Reklama

Niedziela Legnicka

Przed poświęceniem ołtarza

8 grudnia odbędzie się poświęcenie nowego ołtarza dla kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. Z autorem projektu, ks. dr. Stanisławem Szupieńko, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.

Niedziela legnicka 49/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Chojnów

Ks. Stanisław Szupieńko

Ołtarz wpisuje się w bogate wnętrze wyposażenia i prezbiterium kościoła

Ołtarz wpisuje się w bogate wnętrze wyposażenia i prezbiterium kościoła

Ks. Piotr Nowosielski: Chojnów to miasto o długiej historii sięgającej średniowiecza. O znaczeniu miasta w historii świadczą zachowane zabytki. Co obecnie wyróżnia to miasto?

Ks. Stanisław Szupieńko: Nie wchodząc w szczegóły należy podkreślić, że Chojnów posiada wiele walorów, a ozdobą miasta były od dawna i są obecnie dwa kościoły parafialne. Pierwszym z nich jest monumentalna fara miejska, obecnie nosząca wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to ważny zabytek architektury gotyckiej na Śląsku. Drugi chojnowski okazały kościół został zbudowany w latach 1909-11 i otrzymał wezwanie Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Józefa.

Przedmiotem naszego zainteresowania jest dziś kościół, który powstał w Chojnowie w pierwszych latach XX w. Co powinniśmy wiedzieć o tym kościele?

W związku z tym, że chojnowska fara miejska aż do pierwszych lat po II wojnie światowej była użytkowana przez protestantów, na przełomie XIX i XX w. parafia katolicka podjęła inicjatywę budowy nowego kościoła. Ożywiona, ambitna aktywność duszpasterska wspólnoty katolickiej w Chojnowie i wzrastająca liczba wiernych wymagały wówczas odpowiednio dużej i reprezentatywnej świątyni.

Dzięki podjęciu wytrwałych działań w celu realizacji ambitnego celu budowy nowej świątyni oraz po uzyskaniu wymaganych urzędowych pozwoleń i zgromadzeniu koniecznych środków finansowych i materiałów budowlanych, możliwa była realizacja zamierzonego dzieła. Projekt nowego kościoła wykonał znany i ceniony berliński architekt Friedrich Oskar Hossfeld. Nowy kościół otrzymał architektoniczną formę zbliżoną do nadreńskich dwuwieżowych bazylik romańskich, wyróżniając się wysmakowaną formą architektoniczną na tle innych tego typu budowli powstałych w tym czasie na Śląsku.

Ponieważ ambicją wspólnoty katolickiej w Chojnowie była realizacja świątyni charakteryzującej się wysokim poziomem artystycznym i wykonawczym, nie tylko w zakresie architektonicznym, lecz również w zakresie wystroju i wyposażenia świątyni, dlatego do wykonania wystroju malarskiego kościoła zaangażowano znanych twórców malarstwa kościelnego braci Ottona i Rudolfa Linnemann z Frankfurtu nad Menem.

Reklama

Realizując malarski wystrój kościoła w Chojnowie, artyści ci inspirowali się twórczo najlepszymi osiągnięciami średniowiecznego malarstwa miniaturowego. Odwołując się do różnych motywów tego malarstwa, wykonali na stropie nawy kościoła malowidła, nawiązujące do wezwań Litanii loretańskiej, Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, a na przecięciu naw umieścili przedstawienie postaci Matki Bożej Niepokalanej. Ci sami autorzy wykonali też współgrające stylowo z wystrojem malarskim nowego kościoła projekty witraży, które umieszczono w prezbiterium kościoła.

Ówczesna parafia katolicka do wykonania najważniejszych elementów wyposażenia nowej świątyni wraz dekoracją rzeźbiarską zaangażowała rzeźbiarza Hugo Burgera z Berlina (1872 – 1958). Ten artysta wykonał zasługujące na uwagę trzy ołtarze, których ikonografia była inspirowana trzema częściami Różańca. Poszczególne tajemnice różańcowe przedstawione zostały w płaskorzeźbionych kompozycjach o dużych walorach artystycznych. We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują również takie elementy wyposażenia liturgicznego, jak ambona i chrzcielnica oraz konfesjonały i ławki zachowane w oryginalnej malaturze i kolorystyce.

Jaki jest obecnie stan zachowania kościoła oraz wymienionych elementów jego wystroju i wyposażenia?

Omawiany kościół jest chlubą parafii, gdyż utrzymany jest dość dobrym stanie, co dotyczy zwłaszcza jego wnętrza oraz wystroju malarskiego i najcenniejszych elementów wyposażenia. Bowiem przed kilku laty przeprowadzona została kompleksowa restauracja całego wnętrza, co było możliwe dzięki trosce i zaangażowaniu ówczesnego proboszcza parafii ks. prał. Tadeusza Jurka. Obecny jej gospodarz, ks. dr Dariusz Pudełko, z troską podjął się koniecznych prac budowlanych przy kościele, aby zabezpieczyć cenną zabytkową substancję świątyni przed różnymi zagrożeniami. Równocześnie dostosowuje wnętrze w wymaganym zakresie, czego przykładem jest zastąpienie tymczasowego ołtarza nowym kamiennym.

Reklama

Na co należy zwrócić uwagę widząc w prezbiterium nowy kamienny ołtarz?

Trzeba pamiętać, że ołtarz, przy którym sprawowana jest Eucharystia, jest centralnym miejscem każdego kościoła. To mocno akcentował Sobór Watykański II, podkreślając fakt obecności Chrystusa w gromadzącej się wokół ołtarza wspólnocie wiernych. Te racje teologiczne i reforma liturgiczna sprawiły, że liturgia Mszy św. sprawowana wobec wspólnoty wiernych wymagała umieszczenia w centralnym miejscu kościoła ołtarza, mającego formę kamiennego stołu ofiarnego. Realizując zalecenia soborowe, we wnętrzu kościoła umieszczono drewniany ołtarz, który w zamyśle miał charakter tymczasowy, choć używany był przez dłuższy czas.

Obecnie zgodnie z zaleceniami liturgicznymi oraz w ścisłym nawiązaniu do istniejących rozwiązań historycznych w zakresie formy i stylistyki architektoniczno-rzeźbiarskiej kościoła, wykonany został nowy kamienny ołtarz z marmuru według projektu ks. dr. Stanisława Szupieńki, we współpracy z p. Marią Przystasz. Ściśle współgra on z istniejącą historyczną nadstawą, co uwzględniono zarówno przy doborze kamienia, jak i w samym kształcie nowego ołtarza i w zdobiącej go subtelnej dekoracji mozaikowej.

Nowy kamienny ołtarz posiada mensę, wykonaną z białego marmuru, którą podtrzymują cztery pary kolumn z białymi bazami i kapitelami oraz czarnymi trzonami. Całość wsparta została na stopniowanym cokole, na którym spoczywa, umieszczona centralnie, wypełniająca antepedium dekoracyjna mozaika z motywem eucharystycznym.

2022-11-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczyste przyrzeczenie Strzeleckie w Chojnowie

Niedziela legnicka 39/2021, str. V

[ TEMATY ]

Chojnów

Drużyna Strzelecka

Archiwum drużyny

Drużyna Strzelecka w Chojnowie pozyskała dwóch rekrutów

Drużyna Strzelecka w Chojnowie pozyskała dwóch rekrutów

Dzień 9 września, był wyjątkowy dla Strzelców z chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej, noszącej imię 19. Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa. Tego dnia dwóch rekrutów złożyło uroczyste przyrzeczenie.

Bocznica wyzwolenia przez 19 Pułk Piechoty Odsieczy Lwowa miasta Busk z rąk armii samozwańczej Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej przypada na 9 września. Dlatego właśnie w tym dniu, w obecności rodziców, bliskich i zaproszonych gości, dwóch rekrutów złożyło uroczyste przyrzeczenie strzeleckie, stając się pełnoprawnymi członkami chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej. Przy tej okazji wręczono również awanse za zaangażowanie w działalność chojnowskiej drużyny.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję