Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Powiew świętości

Z niezwykłą inicjatywą wystąpił ks. Tomasz Ceniuch, proboszcz parafii w Golenicach k. Myśliborza. Skupił się na inspirującym temacie pobytu na naszej zachodniopomorskiej ziemi błogosławionych i świętych.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Matka Teresa z Kalkuty

św. Jan Paweł II

Nasz Dziennik

Wyjątkowe spotkanie w naszej archidiecezji

Wyjątkowe spotkanie w naszej archidiecezji

Ksiądz Tomasz jest znanym obrońcą życia organizującym Pogrzeby Dzieci Utraconych, a także posługującym wśród bezdomnych i ludzi potrzebujących ludzkiego gestu dobroci.

Jak sam stwierdza: – 11 czerwca 1987 r. w naszej diecezji przebywało dwoje świętych. Święta Matka Teresa z Kalkuty przybyła do Szczecina 10 czerwca i od tego dnia datuje się posługiwanie w Szczecinie Misjonarek Miłości. Pierwsze siostry zamieszkały w piwnicy Domu Parafialnego parafii św. Stanisława Kostki. Później wyremontowały użyczony budynek i wybudowały jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych, w których posługują do dziś. Papież Jan Paweł II przybył na Jasne Błonia, gdzie celebrował Eucharystię dla małżonków i rodziców, poświęcił też kamień węgielny w budującym się wówczas seminarium duchownym, a później spotkał się na modlitwie w katedrze szczecińskiej z księżmi, siostrami zakonnymi i klerykami. W związku z tą rocznicą pobytu dwójki moich ulubionych świętych na ziemiach archidiecezji, w roku złotego jubileuszu powołania do istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej i 30-lecia podniesienia jej do rangi archidiecezji, ogłosiłem konkurs z nagrodami, a były nimi: jednodniowa pielgrzymka do sanktuariów Szczecina dla czterech osób. Zadanie konkursowe brzmiało: proszę podać świętych i błogosławionych oraz sługi Boże Kościoła Katolickiego, niezależnie od narodowości, którzy na przestrzeni wieków, od czasów św. Ottona z Bambergu – Apostoła Pomorza Zachodniego w sposób udokumentowany przebywali za swojego ziemskiego życia na terenie obecnej naszej archidiecezji. Oprócz ich imion i nazwisk proszę podać miejsca, w których przebywali oraz wiarygodne źródło zaczerpnięcia informacji o tym pobycie.

Konkurs okazał się dość trudny. Oprócz wymienionych już świętych należało np. poszukać błogosławionych i sługi Boże, którzy wpisali się w historię tej ziemi choćby krótkim pobytem na terenie obecnej archidiecezji, szczególnie po II wojnie światowej. Warto poszukać osób związanych, chociażby ze Zgromadzeniem Księży Chrystusowców, pasterzy Kościoła w Polsce, znanych duszpasterzy z czasów PRL oraz przedwojennych katolików. Być może jest jeszcze więcej tych osób, sam doszukałem się dwunastu: świętych, błogosławionych lub sług Bożych. Zwracam się więc tą drogą, dziękując ks. prof. Grzegorzowi Wejmanowi za wymierną pomoc, aby opracować taki swoisty katalog tych, którzy wnieśli swój duchowy koloryt w dzieje naszej archidiecezji. Ufam, że powstanie w ten sposób głęboka w treści i przekazie orędzia ich życia publikacja, która stanowić będzie owoc poszukiwań śladów świętych, błogosławionych i sług Bożych – zachęca ks. Tomasz Ceniuch.

Warto podjąć myśl ks. Tomasza i rzeczywiście stworzyć katalog, tych, którzy ubogacili naszą ziemię swoim charyzmatem świętości. Wszelkie sugestie bardzo serdecznie prosimy nadsyłać na adres mailowy parafii w Golenicach: parafiagolenice@gmail.com.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie ślady w Przemyślu

Niedziela przemyska 28/2022, str. VI

[ TEMATY ]

papież

Przemyśl

św. Jan Paweł II

archiwum autora

Kamień pobłogosławił ks. Stanisław Czenczek

Kamień pobłogosławił ks. Stanisław Czenczek

W maju tego roku nad Sanem w Przemyślu pojawił się kamień papieski, który przypomina o obecności ks. Karola Wojtyły z grupą studentów na spływie kajakowym.

Warto było zobaczyć urokliwą, ale trudną rzekę San, zabytki kultury chrześcijańskiej na obu brzegach od Przemyśla do Leżajska. Swoje informacje zbierałem od miejscowej ludności, od księży w parafiach, ubogacając je zdjęciami z czasów ks. Wojtyły. Teraz przygotowuję do wystawy fotograficznej plansze na temat: „Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły”. Jest taki zwyczaj, że na ziemi polskiej zaznacza się ślady papieskich wędrówek wypełniając jego testament: „Pilnujcie mi tych szlaków” (Jan Paweł II, Nowy Targ, 8 czerwca 1979, pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny). Te szlaki upamiętnia się w różnych, prostych formach, zgodnie z zaleceniami Fundacji Szlaki Papieskie. Są to posadzone dęby czy buki, kamienie ze skał, po których stąpał papież Polak. Upamiętnienie ma być skromne, bo św. Jan Paweł II nie życzył sobie pomników. Ja wybrałem do zaznaczenia śladów kamień z rzeki San, którą ks. Karol płynął ze swoją grupą studentów od 19 do 22 lipca 1958 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję