Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dar kapłaństwa

Większość swojej posługi ofiarował wiernym z parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu; we wspólnocie jest proboszczem od 32 lat. Ks. kan. Eugeniusz Grzyb obchodził złoty jubileusz kapłaństwa.

2022-06-21 13:48

Niedziela sosnowiecka 26/2022, str. V

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. kan. Eugeniusz Grzyb (trzeci z prawej) podczas jubileuszowej Eucharystii

Ks. kan. Eugeniusz Grzyb (trzeci z prawej) podczas jubileuszowej Eucharystii

Koncelebrowanej Eucharystii w dniu 4 czerwca przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Wspólnie z nim modlili się m.in. bp senior Piotr Skucha, ks. kanclerz Mariusz Karaś, ks. Piotr Noga i ks. Zbigniew Książek. Na uroczystości przybyli także kapłani wywodzący się z parafii oraz wikariusze pracujący we wspólnocie na przestrzeni 30 lat. Przede wszystkim dopisali wierni reprezentujący wszystkie ruchy i grupy działające w parafii. Obecny był też prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

– Ks. Eugeniusz, podobnie jak inni księża, usłyszał to wołanie „Pójdź za Mną!”. Pan Jezus jasno mówi: „Nie wyście Mnie wybrali – to Ja was wybrałem. Abyście szli do ludzi i owoc przynosili”. To dotyczy także ks. Eugeniusza, który przepracował tutaj 32 lata posługując ludziom. I to jest ważne dla całego lokalnego Kościoła, bo posługiwał przecież mieszkańcom Sosnowca i gościom, którzy tutaj przebywali. Ileż Mszy św. sprawował, ileż udzielił Komunii św., chrztów, ileż pobłogosławił małżeństw, ileż wiernych wyspowiadał – to wszystko wielkie dobro, którego doświadczaliście każdego dnia. Bogu niech będą dzięki – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Ks. Eugeniusz Grzyb przyjął święcenia kapłańskie 21 maja 1972 r. z rąk bp. Stefana Bareły. Wcześniej ukończył Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie. Powołanie odkrył bardzo wcześnie. Nie przeszkodziła mu nawet 2-letnia służba wojskowa odbywana w Bartoszycach. Równolegle z nim w wojsku służył ks. Jerzy Popiełuszko. Posługę proboszcza w parafii św. Jana Chrzciciela rozpoczął w 1990 r. Nominację otrzymał z rąk bp. częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym dziełem było zamówienie ogniotrwałego tabernakulum. Następnie nowy proboszcz zajął się posadzką zniszczoną na skutek szkód górniczych. Kamienną posadzkę ułożono nawiązując do stylu romańskiego, łącząc kolory ciemne z jasnymi. Po wymianie podłogi przyszedł czas na ściany. Malowania kościoła podjął się prof. Pałka z Katowic. Jednak na nic zdałoby się malowanie i złocenie ścian, gdyby nie uszczelnienie i wymiana ubytków w oknach witrażowych. Po tych inwestycjach przyszedł montaż nowego, nawiewowego ogrzewania gazowego. W połowie lat 90. ks. Eugeniusz zlecił odrestaurowanie ołtarza głównego św. Jana Chrzciciela autorstwa Pawła Turbasa i dwóch bocznych, Matki Bożej i Serca Pana Jezusa. Remontu doczekał się także chór organowy i same organy. Wyremontowana została wieża kościoła. Kostką brukową wyłożony został również plac wokół i przed świątynią, by wyliczyć tylko niektóre prace.

– Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Jestem wdzięczny Bogu i świadomy tej wielkiej łaski, jaką otrzymałem – podkreślił ks. Eugeniusz. Podziękował Bogu i zmarłym rodzicom śp. Władysławie i Józefowi za dar życia. – Dziękuję za wychowanie, modlitwy i takie ukształtowanie mojej osobowości, że mogłem odpowiedzieć pozytywnie na głos Bożego powołania. Moje powołanie rozwijało się w rodzinnej parafii w Kowali k. Radomia pw. św. Wojciecha. Jestem wdzięczny tym wszystkim dobrym i mądrym nauczycielom, katechetom, wychowawcom i profesorom. Pragnę podziękować tym wszystkim dobrym i życzliwym proboszczom, wikariuszom i parafianom w parafiach: Osjaków, Sączów, Sulmierzyce, Sosnowiec-Środula, Wojkowice-Żychcice, Poręba-Niwki. Serdecznie dziękuję wam, całej parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce i wszystkim biskupom sosnowieckim za to, że mogłem przez 32 lata być tutaj proboszczem. Dziękuję za wasze modlitwy, za okazywaną pomoc i zaufanie, i za każdy przejaw życzliwości – zaznaczył ks. Eugeniusz Grzyb.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ćwierć wieku przy ołtarzu

Niedziela świdnicka 23/2020, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Ks. Przemysław Pojasek

Biskup senior wraz kapłanami przybyłymi na srebrny jubileusz

Biskup senior wraz kapłanami przybyłymi na srebrny jubileusz

Ksiądz proboszcz Robert Begierski wraz z kolegami kursowymi świętował srebrny jubileusz kapłaństwa.

Dwadzieścia pięć lat temu w katedrze wrocławskiej przyjęli święcenia prezbiteratu z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. W czwartek 28 maja kapłani, którzy w 2004 r. zostali inkardynowani do nowo utworzonej diecezji świdnickiej, sprawowali w kaplicy domu zakonnego sióstr augustianek, gdzie mieści się aktualnie parafia Miłosierdzia Bożego w Bielawie, dziękczynną Eucharystię pod przewodnictwem biskupa seniora Ignacego Deca.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: Dokąd nie ma spotkania z Jezusem, nie ma ewangelizacji

2022-07-06 08:52

[ TEMATY ]

duchowość

ewangelizacja

abp Grzegorz Ryś

Damian Krawczykowski /Niedziela

Abp Grzegorz Ryś był pierwszym z gości wakacyjnego cyklu spotkań pt. „Wejdź na Słowo!”, które od 5 lipca odbywają się w zakopiańskiej „Księżówce”. Metropolita łódzki w rozmowie z klerykiem częstochowskiego seminarium opowiadał zebranym o ewangelizacji.

- Paweł VI napisał taką bardzo ważną adhortację o ewangelizacji, w której definiuje ewangelizację jako spotkanie osoby z Osobą. Oczywiście jedna z tych osób jest pisana z dużej litery, a druga z małej. Czyli w ewangelizacji chodzi o to, aby doszło do spotkania człowieka z Jezusem Chrystusem. Dokąd nie dochodzi do tego spotkania, wszystko jest jeszcze preewangelizacją – mówił już na samym początku spotkania metropolita łódzki i jak dodał: - Dokąd nie ma spotkania z Jezusem, nie ma ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa, które pociągają do dobrego życia. Pierściecki patron uprasza cuda

2022-07-06 21:10

[ TEMATY ]

cuda

odpust

parafia św. Mikołaja

Monika Jaworska

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

O miłości mówił ks. Robert Samsel w pierścieckim sanktuarium na odpuście ku czci odnalezienia relikwii św. Mikołaja.

Drugi – tzw. letni odpust – obchodzony jest w Pierśćcu na pamiątkę przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry do Bari. Uroczystość łączy się z rocznicą konsekracji obecnego kościoła w Pierśćcu w roku 1889.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję