Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Jasnogórskie dożynki

W niedzielę 4 września pod hasłem „Do Maryi Królowej Pokoju” odbyło się na Jasnej Górze ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Tradycyjnie w dożynkach wziął udział Prezydent RP. Przed szczytem jasnogórskim zgromadziły się tysiące mieszkańców polskiej wsi. Nie zabrakło też uchodźców z Ukrainy. To czas wdzięczności Bogu i ludziom za codzienny chleb, teraz dzielony także z tymi, którzy cierpią z powodu wojny w Ukrainie.

Symboliczny chleb złożyli w darze starostowie dożynek – Magdalena i Andrzej Błażejewscy z dziećmi. Są oni właścicielami gospodarstwa pokoleniowego w Sierosławiu, w diecezji pelplińskiej.

Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu przed Sumą dożynkową podkreślił, że przez 40 lat nieprzerwanie kolejne pokolenia ludzi polskiej wsi przybywają tu, by dziękować Pani Jasnogórskiej za opiekę. Prezydent podziękował rolnikom za chleb – owoc ich pracy i zapobiegliwości, za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju i wkład w rozwój gospodarczy. Zauważył, że ten rok, choć tak trudny w gospodarce światowej, także żywnościowej, w Polsce jest rokiem dobrych zbiorów, że przebiegł bez wielkich klęsk żywiołowych, które niszczą plony i trud pracy rolników.

Andrzej Duda podziękował także za przyjęcie do swoich domów ludzi z Ukrainy. Często pracowali oni wcześniej u polskich gospodarzy. – Chcieli do was przyjechać, a to znaczy, że byli traktowani z szacunkiem. To nie tylko zachowanie się jak uczciwy człowiek, chrześcijanin, ale to też wielkie dzieło budowania relacji między narodami – zauważył.

Za solidarność z tymi, którym w oczy zagląda głód, podziękował też przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Zachęcał, by w tej postawie wytrwać. Przypomniał, że tylko idąc za Chrystusem, będziemy w pełni otwarci na bliźnich, zwłaszcza tych najsłabszych i pokrzywdzonych, oraz „pokorni i umiarkowani w korzystaniu z dóbr tego świata”.

Reklama

W kazaniu bp Jan Piotrowski z Kielc prosił, „aby właściwie widzieć wspólny dom, jakim jest dzieło stworzenia, a w nim piękno przyrody i człowieka”. Za papieżem Franciszkiem przypomniał, że człowiek nie jest konkurentem Boga, ale Jego współpracownikiem z powierzonym mu mandatem bycia roztropnym gospodarzem stworzenia. – Życzę wam miłości do ziemi, którą uprawiacie. Jednocześnie niezbywalnego prawa do szacunku, co nigdy nie pozbawi was nadziei, że ziemia to wielki Boży dar, którego nikt na świecie nie ma prawa wam odebrać, wykraść złymi decyzjami jakiejkolwiek natury – powiedział.

W dożynkach udział wzięli także uchodźcy, m.in. pani Alona z Kijowa. Dziękowała ona nie tylko Polakom za ich dobroć, ale również ukraińskim rolnikom, którzy dziś z narażeniem życia sieją i zbierają, by nie zabrakło chleba.

Podczas jasnogórskich dożynek mniszki klauzurowe z Charkowa, które znalazły schronienie w pobliżu sanktuarium, na ręce Prezydenta RP złożyły podziękowanie całej Polsce za wielką otwartość i pomoc w przyjęciu Ukraińców. Po Mszy św. odbyło się krótkie spotkanie. Siostry podarowały prezydentowi napisaną przez jedną z nich ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wykonany przez nie różaniec w barwach niebiesko-żółtych, czyli ukraińskiej flagi (na zdjęciu niżej).

Jasnogórski flesz

• 14 września – Dzień Modlitw za Ukrainę – Msza św. przy ołtarzu Krzyża w Kaplicy Matki Bożej;

• 14/15 września – czuwanie „24 godziny męki Jezusa Chrystusa”;

• 15 września – Forum Młodzieży Szkół Katolickich, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes”;

• 16 września – pielgrzymka maturzystów diec. tarnowskiej;

• 16-17 września – pielgrzymka arch. wrocławskiej;

• 17 września – pielgrzymki: ludzi morza, leśników, sodalicji mariańskich; Juromania, czyli historia ukryta także w klasztornych zakamarkach Jasnej Góry;

Reklama

• 17-18 września – pielgrzymka ludzi pracy;

• 18 września – koncert utworów Józefa Elsnera.

Rubrykę redagują:

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

2022-09-06 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki na Jasnej Górze: nie byłoby Polski niepodległej bez działalności Kościoła

- Nie byłoby Polski niepodległej bez działalności Kościoła - przypomniał dziś w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Obchody stulecia niepodległości były jednym z tematów Rady Stałej Episkopatu, która obradowała dziś na Jasnej Górze.

Abp Stanisław Gądecki zauważył, że „Kościół był jedyną instytucją o nieprzerwanej ciągłości”. - Gdy państwo nie istniało, gdy nie istniały jego struktury, Kościół nie tylko istniał, ale rozciągał swoje wpływy ponad granicami wszystkich trzech zaborów - podkreślił przewodniczący Episkopatu. Dodał, że kluczową rolą Kościoła, była nauka „drogi do świętości”.

CZYTAJ DALEJ

Blask świętości

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 12

[ TEMATY ]

ks. prof. Paweł Bortkiewicz

Archiwum TK Niedziela

„Trudno sobie wyobrazić, żeby nie wiedział...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, domniemań, a może wręcz insynuacji, a nie faktów.

Nie będę ukrywał, że ranią mnie słowa i działania demitologizujące św. Jana Pawła II. Najgłośniejsze obecnie działania w tym zakresie to cykl reportaży, a także książka rzekomo demaskująca zaniedbania św. Jana Pawła II, który jakoby miał kryć i tuszować skandale seksualne. Przeczytałem obszerny wywiad z autorem książki, a w nim kluczowy fragment: „A jakie są fakty? – Trudno sobie wyobrazić, żeby JPII nie wiedział o pewnych historiach. Wszystko wskazuje na to, że musiał wiedzieć” (pisownia oryginalna – przyp. P.B.). „Trudno sobie wyobrazić...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, raczej domniemań, a może wręcz insynuacji. Nie zamierzam polemizować z czymś, co jest brakiem czy wykwitem wyobraźni. Próbuję natomiast zastanowić się nad sensem i koncepcją świętości oraz nad tym, czy w świetle takich samych założeń, a przede wszystkim takiej samej metodologii, można obronić świętość Pana Jezusa – Boga Człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Gaz-System: gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

2022-11-30 15:32

[ TEMATY ]

gaz

Adobe.Stock.pl

30 listopada tego roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie - poinformował w środowym komunikacie Gaz-System.

Jak wyjaśniono, Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję