Reklama

Niedziela Łódzka

Katolicki nobel

W Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody Totus Tuus przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jednym z laureatów została Fundacja Gajusz z Łodzi.

Niedziela łódzka 48/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Totus Tuus

Maskacjusz.pl

Łódzcy nominaci do nagrody: przedstawiciele Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej; pani Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Fundacji Gajusz; Łukasz Głowacki z Antosiem, portal Maskacjusz.pl

Łódzcy nominaci do nagrody: przedstawiciele Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej; pani Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Fundacji Gajusz; Łukasz Głowacki z Antosiem, portal Maskacjusz.pl

Wyróżnienie dla działającej od 24 lat instytucji zostało przyznane w kategorii „Promocja godności człowieka”. Fundacja kierowana przez Tisę Żawrocką-Kwiatkowską została doceniona za „ewangeliczną afirmację życia dziecka z ciężką chorobą wykrytą przed urodzeniem, ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną okazywaną osieroconym niemowlętom oraz promowanie adopcji”. Statuetkę przedstawiającą anioła wzbijającego się do lotu odebrała prezes zarządu fundacji, która w przeszłości została uhonorowana m.in. Orderem Uśmiechu. Podczas swojego wystąpienia Żawrocka-Kwiatkowska wspomniała nie tylko o swoich podopiecznych (których jest ok. tysiąca), ale także o pracownikach, doceniając ich ogromne poświęcenie i zaangażowanie.

Fundacja Gajusz powstała, jak opisuje jej założycielka, pewnej zimowej nocy 1997 r., kiedy zrozpaczona matka, przebywając na pediatrycznym oddziale onkologicznym, zawarła „umowę” z „Siłą Najwyższą”. W zamian za ratunek dla jej siedmiomiesięcznego syna Gajusza, przyszła prezes fundacji obiecała założyć instytucję, która będzie pomagała małym, chorym pacjentom.

Kilka dni później odebrano wyniki małego Gajusza. Wszystkie prawidłowe. Jak pisze Żawrocka-Kwiatkowska na stronie internetowej fundacji: „lekarze do dziś nie wiedzą, czy to był cud”. Tak narodziła się Fundacja Gajusz, która prowadzi obecnie trzy hospicja dziecięce, Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie oraz Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny. Jej pracownicy realizują także programy wsparcia dla dzieci chorych na nowotwory oraz ich rodzeństwa, a także dla tych, które już pokonały raka. Swoim działaniem obejmuje cały region łódzki.

Reklama

Nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia są przyznawane od 2000 r. Statuetki trafiają do osób i instytucji, które w swoim działaniu kierują się nauczaniem św. Jana Pawła II, a co za tym idzie – rozpowszechniają ideę cywilizacji miłości. Laureaci są wyłaniani w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocja godności człowieka, propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz Totus Tuus medialny im. bp. Jana Chrapka. Dodatkowo jest także przyznawana Nagroda Specjalna.

W tym roku, oprócz łódzkiej Fundacji Gajusz, uhonorowani zostali również: Stanisław Leszczyński (w kategorii kultura chrześcijańska) oraz inicjatywa krakowskiego środowiska akademickiego pn. Dni Jana Pawła II (za propagowanie nauczania papieża – Polaka). Medialnego Totusa otrzymał Przewodnik Katolicki za „ukazywanie orędzia chrześcijańskiego z nadzieją i otwartością potrzebną współczesnemu człowiekowi oraz inspirowanie krytycznej debaty w łonie Kościoła, w zgodzie z duchem Ewangelii”. Natomiast wśród nominowanych do nagrody z Łodzi znaleźli się również Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Łódzkiej Caritas oraz portal Maskacjusz.pl.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pasterz, który ukochał Warszawę

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

Totus Tuus

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

6 lutego w archikatedrze warszawskiej odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za posługę Prymasa Tysiąclecia. Wezmą w niej udział m.in. członkowie Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus" archidiecezji warszawskiej

6 lutego w archikatedrze warszawskiej odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za posługę Prymasa Tysiąclecia. Wezmą w niej udział m.in. członkowie Kościelnej Służby Porządkowej

„Po Warszawie trzeba chodzić z wielkim nabożeństwem, a każdy kamień jej przeszłości błogosławić modłami”. Słowa te wypowiedział w czasie swojego ingresu do prokatedry warszawskiej abp Stefan Wyszyński. Było to dokładnie 71 lat temu.

Do Warszawy jej przyszły biskup wyruszył z Gniezna, gdzie 2 lutego odbył ingres do tamtejszej katedry. Jak później dowiedział się Prymas, organa bezpieczeństwa 5 lutego zaplanowały na niego zamach. Na szosie z Gniezna do Warszawy, w okolicy Wrześni, rozciągnięto stalową linę. Była przymocowana do drzew na wysokości szyb samochodu. Prymas jednak zmienił zaplanowaną wcześniej trasę, unikając zasadzki. Na rozciągniętą linę wpadł przejeżdżający tamtędy samochód ciężarowy.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję