Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święty jezuita oczami dzieci

Na konkurs wpłynęło blisko czterysta prac z ponad stu szkół, przedszkoli i placówek kulturalno-oświatowych z 18 krajów.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

Baza organizatorów konkursu

Epherem Idossa Belina, Etiopia

Epherem Idossa Belina, Etiopia

Przełożony generalny jezuitów o. Arturo Sosa podczas zakończenia Roku Jubileuszowego św. Ignacego, w Loyoli, 31 lipca podczas homilii powiedział: „Nasza teraźniejszość jest tak złożona, jak za czasów Ignacego Loyoli. Jeśli wraz z nawróceniem się tutaj, w Loyoli, rozpoczęło się dla niego – św. Ignacego – nowe życie, dzisiaj, ponownie w Loyoli, każdy z nas jest zaproszony do rozpoczęcia nowego życia, życia naznaczonego zaangażowaniem i hojnością w służbie bliźnim”. Święty Ignacy jest postacią bardzo ważną w historii i duchowości Kościoła, dlatego warto młode pokolenie katolików z nim zapoznać. Okazją do tego był konkurs zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie. Współorganizatorami wydarzenia byli: Gmina Wolin, Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, parafia rzymskokatolicka św. Mikołaja Biskupa w Wolinie, prowincja Wielkopolsko-Mazowiecka Towarzystwa Jezusowego oraz Biblioteka Publiczna Gminy Wolin.

Konkurs rozpoczął się w 400. rocznicę kanonizacji 12 marca br., natomiast zakończył we wspomnienie św. Ignacego Loyoli i równocześnie na zakończenie roku jubileuszowego 31 lipca. Na konkurs wpłynęły 384 prace, które zostały podzielone na siedem kategorii. W konkursie wzięło udział ponad sto szkół, przedszkoli i placówek kulturalno-oświatowych, a opiekę nad uczniami podjęło ponad stu nauczycieli.

Oprócz prac z Polski wpłynęły prace z: Boliwii, Chorwacji, Czech, Etiopii, Filipin, Francji, Indii, Irlandii, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Myanmaru, Niemiec, Norwegii, Rwandy, Ukrainy, Węgier, Włoch.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki, Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Magdalena Zarębska-Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, o. Zbigniew Leczkowski jezuita, przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

Reklama

Patronat medialny nad konkursem objęli: Mały Gość Niedzielny, Radio Plus Szczecin, Niedziela z dodatkiem Kościół nad Odrą i Bałtykiem.

Partnerami konkursu byli: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Wojciech Skorupa.

Po posiedzeniu komisji konkursowej w składzie: dr hab. Bożena Kuklińska prof. KUL, Katedra Badań nad Sztuką od Starożytności do Współczesności, Instytut Nauk o Sztuce, Wydział Nauk Humanistycznych, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Magdalena Stróżek, plastyk, historyk sztuki, ks. dr hab. Grzegorz Wejman, prof. US, Katedra Teologii Biblijnej i Historii Kościoła, Wydział Teologiczny, Uniwersytet Szczeciński, o. Wojciech Żmudziński jezuita, socjusz przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

Po obradach komisja ustaliła następujące wyniki z podziałem na wszystkie kategorie:

kategoria A

I. Agustiina Noriega Callisaya, Boliwia

II. Helena Wójciak, Rabka-Zdrój

III. Clare Ihgee, MCA Myanmar

kategoria B

I. Amelija Baronaite, Litwa

II. Anabella Esprella Salta, Boliwia

III. Jakub Ikwanty, ZSP Dys

kategoria C

I. Blanka Inglot, Głogów Małopolski

II. Liliana Łuniewska, Milanówek

Genina Fatima, MCA Myanmar

III. Ema Civaite, Litwa

kategoria D

I. Elizabeth Simone Requioma, Filipiny

II. Monika Szklarska, Częstochowa

III. Aleksander Vieuxmaire, Warszawa

kategoria E

I. Julia Kasprzykowska, Tarnobrzeg

II. Jessica Joy, Indie

Fernanda Caceres, Boliwia

III. Olga Szmiłyk, Łódź

kategoria F

I. Aaron Alejandro Philco Millan, Boliwia

Joaquin Alberto Schiappapietra Villca, Boliwia

II. Carla Elizabeth Vaidivia, Boliwia

Kragaites Pijos, Litwa

III. Egle Liseckaite, Litwa

Vanesa Stulgyte, Litwa

kategoria G

Reklama

I. Mateusz Pietrzak, Częstochowa

II. Julia Kurasz, Rzeszów

III. Julia Pasemko, Częstochowa

Maja Pasemko, Częstochowa

Nagroda abp. Andrzeja Dzięgi przyznana została Justynie Zarembie, SPSM Białystok. Nagrodę o. Zbigniewa Leczkowskiego otrzymała Elizabeth Simone Requioma, Sacred Heart School – Ateneo de Cebu, Filipiny; wyróżnienia otrzymali: Lena Andryszczyk, SP 44 Szczecin i Eric Tashbulatov, PSKO Kirgistan. Nagrodę Ewy Grzybowskiej otrzymała Andżelika Szubarga, PSP Koniewo; ks. kan. Leszka Koniecznego: Carmen Mencarini, Perrugia, Włochy; Joanny Kleszcz, Wadim Kulbach Kamyszenka, Kazachstan; Agnieszki Peplińskiej-Kot: Maja Rosprzak, SP 4 Mikołów.

Słowa do uczestników konkursu skierował przełożony prowincjalny o. Zbigniew Leczkowski: – Drodzy uczestnicy międzynarodowego konkursu plastycznego, który z okazji Roku Ignacjańskiego nosił tytuł „Św. Ignacy Loyola oczami dzieci i młodzieży”. Od 16 maja 2021 do 31 lipca 2022 r. upamiętnialiśmy na całym świecie 500-lecie nawrócenia założyciela zakonu, do którego dzisiaj należy ponad 14 tys. mężczyzn gotowych naśladować św. Ignacego, kochając i służąc ludziom na większą chwałę Bożą. Jestem Wam bardzo wdzięczny, że uczciliście tę wybitną postać w tak piękny, twórczy sposób. Gratuluję tym, których prace zostały nagrodzone i zachęcam Was wszystkich, abyście nadal rozwijali talenty, które otrzymaliście od Boga. Niech św. Ignacy dalej Was inspiruje i wstawia się za Wami.

Słowa podziękowań skierował także ks. kan. Leszek Konieczny: – Życie świętych, ich przykład, dodaje nam sił w codziennym trudzie zdobywania świętości, a ten święty w młodości upatrujący sławy w próżnej chwale przy spotkaniu z Chrystusem, stał się żołnierzem walczącym miłością, oddany całym sobą, by pomnożyć Chwałę Bożą (…). Niech poznanie życia tego świętego będzie dla uczestników konkursu inspiracją, by każdy z nas w swoim środowisku służył talentami swojego życia na większa chwałę Bożą.

Gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy wszystkim duszpasterzom, nauczycielom i rodzicom za pomoc uczniom w przygotowaniu prac.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Loyola - tam, gdzie zaczęło się życie św. Ignacego

Niedziela w Chicago 31/2006

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

wikipedia.org

Św. Ignacy z Loyoli

Św. Ignacy z Loyoli

Dla chrześcijan miejsca urodzin świętych - osób, które znacząco wpłynęły na dzieje świata, jego kulturę czy życie duchowe, zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie. Zwyczaj nawiedzania tych miejsc istniał od początku chrześcijaństwa i był wyraźnym wyznaniem wiary, ale jednocześnie miał też za zadanie tę wiarę umacniać. Święci różnego formatu mieli ogromne znaczenie nie tylko dla pielgrzymów z daleka, ale i dla lokalnych społeczności. Mieszkańcy miasta nie tylko liczyli na wstawiennictwo swoich świętych, ale byli im również wdzięczni za nieśmiertelną sławę, jaką zyskiwali z tego powodu, że właśnie od nich wywodził się ten czy inny święty. Kto by na przykład słyszał o niewielkiej miejscowości Loyola, położonej w górach w kraju Basków (Hiszpania), gdyby nie przyszedł tutaj na świat i wychowywał się Ignacy, święty, założyciel zakonu jezuitów.
Loyola to bardzo malowniczo położone miejsce. Ukryte jest pośród gór, niezbyt daleko od biegnącej wzdłuż brzegu hiszpańskiej części Zatoki Biskajskiej. Odnaleźć je nie jest łatwo, choćby z tego powodu, że tamtejsze kierunkowskazy zawierają podwójne nazwy miejscowości, po hiszpańsku i po baskijsku.
Sanktuarium w Loyola wyrosło wokół rodzinnego domu Ignacego, a raczej małej rodzinnej fortecy. Ten kwadratowy, czterokondygnacyjny budynek to prawdziwy zabytek pochodzący aż z XIV wieku. W 1460 r. zaniedbaną i opuszczoną budowlę odbudował dziadek Świętego. W owym czasie w Hiszpanii warowne domy szlachty, takie jak w Loyoli, nie były niczym nadzwyczajnym. Trzeba bowiem pamiętać, że podobnie jak w Rzeczpospolitej szlachta stanowiła tam aż ok. 10 procent społeczeństwa - znacznie więcej niż w innych krajach europejskich.
Ignacy przyszedł na świat w tym domu w 1491 r. Nadano mu na imię Inigo, które później zmienił on na obecnie znane. Dom w Loyola był nie tylko świadkiem pierwszych dni i lat życia świętego, ale również jego gruntownej duchowej przemiany, która poprowadziła go do tak głębokiego umiłowania Kościoła i oddania całego życia na służbę Ewangelii. To stąd zapoczątkował on niezwykle bogatą pielgrzymkę życia, która wiodła przez Paryż, Wenecję, Ziemię Świętą i Rzym, i zaowocowała powstaniem niezwykłego zakonu.
Radykalny zwrot w życiu Ignacego nastąpił wówczas, gdy będąć już dojrzałym mężczyzną brał aktywny udział w życiu ówczesnej szlachty i możnowładców. Niestety, miało ono również mniej przyjemny element - wojowanie. Jako trzydziestoletni mężczyzna w czasie wojny z Francją otrzymał ranę, która wprawdzie nie była śmiertelna, ale unieruchomiła tego energicznego człowieka na wiele miesięcy. Szczęśliwie, rekonwalescencję mógł odbyć w swoim rodzinnym domu, w Loyoli. Tutaj przeprowadzono kolejne operacje jego okaleczonej nogi, tutaj Ignacy spędzał godziny na pobożnych lekturach (nie miał wówczas innych książek do dyspozycji), tutaj wreszcie dokonał się najważniejszy zwrot w jego życiu - postanowił oddać się służbie Bogu.
Odtąd każdy krok w jego życiu prowadził, jak się wydaje w jednym kierunku - poszukiwania woli Bożej. W powstałych jakiś czas potem Ćwiczeniach duchowych Ignacy przedstawił metodę jej znalezienia, a założone niemal dwadzieścia lat po przemianie (1540) nowe zgromadzenie zakonne - Towarzystwo Jezusowe, posiało ożywczy ferment w Kościele w skali nie spotykanej bodaj od czasów św. Franciszka z Asyżu.
Szczęśliwie pomimo wielu wojen i przewrotów, rodzinny dom Ignacego zachował się w doskonałym stanie. Na pierwszym piętrze można znaleźć kuchnię rodziny, a na drugim jadalnię oraz pokój, w którym urodził się Święty. W budynku umieszczono również rzeźbę Matki Bożej z Monserrat - hiszpańskiej Jasnej Góry - oraz kopię miecza, który Ignacy pozostawił w tym katalońskim sanktuarium. W pomieszczeniu, gdzie się kurował obecnie znajduje się kaplica, a w niej niezwykle sugestywna rzeźba przedstawiająca Świętego w chwili duchowej przemiany.
Warownię Loyolów szczelnie otaczają budynki klasztorne, w których części urządzono muzeum. Witraże, ołtarze i inne sprzęty liturgiczne przywołują na pamięć życie św. Ignacego i osób z nim związanych. A trzeba pamiętać, że już za życia pociągnął on za sobą wiele wybitnych osób, z których kilku zostało kanonizowanych. Ich statuy - św. Franciszka Ksawerego, św. Franciszka Borgia, św. Alojzego Gonzagi i św. Stanisława Kostki znajdują się w portyku przepięknej barokowej bazyliki, która dominuje nad całym sanktuarium. Pierwotny plan tej świątyni, poświęconej w 1738 r. opracował sam Carlo Fontana. Wnętrze tego dużego kościoła, choć ciemne, imponuje grą różnobarwnych marmurów; widać również szczegółowe dopracowanie detali zwłaszcza w głównym ołtarzu. Drzwi z libańskiego cedru i kubańskiego mahoniu dopełniają kompozycję architektoniczną świątyni. W kościele nie mogło oczywiście zabraknąć słynnego motta świętego: „Ad Maiorem Dei Gloriam” - „Na większą chwałę Bożą”. Na czterech łukach świątyni umieszczono jednak tylko jego pierwsze litery - A, M, D, G.
Urokowi Loyoli, zarówno duchowemu, jak i architektonicznemu, wyraźnie ulegają mieszkańcy regionu, skoro rezerwacji ślubu należy dokonywać tu na długo przed datą uroczystości. Nie ma tu jednak tłumu pielgrzymów, jak w wielu znanych sanktuariach Europy, co powoduje, że wizyta staje się prawdziwym odpoczynkiem. Pielgrzymują tu również duchowni. Przybywają by odprawić Mszę św. prymicyjną, odnowić śluby czy przeżyć rocznicę święceń lub jubileusz życia zakonnego lub tak po prostu.
Planując nawiedzenie Fatimy, Lourdes czy Santiago de Compostella, lub też odpoczynek w ekskluzywnym San Sebastian, warto zadać sobie trud, by odwiedzić Loyolę. Uwaga jednak - to urocze miejsce wymusi na nas gruntowną powtórkę z dziejów. Śledząc bowiem losy św. Ignacego i jego dzieła nie w sposób nie przebiec myślą przez pół Europy i przez znaczący fragment jej historii.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

Sieć modlitewna. Możesz dołączyć

2022-11-30 22:09

[ TEMATY ]

modlitwa

św. Maksymilian

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które są instytutem świeckim, zachęcają wiernych do włączenia się w inicjatywę pod nazwą „Cela miłości”.

Nazwa projektu nawiązuje do celi – bunkra głodowego w obozie Auschwitz, w której o. Maksymilian Kolbe oddał życie za swoje współbrata, czyniąc to z miłości do bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję