Reklama

Niedziela Małopolska

Nowa droga

Widząc, jak bardzo św. Hildegarda pomogła mnie i innym, stwierdziłam, że więcej osób powinno usłyszeć o programie zdrowia mniszki – mówi Barbara Kraus, założycielka Klubu św. Hildegardy przy sanktuarium św. Józefa w Krakowie-Podgórzu.

Niedziela małopolska 49/2022, str. IV

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

Archiwum Klubu św. Hildegardy

Pierwsze spotkanie Klubu św. Hildegardy

Pierwsze spotkanie Klubu św. Hildegardy

Barbara Kraus jest absolwentką Studium św. Hildegardy w Legnicy pod patronatem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Na co dzień pracuje w sklepie „Hildegarda” przy ul. Karmelickiej w Krakowie. Osoba średniowiecznej mniszki tak bardzo ją zainteresowała, że postanowiła dzielić się swoją fascynacją z innymi. Od czerwca przy sanktuarium św. Józefa w Podgórzu działa klub, który zrzesza przyjaciół św. Hildegardy.

Aktualne zalecenia

– Doświadczając, jak moje ciało się zmieniło po wdrożeniu w życie zaleceń tej średniowiecznej świętej, ale przede wszystkim słysząc świadectwa innych, odczytałam to jako wolę Pana Boga, aby się tym dzielić – wyznaje p. Barbara. – Skoro rodzice mówią, że to pomaga dzieciom, dorośli zachwalają, jak bardzo to pomaga ich seniorom, to wiem, że jest to droga dla każdego – dodaje.

Hildegarda z Bingen jest autorką dzieł, w których możemy odnaleźć wiele aktualnych zaleceń. Święta uważała, że człowiek powinien dbać o swoją duszę, ciało i psychikę. W naturze szukała lekarstw, uważając, że choroba nie jest winą ani karą, ale szansą na dokonanie zmian i możliwością wejścia w proces zdrowienia. Program zdrowia mniszki obejmuje m.in.: właściwą dietę (opierającą się na spożywaniu orkiszu właściwej odmiany), odnalezienie równowagi między ruchem i spokojem, czyli pracą i odpoczynkiem, oraz podtrzymywanie uzdrawiających sił duchowych przez pełnienie cnót chrześcijańskich.

Możesz dołączyć

Spotkania Klubu św. Hildegardy odbywają się w raz w miesiącu (w wybraną sobotę) o godz. 16 w salce parafialnej przy kościele św. Józefa w Podgórzu. Ich uczestnicy poznają kolejne strony „Scivias” – zbioru wizji św. Hildegardy, a także wymieniają się swoimi doświadczeniami. Jest czas na modlitwę – wezwanie do Boga napisane przez mniszkę, ale też na rozmowy przy domowych wypiekach, zrobionych oczywiście przy użyciu orkiszowych produktów. – Ciało musi być nakarmione orkiszem, ale i dusza musi być nakarmiona. W ramach spotkania prowadzimy medytację w ciszy nad fragmentami „Scivias” albo dzielimy się tym, co dotknęło nas w danym czytaniu. Zachęcamy również do jak najczęstszego udziału w Eucharystii – informuje p. Barbara.

Reklama

Na pierwszym spotkaniu gościła dr Alfreda Walkowska, założycielka Polskiego Centrum św. Hildegardy w Legnicy, od 30 lat propagująca nauczanie średniowiecznej mniszki w kraju i za granicą. – Pani Walkowska podzieliła się świadectwem o tym, w jaki sposób spotkała się ze św. Hildegardą. Wiemy, że to nie ostatnia wizyta pani doktor w naszym klubie – mówi Barbara Kraus i dodaje: – Zachęcamy do przyjścia do nas, a przede wszystkim do praktykowania zaleceń świętej z Bingen. Nawet najpiękniejsze opowieści, a także zaczytywanie się w książkach św. Hildegardy nie dokonają w naszym życiu takiej przemiany jak podjęcie konkretnych kroków w kierunku zdrowia – ciała i duszy.

Więcej informacji o Klubie św. Hildegardy, a także o terminach spotkań, można uzyskać, dzwoniąc pod numer telefonu: 665 229 744.

2022-11-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studium św. Hildegardy

Niedziela legnicka 43/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

studium

Monika Łukaszów

Uczestnicy wykładu na temat św. Hildegardy

Uczestnicy wykładu na temat św. Hildegardy

Blisko 60 osób z kraju uczestniczyło w kolejnej edycji Studium św. Hildegardy z Bingen. Obecne studium posiada – w odróżnieniu od poprzedniej edycji – charakter akademickiego kursu teologicznego. Działa pod patronatem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Wykłady odbyły się w dniach 3-4 października w Centrum Spotkań Jana Pawła II w Legnicy. Nauka w studium trwa 2 semestry (5 zjazdów weekendowych), które kończy egzamin wewnętrzny. Absolwenci otrzymują tytuł „Specjalista nauk św. Hildegardy” pierwszego stopnia. Jest przewidywana kontynuacja nauki i możliwość zdobycia tytułu „Specjalista nauk św. Hildegardy” drugiego i trzeciego stopnia.

CZYTAJ DALEJ

Przezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję