Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na chwałę Bożą

– Jestem pełen podziwu i uznania, gdy patrzę na nową część waszego kościoła. Przepiękny jest ten dom Boga Wszechmogącego – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Niedziela sosnowiecka 36/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Grzybowski

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Jeszcze 50 lat temu w Osieku nie było ani kościoła, ani parafii, a miejscem kultu była drewniana kaplica. Dziś mieszkańcy mogą być dumni z parafii i ze wzniesionej świątyni, którą budowali na raty. Pierwsza została oddana do użytku w 1977 r., ale okazała się niewystarczająca. W 2007 r. ks. prob. Jan Radzik po rozmowach z parafianami doszedł do wniosku, że kościół trzeba rozbudować. W 2010 r. ruszyły prace budowlane, a 21 sierpnia br. bp Grzegorz Kaszak poświęcił nową część kościoła i monumentalną, 6-metrową figurę Matki Bożej w ołtarzu głównym.

Majestatyczna i wspaniała

Nowa, dobudowana część kościoła jest większa od istniejącej i wyróżnia ją kopuła dachowa. W naszej diecezji tylko dwa kościoły mają taki kształt dachu: kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej i właśnie świątynia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Osieku.

W uroczystej Mszy św., podczas której bp Grzegorz Kaszak poświęcił mury świątyni i figurę Matki Bożej, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców Osieka, wzięli też udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita i burmistrz Olkusza Roman Piaśnik. –Jestem pełen podziwu i uznania, gdy patrzę na tę nową część waszego kościoła – zauważył biskup. – Przepiękny jest ten dom Boga Wszechmogącego, który został przez was wybudowany. Ile to kosztowało trudu, poświęcenia, wyrzeczenia, zdrowia, zabiegania, jeden Pan Bóg tylko wie. Ale dzisiaj z dumą możecie powiedzieć: warto było, bo rzeczywiście ta świątynia jest majestatyczna, wspaniała, po prostu piękna. Gratuluję księdzu proboszczowi pomysłu, dziękuję wam, drodzy parafianie, bo to dzięki waszym ofiarom udało się wybudować przepiękną świątynię, dziękuję ofiarodawcom, sponsorom i budowlańcom – powiedział z uznaniem.

Projekt na lata

– Po 12 latach ciężkiej pracy w końcu możemy odetchnąć, choć nie możemy spocząć na laurach, bo do zrobienia jest jeszcze dużo – mówi ks. Jan Radzik, proboszcz osieckiej parafii. Przyznaje, że jego poprzednik, pierwszy proboszcz ks. Władysław Stępień już na etapie ustalania projektu przewidział, że w przyszłości kościół powinien być rozbudowany. Decyzja o rozbudowie zapadła w 2007 r. 7 lutego odbyło się zebranie założycielskie Komitetu Rozbudowy Kościoła pod przewodnictwem ks. Radzika. W skład komitetu weszli: Wiesława Wcisło, Apolinary Ćwięczek, Danek Ziarno, Wiktor Kluczewski, Zdzisław Solecki, Stanisław Wąs, Aleksander Kania, Zygmunt Solecki, Paweł Piasny i Wiesław Ziarno. Na przewodniczącego komitetu został wybrany Apolinary Ćwięczek.

Reklama

Pierwszą decyzja było podjęcie prac związanych z wykonaniem projektu architektonicznego nowej części kościoła. Wybór padł na firmę Form Studio z Katowic znanego architekta inż. Michała Kuczmińskiego, który specjalizuje się w projektowaniu obiektów sakralnych. – Po otrzymaniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę przystąpiliśmy do wyłonienia wykonawcy robót budowlanych. Wybraliśmy lokalną firmę Krzysztofa Kocjana. 22 sierpnia 2010 r. bp Grzegorz Kaszak poświęcił kamień węgielny i rozpoczęliśmy budowę murów, które do końca 2011 r. osiągnęły wysokość 8,6 m wraz z gzymsem i wieńcem zbrojonym, który zamykał ten etap – wyjaśnia ks. Radzik.

Zakończenie prac

Prace były kontynuowane w kolejnych latach. W styczniu 2014 r wyłoniono nowego wykonawcę dalszych prac budowlanych, którym została firma Arkadiusza Polakiewicza. W 2014 r. wykonano konstrukcję żelbetową pod główna kopułę, ramę pod wieżyczkę ośmiokątną, ośmiokąt klinkierowy wieżyczki oraz ramę żelbetową pod małą kopułę. W tym roku wykonano również projekt mocowania krzyża na kopule oraz projekt samego krzyża. W 2015 r. wybudowano dach kopuły głównej i kopuły mniejszej wraz z pokryciem. Na kolejne lata zaplanowano wykonanie instalacji odgromowej i częściowo elektrycznej oraz wykonanie dachów nad kaplicą boczną, nową zakrystią oraz dachu nad przewiązka, która łączy starą i nową część kościoła. Wykonanie dachów ukończono wiosna 2017 r. Wtedy też zaplanowano montaż okien w nowej części kościoła, wykonanie wewnętrznej instalacji elektrycznej oraz wytynkowanie wnętrza świątyni.

Reklama

Połączenie obydwu części kościoła nastąpiło w 2020 r. Wtedy też podjęto rozmowy odnośnie wykonania projektu wnętrza nowej części świątyni. Komitet Rozbudowy Kościoła wraz z księdzem proboszczem zdecydował powierzyć te prace znanym artystom Zofii i Stanisławowi Wywiołom. Na podstawie ich projektu wykonano granitową posadzkę oraz zrobiono i zamontowano drzwi zewnętrzne do nowej części świątyni.

W kolejnym, 2021 r. kontynuowano prace związane z wystrojem nowej części kościoła. W oparciu o pomysł ks. Radzika Zofia i Stanisław Wywiołowie opracowali projekt figury ołtarzowej, która przedstawia Matkę Bożą Królową Świata dającą Jezusa. Po zaakceptowaniu projektu wykonanie tego dzieła powierzono krakowskim artystom rzeźbiarzom Małgorzacie i Jackowi Pilchom.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bez przewielebności

Niedziela częstochowska 47/2020, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Poraj

Marian Florek/TV Niedziela

Proboszcz ks. Zdzisław Zgrzebny

Proboszcz ks. Zdzisław Zgrzebny

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poraju istnieje już 70 lat. O sensie trwania Kościoła i jego kształcie, współczesności tej wspólnoty i o tym, czym można się pochwalić, opowiada ks. Zdzisław Zgrzebny.

W czasie niemieckiej okupacji Poraj, należący do parafii w Choroniu, znalazł się w granicach III Rzeszy. Z tego powodu kapłani z Choronia, wcielonego do Generalnego Gubernatorstwa, nie mogli prowadzić normalnej posługi duszpasterskiej. Aby ją ułatwić, bp Teodor Kubina ustanowił dla Poraja ekspozyturę parafii.

CZYTAJ DALEJ

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

Pilgrimage to Trzebnica [English version]

2022-09-30 18:54

mat. pras

The walking pilgrimage from Wroclaw to the tomb of St. Jadwiga in Trzebnica is international. In the group “Black Franciscans 13” there are pilgrims from all over the world.

The guide of the group is Fr. Martin Buntov, who runs the English-speaking pastoral community in St Charles Borromeo parish.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję