Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz 30-lecia diecezji rzeszowskiej

Papieska parafia

Rzeszów od początku XXI wieku przeżywa dynamiczny rozwój. We wschodniej części miasta od 1976 r. funkcjonuje parafia św. Józefa Kalasancjusza, prowadzona przez Księży Pijarów, która z powodu powstawania nowych osiedli szybko się rozrasta.

Niedziela rzeszowska 48/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafi

W prezbiterium kościoła znajdują się relikwie Jana Pawła II

W prezbiterium kościoła znajdują się relikwie Jana Pawła II

Kiedy powstały plany budowy dużego osiedla Kamionka 1 i 2 na wschodnich przedmieściach miasta przy drodze wyjazdowej z Rzeszowa do Przemyśla, zaistniała także potrzeba utworzenia ośrodka duszpasterskiego w tej części stolicy diecezji. Dlatego bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, powierzył 8 czerwca 2013 r. ks. Mariuszowi Nowakowi, wikariuszowi w parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie, organizowanie na tym terenie nowego ośrodka duszpasterskiego. Zadanie było niełatwe, bowiem, by nowa parafia mogła zaistnieć, trzeba było przygotować choćby skromne zaplecze do działania.

Modlitewny szturm

Nowy biskup rzeszowski bp Jan Wątroba podtrzymał decyzję poprzednika, upoważniając ks. Mariusza Nowaka do podejmowania działań związanych z organizacją nowego ośrodka duszpasterskiego. Podjęto starania o zdobycie stosowanej działki pod budowę świątyni. Jednocześnie parafianie podjęli modlitwę w tej intencji, gromadząc się codziennie na nabożeństwo majowe przez cały maj 2016 r. przy kapliczce przy ul. Olbrachta. Po nabożeństwie odbywała się procesja w pobliże miejsca planowanego pod budowę nowej świątyni parafialnej, by w ten sposób powierzyć to dzieło opiece i wstawiennictwu św. Jana Pawła II. Modlitwie przewodniczył ks. Mariusz Nowak, który na zakończenie majówek pod kapliczką odprawiał Mszę św. Wtedy zrodziła się inicjatywa, by zintensyfikować modlitewny szturm do nieba. Wierni zaczęli gromadzić się przy kapliczce w każdy czwartek na nowennę ku czci św. Jana Pawła II. Także w kolejnych miesiącach, w każdą trzecią niedzielę, celebrowano w tym miejscu Mszę św. Jednocześnie w każdą drugą niedzielę miesiąca odbywały się nabożeństwa i spotkania wiernych z terytorium przyszłej parafii z ks. Mariuszem Nowakiem w parafii św. Józefa Kalasancjusza.

Z papieskim błogosławieństwem

W 2016 r. zwieńczono działania mające na celu pozyskanie terenu pod budowę kościoła oraz przygotowanie tymczasowej kaplicy przy ul. św. Kingi. 11 lutego 2016 r. bp Jan Wątroba erygował nową parafię pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Rzeszowie. Parafia powstała z wyłączenia części z parafii św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie i części z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krasnem. Jej granice przebiegają: od strony zachodniej – na nowo projektowanej drodze łączącej ul. Lwowską z ul. Olbrachta, od strony południowej – do ul. Olbrachta, od strony wschodniej – do hipermarketu Auchan, od strony północnej – do ul. Lwowskiej. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Mariusz Nowak. 28 lipca 2016 r. jedna z rodzin parafii wraz z ks. Mariuszem Nowakiem udała się do Częstochowy na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Tam też papież dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod przyszły kościół św. Jana Pawła II. Pierwsze nabożeństwo w tymczasowej kaplicy odbyło się w święta Bożego Narodzenia 25 grudnia 2016 r. W tym samym dniu kaplica została poświęcona przez bp. Jana Wątrobę. Parafia rozpoczęła działalność duszpasterską 1 stycznia 2017 r.

Reklama

Cenne relikwie

Parafia nie ma jeszcze kościoła parafialnego. Jego funkcję pełni nadal kaplica tymczasowa. Jest ona murowana i wykonana w ten sposób, by w przyszłości, po przebudowie, mogła stanowić zaplecze duszpasterskie. W prezbiterium umieszczono krzyż, obok którego – po lewej stronie – znajduje się figura św. Jana Pawła II, a tuż przy niej relikwie patrona parafii w szklanej tubie. Zostały one wystawione na stałe do publicznego kultu wiernych 30 września 2022 r. Po prawej stronie krzyża znajduje się tabernakulum, a nad nim obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W lewej części prezbiterium na cokole umieszczona jest figura Matki Bożej Fatimskiej; nieco poniżej, wprowadzone 22 września 2022, relikwie św. Franciszka i Hiacynty Marto – dzieci z Fatimy. Na bocznej ścianie umieszczono obraz Miłosierdzia Bożego podarowany przez ks. Stanisława Tarnawskiego. W całym obiekcie znajduje się nie tylko kaplica, ale kancelaria i mieszkanie proboszcza.

Reklama

Księża

Organizatorem parafii i pierwszym proboszczem był ks. Mariusz Nowak, który był proboszczem parafii w latach 2016-18. Kolejnym proboszczem był ks. Rafał Przędzik, który kontynuował prace organizacyjne oraz duszpasterstwo parafialne w latach 2018-2020. Od 17 sierpnia 2020 r. proboszczem parafii jest ks. Łukasz Chmielewski. W parafii posługę wikariusza pełni ks. Ryszard Wacek.

Duszpasterstwa

W młodej wspólnocie powstało już kilka grup duszpasterskich. Działają tu: grupa biblijna, sześć Róż Różańcowych, kręgi Domowego Kościoła, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Parafialny Zespół Caritas. Powstała także rada Rycerzy Kolumba. Szczególnym rysem duszpasterstwa parafii jest oczywiście kult patrona – św. Jana Pawła II.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia czciciela Maryi

Niedziela łódzka 17/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Marek Kamiński

Ołtarz główny

Ołtarz główny

Święty Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski. Należy do najpopularniejszych świętych naszego kraju. Ku jego czci wzniesiono ok. 170 kościołów i kaplic. W Łodzi świątynia św. Wojciecha znajduje się przy ul. Rzgowskiej 242.

Święty Wojciech urodził się w 956 r. w Libicach (Czechy) w książęcej rodzinie Sławnikowiców. W 972 r. rozpoczął naukę w szkole benedyktyna Oktryka w Magdeburgu. Absolwenci tej szkoły byli przygotowywani do pełnienia wysokich stanowisk kościelnych. Wojciech po powrocie do Czech w 981 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Po śmierci biskupa praskiego Dytmara w 982 r. został biskupem Pragi.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję