Reklama

Aspekty

Dotknięcie Ducha Świętego

W Gorzowie odbyły się uroczystości z okazji 25. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

25‑lecie

marsz dla życia i rodziny

wizyta papieska

Karolina Krasowska

W tegoroczne rocznicowe obchody wpisał się III Marsz dla Życia i Rodziny

W tegoroczne rocznicowe obchody wpisał się III Marsz dla Życia i Rodziny

Obchody rozpoczęły się 5 czerwca od Mszy św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Stajemy jako wspólnota Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego, aby tutaj, w tej gorzowskiej katedrze wyrazić wdzięczność za obecność przed 25 laty, dzisiaj już świętego Jana Pawła II. Ale przede wszystkim za jego wielkie świadectwo wiary, świadectwo modlitwy, świadectwo wielkiego, odważnego apostolatu, do którego też nas zachęcał, ogarniając rzesze mieszkańców naszej diecezji i gości zgromadzone na błoniach górczyńskich – mówił pasterz diecezji. – Było to dotknięcie łaski Bożej, dotknięcie Ducha Świętego, bo przez to słowo Duch Święty również nas przemieniał i to kim jesteśmy dzisiaj w ogromnej mierze zawdzięczamy jego niestrudzonej posłudze słowa i modlitwy – dodał.

W tegoroczne rocznicowe obchody wpisał się III Marsz dla Życia i Rodziny, który po Eucharystii wyruszył sprzed katedry i przeszedł ulicami miasta na plac Jana Pawła II przy kościele Pierwszych Męczenników Polski. Uczestnicy Marszu przeszli 4 km tzw. szlakiem papieskim, niosąc kilkusetmetrowe płótno, na którym została przepisana papieska encyklika „Evangelium vitae”, traktująca o nienaruszalności ludzkiego życia, ponieważ głównym tematem tegorocznych obchodów była rodzina. – Ojciec Święty podkreślał, że każde życie jest święte. Bardzo dużą wagę przywiązywał do modelu tradycyjnej rodziny, do ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ale też uczył nas życia w rodzinie, mówił o tym, że przyszłość narodu wiedzie przez rodzinę – podkreśla Agnieszka Wiernicka z gorzowskiego Ruchu Społecznego „Służba Życiu i Rodzinie”, który od trzech lat organizuje Marsz w Gorzowie. W programie obchodów zaplanowano jeszcze Festyn Rodzinny na placu Jana Pawła II w parafii Pierwszych Męczenników Polski, gdzie 2 czerwca 1997 r. papież Polak spotkał się z wiernymi podczas swojej VI Pielgrzymki do Ojczyzny.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leszek Sosnowski z okazji 25-lecie Białego Kruka

[ TEMATY ]

wydawnictwo

25‑lecie

Biały Kruk

Biały Kruk

Wydawnictwo Biały Kruk, znane między innymi ze swoich licznych książek papieskich, „Roztrzaskanego Lustra” czy „Dziejów Polski”, świętuje w tym roku 25-lecie swojego istnienia. Ten piękny jubileusz Tygodnik Niedziela objął patronatem. Poniżej prezentujemy rozmowę z założycielem i prezesem Białego Kruka, Leszkiem Sosnowskim.

Stanisław Widomski: Biały Kruk świętuje piękny jubileusz; 25 lat to kawał czasu!

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Amsterdam: diecezja musi zamknąć 60 proc. kościołów

2022-09-27 15:24

[ TEMATY ]

Holandia

Karol Porwich/Niedziela

Katolicka diecezja Haarlem-Amsterdam zapowiedziała, że w ciągu najbliższych pięciu lat musi zamknąć 60 proc. swoich kościołów. Powodem jest malejąca liczba wiernych, wolontariuszy i dochodów.

Kierujący diecezją od 2020 roku bp Jan Hendricks podkreśla, że „pandemia koronawirusa przyspieszyła proces kurczenia się” wspólnoty wierzących, który trwał już wcześniej: „wierni w podeszłym wieku stali się jeszcze starsi i z czasem przestali przychodzić do kościoła”, inni „przyzwyczaili się do innych form” spędzania niedzielnego przedpołudnia, „wolontariusze się wykruszyli, chóry przestały działać”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję