Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święty jezuita oczami dzieci

Na konkurs wpłynęło blisko czterysta prac z ponad stu szkół, przedszkoli i placówek kulturalno-oświatowych z 18 krajów.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

Baza organizatorów konkursu

Epherem Idossa Belina, Etiopia

Epherem Idossa Belina, Etiopia

Przełożony generalny jezuitów o. Arturo Sosa podczas zakończenia Roku Jubileuszowego św. Ignacego, w Loyoli, 31 lipca podczas homilii powiedział: „Nasza teraźniejszość jest tak złożona, jak za czasów Ignacego Loyoli. Jeśli wraz z nawróceniem się tutaj, w Loyoli, rozpoczęło się dla niego – św. Ignacego – nowe życie, dzisiaj, ponownie w Loyoli, każdy z nas jest zaproszony do rozpoczęcia nowego życia, życia naznaczonego zaangażowaniem i hojnością w służbie bliźnim”. Święty Ignacy jest postacią bardzo ważną w historii i duchowości Kościoła, dlatego warto młode pokolenie katolików z nim zapoznać. Okazją do tego był konkurs zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie. Współorganizatorami wydarzenia byli: Gmina Wolin, Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, parafia rzymskokatolicka św. Mikołaja Biskupa w Wolinie, prowincja Wielkopolsko-Mazowiecka Towarzystwa Jezusowego oraz Biblioteka Publiczna Gminy Wolin.

Konkurs rozpoczął się w 400. rocznicę kanonizacji 12 marca br., natomiast zakończył we wspomnienie św. Ignacego Loyoli i równocześnie na zakończenie roku jubileuszowego 31 lipca. Na konkurs wpłynęły 384 prace, które zostały podzielone na siedem kategorii. W konkursie wzięło udział ponad sto szkół, przedszkoli i placówek kulturalno-oświatowych, a opiekę nad uczniami podjęło ponad stu nauczycieli.

Oprócz prac z Polski wpłynęły prace z: Boliwii, Chorwacji, Czech, Etiopii, Filipin, Francji, Indii, Irlandii, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Myanmaru, Niemiec, Norwegii, Rwandy, Ukrainy, Węgier, Włoch.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki, Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Magdalena Zarębska-Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, o. Zbigniew Leczkowski jezuita, przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

Reklama

Patronat medialny nad konkursem objęli: Mały Gość Niedzielny, Radio Plus Szczecin, Niedziela z dodatkiem Kościół nad Odrą i Bałtykiem.

Partnerami konkursu byli: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Wojciech Skorupa.

Po posiedzeniu komisji konkursowej w składzie: dr hab. Bożena Kuklińska prof. KUL, Katedra Badań nad Sztuką od Starożytności do Współczesności, Instytut Nauk o Sztuce, Wydział Nauk Humanistycznych, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Magdalena Stróżek, plastyk, historyk sztuki, ks. dr hab. Grzegorz Wejman, prof. US, Katedra Teologii Biblijnej i Historii Kościoła, Wydział Teologiczny, Uniwersytet Szczeciński, o. Wojciech Żmudziński jezuita, socjusz przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

Po obradach komisja ustaliła następujące wyniki z podziałem na wszystkie kategorie:

kategoria A

I. Agustiina Noriega Callisaya, Boliwia

II. Helena Wójciak, Rabka-Zdrój

III. Clare Ihgee, MCA Myanmar

kategoria B

I. Amelija Baronaite, Litwa

II. Anabella Esprella Salta, Boliwia

III. Jakub Ikwanty, ZSP Dys

kategoria C

I. Blanka Inglot, Głogów Małopolski

II. Liliana Łuniewska, Milanówek

Genina Fatima, MCA Myanmar

III. Ema Civaite, Litwa

kategoria D

I. Elizabeth Simone Requioma, Filipiny

II. Monika Szklarska, Częstochowa

III. Aleksander Vieuxmaire, Warszawa

kategoria E

I. Julia Kasprzykowska, Tarnobrzeg

II. Jessica Joy, Indie

Fernanda Caceres, Boliwia

III. Olga Szmiłyk, Łódź

kategoria F

I. Aaron Alejandro Philco Millan, Boliwia

Joaquin Alberto Schiappapietra Villca, Boliwia

II. Carla Elizabeth Vaidivia, Boliwia

Kragaites Pijos, Litwa

III. Egle Liseckaite, Litwa

Vanesa Stulgyte, Litwa

kategoria G

Reklama

I. Mateusz Pietrzak, Częstochowa

II. Julia Kurasz, Rzeszów

III. Julia Pasemko, Częstochowa

Maja Pasemko, Częstochowa

Nagroda abp. Andrzeja Dzięgi przyznana została Justynie Zarembie, SPSM Białystok. Nagrodę o. Zbigniewa Leczkowskiego otrzymała Elizabeth Simone Requioma, Sacred Heart School – Ateneo de Cebu, Filipiny; wyróżnienia otrzymali: Lena Andryszczyk, SP 44 Szczecin i Eric Tashbulatov, PSKO Kirgistan. Nagrodę Ewy Grzybowskiej otrzymała Andżelika Szubarga, PSP Koniewo; ks. kan. Leszka Koniecznego: Carmen Mencarini, Perrugia, Włochy; Joanny Kleszcz, Wadim Kulbach Kamyszenka, Kazachstan; Agnieszki Peplińskiej-Kot: Maja Rosprzak, SP 4 Mikołów.

Słowa do uczestników konkursu skierował przełożony prowincjalny o. Zbigniew Leczkowski: – Drodzy uczestnicy międzynarodowego konkursu plastycznego, który z okazji Roku Ignacjańskiego nosił tytuł „Św. Ignacy Loyola oczami dzieci i młodzieży”. Od 16 maja 2021 do 31 lipca 2022 r. upamiętnialiśmy na całym świecie 500-lecie nawrócenia założyciela zakonu, do którego dzisiaj należy ponad 14 tys. mężczyzn gotowych naśladować św. Ignacego, kochając i służąc ludziom na większą chwałę Bożą. Jestem Wam bardzo wdzięczny, że uczciliście tę wybitną postać w tak piękny, twórczy sposób. Gratuluję tym, których prace zostały nagrodzone i zachęcam Was wszystkich, abyście nadal rozwijali talenty, które otrzymaliście od Boga. Niech św. Ignacy dalej Was inspiruje i wstawia się za Wami.

Słowa podziękowań skierował także ks. kan. Leszek Konieczny: – Życie świętych, ich przykład, dodaje nam sił w codziennym trudzie zdobywania świętości, a ten święty w młodości upatrujący sławy w próżnej chwale przy spotkaniu z Chrystusem, stał się żołnierzem walczącym miłością, oddany całym sobą, by pomnożyć Chwałę Bożą (…). Niech poznanie życia tego świętego będzie dla uczestników konkursu inspiracją, by każdy z nas w swoim środowisku służył talentami swojego życia na większa chwałę Bożą.

Gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy wszystkim duszpasterzom, nauczycielom i rodzicom za pomoc uczniom w przygotowaniu prac.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: profesor teologii o „postanowieniach noworocznych” w oparciu o życie św. Ignacego Loyoli

[ TEMATY ]

nowy rok

św. Ignacy Loyola

postanowienia

pl.wikipedia.org

Temat „postanowień noworocznych” wziął „na warsztat” Gordon Rixon, profesor teologii systematycznej na uniwersytecie w Toronto. W artykule, który 31 grudnia ub.r. zamieściła platforma Yahoo, zauważył on, że w krajach anglosaskich i nie tylko tam, powzięcie takich postanowień jest dość częste, ale nierzadko prowadzi to do rozczarowań. „Nieraz już po kilku tygodniach wielu zauważa, że nie są w stanie np. «poprawić swego charakteru» czy być «bardziej pozytywnie nastawionymi do innych»”. Dlatego – zdaniem autora – trzeba odkryć jakąś „bardziej realistyczną i praktyczną” drogę w tej dziedzinie i tu dobrym przewodnikiem może okazać się św. Ignacy Loyola.

Przyszły założyciel zakonu jezuitów (1491-1556) leżał w szpitalu po bitwie z Francuzami pod Pampeluną (stolica Nawarry w północno-zachodniej Hiszpanii) w maju 1521 r. Jak wiadomo, w czasie walk został ciężko ranny i właśnie wtedy, w szpitalu nawrócił się pod wpływem różnych pobożnych lektur. Mniej znany jest natomiast fakt, że poczynił on tam także różne postanowienia na przyszłość. Był przy tym wnikliwym obserwatorem własnego wnętrza.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję