Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Festiwal młodości

W Kokotku, leśnej dzielnicy Lublińca na Śląsku, zakończył się tygodniowy festiwal chrześcijański.

2022-07-26 14:40

Niedziela sosnowiecka 31/2022, str. I

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Grzegorz Szpak

Wśród uczestników festiwalu panowała radosna atmosfera

Wśród uczestników festiwalu panowała radosna atmosfera

W festiwalu uczestniczyli młodzi z Polski i zagranicy. Nie zabrakło młodzieży z diecezji sosnowieckiej ze współorganizatorem przedsięwzięcia ks. Andrzejem Nackowskim.

Tegoroczna edycja Festiwalu Życia zgromadziła łącznie ponad tysiąc osób, zarówno uczestników wydarzenia, jak i wolontariuszy. Młodzi, którzy przyjechali do Kokotka, przez cały tydzień spali pod namiotami, oraz bawili się i modlili przed festiwalową sceną. W programie nie zabrakło koncertów gwiazd polskiej muzyki, tematycznych warsztatów, konferencji prowadzonych przez znanych prelegentów czy ekstremalnego przełajowego Biegu Festiwalowicza. – Treść każdej edycji jest oparta o inną postać biblijną. Do tej pory towarzyszyli nam Izraelici, prorok Eliasz, Noe i Abraham – opowiada ksiądz Andrzej. – Treścią tegorocznego festiwalu było hasło: „Ja?”, oparte o piękną, lecz pełną trudności historię Maryi. Każdy dzień skupiał się na innym aspekcie Jej życia. Codzienne Msze św., plenerowe nabożeństwa i całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu były okazją do dzielenia się doświadczeniem wiary. Nie zabrakło też prawdziwej chrześcijańskiej radości. Na naszej scenie zagrali m.in. Luxtorpeda, Roksana Węgiel, Kamil Bednarek i TAU – wymienia ks. Nackowski.

W trakcie występów artystów pojawiły się też świadectwa wiary wypowiadane przed licznie zgromadzoną pod sceną młodzieżą. Wśród znanych prelegentów był m.in. Wojciech Modest Amaro, który opowiedział o swoim nawróceniu i doświadczeniu Bożej miłości. – Czuję się bardzo naładowana duchowo. Po tym festiwalu naprawdę poczułam obecność Boga w moim życiu i dostrzegłam Go nawet w drobiazgach. Wcześniej w ogóle nie zwróciłabym na to uwagi – mówi Julia, jedna z uczestniczek spotkania. – Festiwal Życia uświadomił mi, że Pan Bóg jest wspaniałym Artystą, który nas stworzył, i że jest we wszystkim i w każdym z nas – podsumowuje.

Festiwal Życia w Kokotku jest organizowany od 2018 r. dzięki współpracy Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z pięcioma diecezjami woj. śląskiego. W tym roku dołączyła archidiecezja wrocławska i diecezja opolska. Przyszłoroczna edycja festiwalu jest planowana w terminie 3-9 lipca 2023 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Ważne, kiedy my zrobimy pierwszy krok”. Inauguracja i integracja podczas pierwszego dnia Festiwalu Życia

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Mat.prasowy

Już prawie 800 młodych katolików rozlokowało się na polu namiotowym w Kokotku, kolejni ciągle dołączają na poszczególne dni i wydarzenia.

Poniedziałek był pierwszym dniem Festiwalu Życia w Kokotku. Na polu namiotowym zakwaterowało się dotąd niespełna 800 uczestników – w większości młodzieży ze Śląska, ale przyjechało też sporo osób z dalszych regionów Polski, a także z zagranicy, jak np. 25-osobowa grupa z oblackiej parafii w Belgii. To rekord frekwencji w pięcioletniej historii festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra konfesjonałem Narodu

2022-08-10 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra, a w szczególności Kaplica Cudownego Obrazu sama w sobie stanowi miejsce szczególnego zanurzenia się w obecności Bożej w Sercu Maryi. Na to miejsce przybywają tysiące pielgrzymów pragnących doświadczyć spotkania serca z Sercem Boga, ukojenia, zrozumienia, pocieszenia, po prostu bezwarunkowej miłości Boga udzielającego się przez wyjątkowe wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej.

Po nawiedzeniu w pierwszej kolejności Kaplicy Cudownego Obrazu – serca Jasnej Góry, pielgrzymi często i chętnie kierują się do miejsca cichej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie obecnie znajdującym się w Kaplicy Pokutnej. Ta neobarokowa Kaplica zaprojektowana przez architekta Adolfa Szyszko-Bohusza na wzór refektarza jasnogórskiego i wybudowana w latach 1921-26, znajduje się na przeciwko Bazyliki, po prawej stronie schodów prowadzących do Skarbca Jasnogórskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję