Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jak za dawnych lat

W górniczym kościele Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi przy ul. Kościuszki można podziwiać makietę Starych Piasków.

Niedziela sosnowiecka 29/2022, str. III

[ TEMATY ]

Czeladź

UM Czeladź

Jan Powałka i ks. kan. Józef Handerek przy montażu makiety

Jan Powałka i ks. kan. Józef Handerek przy montażu makiety

Makieta będzie wystawiona do czasu uruchomienia Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, które znajdzie swoje miejsce w rewitalizowanej cechowni byłej kopalni „Saturn”. Prace nad precyzyjnym odtworzeniem wyglądu Starych Piasków z początku XX wieku trwały przez wiele miesięcy. Bardzo szczegółowo odtworzono urok tego małego górniczego miasteczka, jego zabudowę osiedlową, a także budynki dawnej kopalni „Czeladź”.

– Francuscy właściciele zakładu zadbali o to, by górnicy, którzy pracowali w ich kopalni, mieli godne warunki do zamieszkania i wszystko to, co jest potrzebne do życia także poza pracą. Projektowali i budowali tak, by całość dodatkowo miała architektoniczny urok. I trzeba przyznać, że im się to udało, a Stare Piaski po dziś dzień, mimo zniszczenia układu urbanistycznego przez powojenną zabudowę, swoim urokiem mogą konkurować z innymi pogórniczymi osiedlami na Śląsku i Zagłębiu – opowiada burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec. Makieta powstała dzięki pracy Jana Powałki, który nadzorował jej budowę pod kątem odtworzenia rzeczywistego wyglądu miejscowości i dbał o architektoniczne szczegóły, oraz Jana Gotwalda z pracowni modelarskiej z Krakowa. – Cieszymy się, że możemy podziwiać w murach naszej świątyni to dzieło, które przedstawia Piaski. Widać tu wyraźnie, jak pięknie wyglądało to górnicze osiedle, zbudowane przez ówczesnych francuskich właścicieli kopalni „Czeladź”. Nie sposób pominąć naszego kościoła Matki Bożej Bolesnej wybudowanego przez kopalnię przy wsparciu górników – mówi proboszcz parafii ks. kan. Józef Handerek. – Oficjalnie otworzyliśmy makietę dla zwiedzających w pierwszą niedzielę lipca, a dotychczas sporo chętnych i to nie tylko z Czeladzi, skorzystało z możliwości jej obejrzenia – dodaje.

Z okazji 5. rocznicy powstania Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zorganizowała akcję pod hasłem „Poznajemy miasta Metropolii”. W jej ramach w każdym z czterdziestu jeden miast GZM odbywały się wycieczki, w czasie których można było poznać dane miasto. Jedną z propozycji i atrakcji była wizyta w Czeladzi na Piaskach. Choć akcja została zakończona, to jeszcze przez wiele miesięcy będzie możliwość zobaczenia w terenie i na opracowanej makiecie tej szczególnej części miasta i jej zabudowy.

– Osiedle robotnicze Piaski stanowi istotny przykład powstałego w kilku etapach kompleksu mieszkaniowego – zauważa Anna Mucha z oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Katowicach. – O jego wyjątkowej wartości stanowią bogaty program funkcjonalny oraz niespotykane na terenie Górnego Śląska wpływy architektury południowej Francji, które są konsekwencją nabycia kopalni ,,Czeladź’’ przez francuską spółkę. Osiedle przedstawia wysokie wartości architektoniczno--urbanistyczne i historyczne, które czerpią wzory z myśli planistycznych XIX i XX wieku, co stanowi cenną odpowiedź na rosnące na przełomie wieków zapotrzebowanie na budownictwo mieszkaniowe – wyjaśnia.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wszystko rozumie

Niedziela sosnowiecka 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

Czeladź

Matka Boża Pocieszenia

Ks. Przemysław Lech

Mszy św. przewodniczył dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego ks. Andrzej Nackowski

Mszy św. przewodniczył dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego ks. Andrzej Nackowski

W pierwszą środę września przed tron Matki Bożej Pocieszenia do czeladzkiej świątyni św. Stanisława Biskupa Męczennika przybyli chorzy z diecezji sosnowieckiej.

Pielgrzymce przewodniczył dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Andrzej Nackowski. Towarzyszył mu dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej ks. Przemysław Szot oraz duszpasterze i kapelani szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję