Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Strzeżmy świętości

Matka Boża Niestającej Pomocy jest nie tylko patronką parafii w Jaworznie-Osiedlu Stałym, ale patronką całego miasta.

Niedziela sosnowiecka 28/2022, str. V

[ TEMATY ]

Jaworzno

odpust parafialny

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczystości odpustowe zgromadziły wielu wiernych

Uroczystości odpustowe zgromadziły wielu wiernych

W maryjnym sanktuarium 27 czerwca miała miejsce uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy – patronki miasta Jaworzna. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Nowak, penitencjarz diecezjalny.

– Przypomnijmy, że 15 października 2005 r. pierwszy biskup sosnowiecki Adam Śmigielski dokonał Aktu Zawierzenia Mieszkańców Miasta Jaworzna Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Mieszkańcy zobowiązali się do codziennej modlitwy: 3 razy „Zdrowaś Maryjo” i 3 razy „Chwała Ojcu”. Zachęcam, proszę i przypominam o tym zobowiązaniu – powiedział ks. Józef Lenda, proboszcz parafii, a zarazem kustosz jaworznickiego sanktuarium.

W homilii ks. Paweł Nowak zaznaczył, że żyjemy w czasach, w których zagrożona jest świętość. – Zagrożona jest świętość w ludzkim życiu, świętość w świecie. I to w wieloraki sposób. Najpierw przez tak bardzo powszechne doświadczenie nie świętości ludzkiego życia, ludzkich zachowań. Tak wiele w naszym życiu przemocy, agresji, wulgarności. Czasami mówimy, że dożyliśmy czasów, w których dla współczesnego człowieka nie ma już nic świętego. Niestety, coraz częściej wydaje się to prawdą. A jeszcze kilkanaście lat temu byłoby to nie do pomyślenia. Świętość jest zagrożona także przez profanacje. Jednak każda profanacja odkrywa bezsilność człowieka wobec świętości, bo na całe szczęście świętość jest czymś, czego nie da się zniszczyć. Ale można znieważyć świętość, udawać, że jej nie ma – powiedział kaznodzieja. Jak zauważył, największym zagrożeniem dla świętości jest niewiara w świętość. – Jak przestaniemy wierzyć w świętość to przestaniemy wierzyć w dobro, sprawiedliwość, wrażliwość, delikatność, serdeczność. Przestaniemy wierzyć w to, że człowiekowi można bezinteresownie służyć. Przestaniemy wierzyć w prawdę. Co nam wtedy zostanie? Osamotnienie, bezradność, chaos? Mimo wszystko bardzo potrzebujemy świętości. I ciągle ją mamy na wyciągniecie ręki. Ciągle spotykamy dobrego człowieka, który pomaga innym. Ciągle nasze kościoły są otwarte i są w nich sprawowane sakramenty. Módlmy się, aby nam nie zabrakło wiary w to, że nam jest potrzebna świętość, bo bez świętości zupełnie się zagubimy – podkreślił ks. Nowak.

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym została powołana do istnienia 6 stycznia 1984 r. przez kard. Franciszka Macharskiego. Wcześniej, od 1978 r. była to placówka duszpasterska przy parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Narodowej. Starania o budowę kościoła w tym miejscu trwały od lat 60. Okazałą świątynię wybudowano według projektu Stanisława Habowskiego w latach 1983-97 r. Dolny kościół został pobłogosławiony 26 października 1986 r., a górny 24 grudnia 1997 r. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał 27 października 2007 r. bp Adam Śmigielski. 27 czerwca 1999 r. w uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyła się intronizacja ukoronowanego przez Jana Pawła II cudownego obrazu. Uroczystej koncelebrze przewodniczył bp Adam Śmigielski, w czasie której ogłosił kościół „sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy”. Kustoszem został założyciel i proboszcz parafii ks. prał. Józef Lenda. 15 października 2005 r. miała miejsce uroczystość, w czasie której zawierzono Matce Bożej Nieustającej Pomocy mieszkańców Jaworzna.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo musi kosztować

Niedziela częstochowska 45/2020, str. IV

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Św.Juda Tadeusz

Beata Pieczykura/Niedziela

Życzę wam wytrwałości w pracy nad sobą – mówił do młodzieży bp Długosz

Życzę wam wytrwałości w pracy nad sobą – mówił do młodzieży bp Długosz

– Nie pozwólcie, by wami manipulowali. Pokażcie alternatywę życia w przyjaźni z Chrystusem, bez ćpania, bez chlania, bez łajdaczenia się – mówił biskup senior Antoni Długosz w parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie.

W dniu, w którym wierni naszej archidiecezji modlili się za przyczyną Matki Bożej Królowej Polski oraz św. Judy Tadeusza, patrona od spraw beznadziejnych, szpitali i personelu medycznego, w intencji naszego narodu oraz prosili o nawrócenie i ratunek dla ojczyzny, czyli 28 października, wspólnota parafialna pod wezwaniem tego świętego przeżywała odpust. Sumie przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior Antoni Długosz, który udzielił sakramentu bierzmowania oraz pobłogosławił i odsłonił powstałą z inicjatywy Akcji Katolickiej tablicę pamiątkową poświęconą ks. kan. Janowi Samborowi, proboszczowi tej parafii w latach 2007-16. Ponadto Aleksandra Bugaj została odznaczona medalem im. bp. Teodora Kubiny „Zasłużony dla Akcji Katolickiej”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: 45 mld na alkohol to kompromitacja społeczeństwa

2022-09-27 11:33

[ TEMATY ]

alkohol

alkoholizm

Graziako/pixabay

W ubiegłym roku Polacy wydali na alkohol 45 mld złotych, co jest rekordem wszechczasów. - To informacja tragiczna i kompromitująca dla społeczeństwa - stwierdził w komentarzu dla KAI bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ocenił, że jest to m.in. efekt wszechobecnej, kłamliwej reklamy taniego alkoholu. Przypomniał też słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza, że Polska albo będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale.

Publikujemy komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego dla KAI:

CZYTAJ DALEJ

Do 30 listopada można składać wniosek o wyprawkę szkolną "Dobry start"

2022-09-27 14:07

[ TEMATY ]

Dobry start

Karol Porwich/Niedziela

Tylko do 30 listopada można składać wnioski w ramach programu "Dobry start". Chodzi o wypłatę 300 złotych na wyprawkę szkolną dla dziecka – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dotąd blisko 4,2 mln świadczeń w ramach programu "Dobry start" na kwotę ok. 1,26 mld zł. Wnioski można składać do 30 listopada" – wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję