od pogromu Żydów w „noc kryształową” codziennie modlił się za nich publicznie. W 1941 r. aresztowany przez gestapo. Zmarł podczas transportu do obozu koncentracyjnego Dachau.

– bł. Stefan Sandor, koadiutor salezjański (1914-53), Węgier: Ukończył studia metalurgiczne. W 1940 r. złożył profesję zakonną, w 1946 r. śluby wieczyste. Pod fałszywym nazwiskiem, podjął pracę w drukarni. W 1952 r. aresztowany przez SB. Na sfingowanym procesie skazany na śmierć przez powieszenie w 1953 r.

Reklama

– bł. ks. Tytus Zeman (1915-69), Słowak: W 1931 r. wstąpił do salezjanów, złożył śluby wieczyste w Rzymie. Po wojnie wrócił na Słowację, organizował tajne wyprawy do Turynu dla kandydatów na salezjanów, przewiózł 60 osób. Złapany, oskarżony o zdradę i skazany na 25 lat więzienia. Na prośbę zgromadzenia wyszedł po 12 latach. Zmarł w opinii świętości.

Listę upamiętnionych męczenników zamyka bł. ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany przez funkcjonariuszy SB w 1984 r. W części centralnej ołtarza znajdziemy podobiznę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Projektantem całości jest ks. Tadeusz Furdyna, salezjanin. W górnej części umieszczony jest wizerunek Jezusa, a w dolnej słowa z listu biskupów polskich do biskupów niemieckich (18 listopada 1965 r.): „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

2022-11-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pracochłonne żniwo

Niedziela przemyska 4/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Zabytkowy kościół parafialny

Zabytkowy kościół parafialny

Trzy kościoły, cztery miejscowości, dwóch kapłanów i jedna wiara, która łączy nie tylko w świecie rzeczywistym, ale także wirtualnym. Chociaż historia nie oszczędzała wspólnoty i duszpasterzy, to dzisiaj jest to jedna parafia – Kobylany.

W skład parafii wchodzą cztery miejscowości: Kobylany – jako siedziba parafii oraz Sulistrowa, Draganowa i Makowiska. Przy czym dwie wspólnoty – Makowiska i Draganowa mają własne kościoły filialne.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję