Reklama

Aspekty

Święta z sąsiedztwa

W zielonogórskiej konkatedrze odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci patronki parafii św. Jadwigi Śląskiej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 43/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

Karolina Krasowska

Święta Jadwiga uczy, że wierność małym rzeczom prowadzi do wielkich cudów – powiedział ks. Norbert Lasota

Święta Jadwiga uczy, że wierność małym rzeczom prowadzi do wielkich cudów – powiedział ks. Norbert Lasota

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poprzedziły je kilkudniowe duchowe przygotowania. Były to po raz pierwszy specjalnie przygotowana na tę okazję Nowenna do św. Jadwigi Śląskiej, trzydniowe rekolekcje pod hasłem: „Jadwiga święta – owoc powołania”, które poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań, oraz Akatyst ku czci Bogurodzicy odśpiewany w wigilię odpustu.

Główne obchody odbyły się 16 października. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył ks. Norbert Lasota, sekretarz biskupa diecezjalnego. – Święta Jadwiga, wasza patronka, uczy nas, że świętość to zwyczajna codzienność, że to nie jest coś spektakularnego, ale wejście w codzienność z miłością, z dobrem, które daje nam Pan Bóg. Kiedy dzisiaj wpatrujemy się w jej życie, to nie po to, by zupełnie je odwzorować, ale by uzmysłowić sobie, że w twojej konkretnej codzienności Pan Bóg ma dla ciebie indywidualny plan, twoją indywidualną drogę, by być świętym – powiedział sekretarz biskupa. – Świeta Jadwiga jest dla mnie świętą z sąsiedztwa, bo to, co mnie w jej życiu najbardziej uderzyło, to prostota dnia codziennego. Na próżno szukać tam rzeczy spektakularnych. Była żoną, która troszczyła się o swojego męża, była mamą, która każdego dnia wychowywała swoje dzieci, pomagała przy wychowywaniu wnuków. Spektakularne jest to, jak wiele miłości odkryła w sobie, by to czynić; ona uczy, że wierność małym rzeczom prowadzi do wielkich cudów – kontynuował kapłan.

Podczas uroczystości przedstawiono pięciu nowych kanoników honorowych zielonogórskiej Kapituły kolegiackiej św. Jadwigi Śląskiej. Są to: ks. Mariusz Dudka, proboszcz parafii Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie; ks. Radosław Gabrysz, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny w Świebodzinie; ks. Andrzej Piela, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Babimoście; ks. Władysław Tasior, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu oraz ks. Rafał Tur, ekonom diecezjalny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mokrzeszów. Charytatywny Bal u świętej Jadwigi Śląskiej

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

ks. Marcin Zawada

Mokrzeszów

bal charytatywny

Archiwum prywatne

Pierwszy Bal u świętej Jadwigi w Mokrzeszowie

Pierwszy Bal u świętej Jadwigi w Mokrzeszowie

Miniony tydzień w Mokrzeszowie zapisał się wyjątkowym wydarzeniem – „Balem u św. Jadwigi”, który 19 października podsumował uroczystości odpustowe ku czci patronki parafii oraz Dni ze św. Janem Pawłem II.

Inicjatywa miejscowego proboszcza ks. Marcina Zawady przyniosła nie tylko radość uczestnikom, ale również konkretne owoce w postaci zebrania funduszy na prace rewitalizacyjne kościoła parafialnego, któremu patronuje księżna z Trzebnicy.
CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski zachęca katechetów do modlitwy za swych wychowanków

2025-08-27 20:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

katecheci

modlitwa za wychowanków

BP Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- My, głosiciele Chrystusowej prawdy, musimy błagać Boga właśnie o ten moment łaski dla naszych uczniów, naszych wychowanków, aby zechcieli szukać Boga, aby mieli odwagę kołatać do Bożych wrót, aby dostąpili łaski, że właśnie te wrota, otwarte na wieczność całą, także przed nimi kiedyś się otworzą - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Dnia Katechetycznego, który odbył się w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

Zarówno w czasie przedpołudniowej, jak i popołudniowej sesji księży, siostry zakonne i świeckich zgromadzonych na Dniu Katechetycznym powitał dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Konrad Kozioł. Zaznaczył, że aktualny czas jest bardzo wymagający, ale stwarzający szanse do ewangelizacji.
CZYTAJ DALEJ

Mieć umocnione serce na przyjście Pana

2025-08-28 09:49

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Maciej Małyga

Biskup Maciej Małyga

Drugi dzień Wrocławskich Dni Duszpasterski rozpoczął się od Eucharystii pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi. Na zakończenie odbyło się rozesłanie katechetów na nowy rok szkolny 2025/2026.

Biskup Maciej Małyga zachęcał do wspólnej modlitwy, zwłaszcza teraz, w czasie, gdy jest wiele niepewności, w czasie, gdy katechetom może być trudno. Jednocześnie życzył w tym rozpoczynającym się roku Bożego błogosławieństwa i wytrwałości na czas trwania w wierze i głoszeniu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję