Reklama

Niedziela Kielecka

Prawdziwe bogactwo

Bieda może być nie tylko materialna, ale również moralna, duchowa, i w tym sensie może dotykać każdego z nas, dlatego potrzebna jest wzajemna otwartość i modlitwa za siebie – powiedział bp Andrzej Kaleta w Światowy Dzień Ubogich w Kielcach.

Niedziela kielecka 49/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Ubogich

K.D.

Wolontariusze Caritas przygotowali ciepły posiłek dla potrzebujących

Wolontariusze Caritas przygotowali ciepły posiłek dla potrzebujących

Już po raz szósty Kielce włączyły się w obchody Dnia Ubogich. Była wspólna modlitwa w katedrze za ubogich i potrzebujących pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety oraz Namiot Miłosierdzia z ciepłym posiłkiem, zorganizowany przez Caritas Diecezji Kieleckiej we współpracy z parafialnymi zespołami.

We Mszy św. uczestniczyli także członkowie cechu piekarzy i cukierników kieleckich, którzy nierzadko dzielą się chlebem i wypiekami z potrzebującymi. W homilii ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas kieleckiej, nawiązał do Ewangelii i uświadamiał zebranym, że to „nie pieniądze, nie złoto, nie sława, nie kamienie najpiękniejszej nawet świątyni nas zbawią, ale Chrystus, który jest bogactwem”. Tłumaczył za papieżem Franciszkiem, że „bogactwem Jezusa jest Jego miłość, która nie zamyka się na nikogo, ale wszystkim wychodzi na spotkanie, a szczególnie usuniętym na margines”.

Ta sama godność

Prosił, aby nie osądzać i nie oceniać ubogich. W tym kontekście Dzień Ubogich ma rodzić w nas refleksję, „czy nie patrzymy na ubogich z uprzedzeniem, czy nie patrzymy na nich stereotypowo?” – pytał. Podkreślał, że „ubodzy mają taką godność jak my, a niejeden mógłby nas zawstydzić swoją wiarą czy chęcią dzielenia się”. Mówił o potrzebie stałej troski o wykluczonych, co stara się czynić Caritas kielecka. Zauważył, że czas Adwentu jest dobrą okazją do dzielenia się, choćby przez zbiórki żywności, organizowane przez Caritas i Kielecki Bank Żywności.

Wdzięczność z serca

Reklama

Parafialne Koła Caritas m.in. z kościoła garnizonowego, z parafii św. Wojciecha przygotowały poczęstunek dla potrzebujących, którzy chętnie gromadzili się przed Namiotem Miłosierdzia obok CIS. – Pracuję w szpitalu, napatrzę się na krzywdę ludzką i myślę, że nie wiemy, co nas może w życiu spotkać, czy my nie będziemy potrzebowali wsparcia, dlatego tutaj jestem. Te osoby potrafią okazywać wiele wdzięczności, która płynie prosto z serca. Nasze Parafialne Koło Caritas również wspiera potrzebujących. Przygotowujemy paczki mikołajkowe dla dzieci, świąteczną pomoc dla starszych, samotnych – opowiadała Małgosia z parafii garnizonowej. Mężczyźni otrzymali koszule. – Na ogół noszą ubrania używane. To taki drobny gest, by nie czuli się wykluczeni, aby poczuli się godnie i elegancko – mówiła Agnieszka, wolontariuszka.

Z ubogimi modlił się bp Kaleta, który powiedział: – Przez te obchody łączymy się w wielkim łańcuchu modlitwy, życzliwości i miłości wobec ubogich, który oplata cały świat.

2022-11-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość, która wychodzi na spotkanie

Niedziela łódzka 46/2022, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Ubogich

Tomasz Kopytowski

Obecność metropolity łódzkiego jest ważnym świadectwem

Obecność metropolity łódzkiego jest ważnym świadectwem

Najważniejsze dla naszych podopiecznych są zwyczajna obecność, czas i uwaga, które możemy im poświęcić oraz osobiste zaangażowanie – podkreślają organizatorzy.

W XXXIII niedzielę zwykłą przypada VI Światowy Dzień Ubogich, organizowany pod hasłem: „Chrystus dla was stał się ubogim”. Jak co roku, łódzkie organizacje pomocowe spotykają się na Placu katedralnym w Łodzi, by spędzić czas z osobami w potrzebie. To ważne, by ci, którzy wystawiani są często przez świat na jego margines, odczuli ten rodzaj miłości, która nie chce niczego dla siebie, ale wychodzi na spotkanie. Łódzkie obchody Dnia Ubogich skupiają się na konkretnym obszarze pomocy. Tegoroczna inicjatywa poświęcona jest profilaktyce zdrowia psychicznego.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję