Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Służył wiernie kościołowi

W 62. roku życia i 37. roku kapłaństwa, po ciężkiej chorobie, odszedł do Domu Ojca śp. ks. kan. Jan Kierat, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach. Zmarł 24 sierpnia, w święto patrona parafii.

2022-09-06 12:23

Niedziela sosnowiecka 37/2022, str. VII

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Przemysław Lech

Ksiądz kanonik Jan Kierat

Ksiądz kanonik Jan Kierat

Pożegnanie Zmarłego odbyło się w Ciągowicach 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak wraz z bp. Antonim Długoszem, biskupem seniorem archidiecezji częstochowskiej. Następnie odbyła się eksporta do kościoła Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach, gdzie o godz. 15 sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza. Zmarły został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Starokrzepicach.

– Ksiądz Jan niepokoił się bardzo o to, czy dobrze spełnia swoją posługę kapłana i proroka. Księże Jasiu, bądź spokojny! Kiedy nowotwór cię rozkładał całkowicie, wzruszyłem się bardzo, kiedy odwiedzałem cię w szpitalu, spotkałem tam na szafce figurę Matki Bożej. To właśnie ją prosiłeś, abyś był tak wierny Jezusowi w swojej posłudze, jak ona jest wierna. Kto cierpi i nie zrywa więzi z Panem Bogiem, ten jest żywym świętym – powiedział w kazaniu bp Antoni Długosz.

– Wiemy, że ten moment rozstania jest dla każdego z nas trudny, bo był to kapłan w sile wieku, 62 lata, co to jest? Najbliższej rodzinie składamy wyrazy współczucia, prosząc Boga, aby z nieba wysokiego spojrzał na was i pocieszył w niełatwych chwilach – powiedział pasterz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

Swojego proboszcza żegnali przedstawiciele parafii: młodzież, dorośli oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Życie i posługę kapłańską ks. kan. Jana Kierata podsumował dziekan dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach i proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie ks. kan. Bronisław Waksmundzki.

– Minęło 20 lat pobytu i posługi w tej parafii św. Bartłomieja Apostoła. Przybyłeś do niej w dniu jego święta. I odszedłeś również w dniu św. Bartłomieja. To jest pewien znak. Bartłomiej występuje w Ewangelii św. Jana pod imieniem Natanael. Gdy Jezus go spotkał, powiedział o nim: „Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu!” (J. 1, 47) Kochani, taki był nasz ksiądz Jan: prawdziwy Izraelita – verus Israelita – w którym nie było podstępu. Był szczery i chciał służyć wiernie Kościołowi i parafii. Jak go zapamiętamy? Jedni w sutannie, inni w mundurze. I w stule z napisem: Bóg, Honor, Ojczyzna – przypomniał ks. Bronisław Waksmundzki.

Ksiądz kanonik Jan Kierat urodził się 10 kwietnia 1960 r. w Częstochowie w rodzinie Piotra i Zofii z domu Sas. Po odbyciu studiów filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie przyjął 2 grudnia 1984 r. święcenia diakonatu, a 26 maja 1985 r. – święcenia prezbiteratu. Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach w: Bukownie, Bąkowej Górze, parafii św. Zygmunta w Częstochowie, parafii św. Maksymiliana w Dąbrowie Górniczej, parafii Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej, parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, parafii Świętego Krzyża w Jaworznie-Jeleniu, parafii Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Dekretem z 6 sierpnia 2002 r. został mianowany proboszczem parafii św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach. Od 26 września 2017 r. był ojcem duchownym dla kapłanów dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagła śmierć częstym losem kapłana - Kaczorów pożegnał ks. Piotra Mycana

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

pogrzeb kapłana

Kaczorów

ks. Piotr Mycan

Archiwum prywatne

Mszy św. żałobnej w Kaczorowie przewodniczył bp Ignacy Dec

Mszy św. żałobnej w Kaczorowie przewodniczył bp Ignacy Dec

W sobotnie przedpołudnie 7 listopada wierni par. św. Mikołaja w Kaczorowie (dekanat Bolków) pożegnali ks. Piotra Mycana, który przez ostatnie dwa lata zarządzał miejscową parafią.

Mszy św. żałobnej przewodniczył bp senior Ignacy Dec. W wygłoszonej homilii w kościele parafialnym w pierwszy biskup świdnicki przypominał, że każdy kapłan posługujący w duszpasterstwie spełnia trzy podstawowe zadania.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu

2022-09-27 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Wyższe Seminarium Duchowne

Red.

Komunikat dotyczący przeniesienia Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024.

Treść komunikatu:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

USA/ Blinken: Ukraina ma pełne prawo, by odzyskać całe swoje terytorium

2022-09-30 19:22

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

Antony Blinken

aneksja

PAP/JIM LO SCALZO

Antony Blinken

Antony Blinken

Ukraina ma pełne prawo, by odbić całe swoje terytorium zagarnięte przez Rosję - oznajmił w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że USA w dalszym ciągu popierają politykę otwartych drzwi NATO, lecz zaznaczył, że każdy potencjalny członek, w tym Ukraina, musi przejść przez "odpowiedni proces".

"Ukraina ma pełne prawo bronić całego swojego terytorium, by bronić ludzi, którzy tam są i by odzyskać ziemie, które zostały jej nielegalnie zagarnięte. Nasze wsparcie będzie kontynuowane i to wsparcie może zostać używane tak, jak Ukraina uważa to za stosowne, by bronić swojego terytorium i tak jak jest to konieczne, by je odzyskać" - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefową MSZ Kanady Melanie Joly w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję