Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Dziękczynienie za Prymasa

Minął rok od beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Na Jasnej Górze przez cały 2022 r. trwa nie tylko dziękczynienie za tego, który wszystko postawił na Maryję, ale i pogłębiane jest jego nauczanie. Podczas nocnej modlitwy „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” (z 27. na 28. każdego miesiąca) rozważane są poszczególne punkty „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że kardynał był nauczycielem i wychowawcą narodu, dobrym, ale wymagającym ojcem, który prowadził innych na szczyt ewangelicznego radykalizmu. – W trudnym dla Kościoła w Polsce czasie po 1945 r., w rzeczywistości naznaczonej wojną, a w kolejnych pokoleniach – nienawiścią, agresją, manipulowaniem, okradaniem, kombinowaniem – kard. Wyszyński w 1967 r. ogłosił „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. To program odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach – wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia. Prymas podkreślał, że nienawiści można przeciwstawić tylko miłość. Nienawiść jest rozsiewana z zewnątrz, a miłość musimy obudzić we własnych sercach – zauważyła Beata Mackiewicz. Dziesięć punktów krucjaty to, zdaniem świadków jego życia i posługi, prymasowski testament na XXI wiek.

Czuwania rozpoczyna Apel Jasnogórski, potem są konferencja, Różaniec, a o północy sprawowana jest Msza św. w intencji kanonizacji Prymasa Tysiąclecia.

Organizatorami modlitwy są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego błogosławiony jest patronem. Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które transmituje nocną modlitwę.

W nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha wciąż można oglądać wystawę pamiątek związanych z prymasem. Można tam „wejść” do pokoi, w których mieszkał kard. Wyszyński podczas pobytu na Jasnej Górze. Znajdują się one za klasztorną klauzurą; pokazano je za pomocą zdjęć, ale też przyniesiono tu niektóre przedmioty użytkowe takie jak np. klęcznik.

Reklama

Uczniowie i ich zawierzenie

Inauguracja nowego roku szkolnego w woj. śląskim odbyła się na Jasnej Górze. Mszy św. z udziałem Śląskiego Kuratora Oświaty, przedstawicieli delegatur, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W homilii podkreślił, że rolą szkoły, nauczycieli i wychowawców jest być blisko uczniów. – Praca nauczyciela nie może się zamykać od dzwonka do dzwonka, trzeba się pochylić nad problemami młodych. Być blisko to nie znaczy być kumplem, poklepywać po plecach, ale tak ich prowadzić, by zaczęli żyć życiem sensownym i spełnionym – wyjaśnił. Edukację wraz z polskimi uczniami rozpoczęli ich rówieśnicy ze Wschodu. – Jesteśmy całym sercem z dziećmi z Ukrainy – powiedziała Urszula Bauer, śląska kurator oświaty. Zauważyła też, że dla polskich uczniów to ważna lekcja empatii i solidarności. Egzamin na szóstkę dzieci zdały już w ubiegłym roku, gdy przygotowały plecaki szkolne wyposażone w przybory i ofiarowały je swoim ukraińskim rówieśnikom.

Jasnogórski flesz

• 20 września – zjazd Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej, Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych;

• 21 września – pielgrzymka podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta;

• 21-23 września – maturzyści diec. rzeszowskiej;

• 23-25 września – rekolekcje „Uzdrawiająca moc Eucharystii” (otwarte dla wszystkich, nie trzeba się zapisywać ani wnosić żadnych opłat);

• 24 września – pielgrzymki: seniorów, rodzin wincentyńskich, maturzystów arch. lubelskiej; Męskie Oblężenie Jasnej Góry, czuwanie grup modlitwy i czcicieli Ojca Pio;

• 25 września – pielgrzymki: małżeństw i rodzin, policji.

2022-09-13 14:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruń: wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

- Pielgrzymka to odbicie życia każdego człowieka – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskiej katedrze Świętych Janów podczas Mszy św. sprawowanej dziś dla uczestników Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. Do celu dotrą 12 sierpnia.

W bieżącym, już czterdziestym roku pielgrzymki, pątnicy jak przez lata, idą w intencjach Ojca Świętego oraz w tych podanych przez bp. Wiesława Śmigla. W wymiarze narodowym wydarzenie odbywa się pod hasłem „Wolni z Maryją” i wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję