Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W nim żyje Chrystus

O potrzebie nieustannego ożywiania naszej wiary i konieczności dawania z odwagą jej świadectwa w dzisiejszym świecie, mówił ks. Michał Maciołek w kaplicy w Białowoli.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

wprowadzenie relikwii

Bożena Radlińska

Okolicznościowy występ dzieci z miejscowej szkoły

Okolicznościowy występ dzieci z miejscowej szkoły

Wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i rocznica powstania Legionu Maryi to główne punkty uroczystości, które miały miejsce w ostatnią niedzielę maja. Relikwie są znakiem nadprzyrodzonej obecności pośród nas świętych i błogosławionych. Oddając im należytą cześć, uwielbiamy samego Boga, który jest źródłem wszelkiej świętości i uświęcenia każdego człowieka. W gronie błogosławionych jest kard. Stefan Wyszyński – człowiek modlitwy i wielki czciciel Matki Bożej. To właśnie o wstawiennictwo polskiego błogosławionego prosili mieszkańcy Białowoli oraz całej parafii Lipsko koło Zamościa. Relikwie 18 maja z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie podczas Mszy św. przyjął w obecności parafian proboszcz ks. Józef Bednarski. Data pokrywa się z terminem wizytacji parafii Lipsko przez ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego – 18 maja 1948 r. Wprowadzenie relikwii poprzedziły trzydniowe rekolekcje pod hasłem: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje”, przygotowujące parafian do ich instalacji. Poprowadził je ks. prał. Zbigniew Ciżmiński. Uroczystość wprowadzenia odbyła się 29 maja. Tego dnia z wielką czcią przyjęto do kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Białowoli relikwie pierwszego stopnia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, do których zalicza się pozostałości ciała. W tym przypadku jest to włos umieszczony w relikwiarzu w formie kwiatu.

Wstępem do uroczystości był montaż poetycko-muzyczny uczniów ze szkoły podstawowej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Białowoli przybliżający postać prymasa oraz wystawa poświęcona błogosławionemu. Po obrzędzie wprowadzenia relikwii w obecności licznie zgromadzonych wiernych rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. kanclerz Michał Maciołek wraz z koncelebransami. Z wielką uwagą przyjmowano słowa wygłoszonej homilii, w której duchowny mówił o potrzebie nieustannego ożywiania naszej wiary i konieczności dawania z odwagą jej świadectwa w dzisiejszym świecie. W tej wymagającej misji z pewnością będzie towarzyszył i wypraszał potrzebne łaski bł. kard. Wyszyński. Na zakończenie Eucharystii ksiądz proboszcz skierował słowa podziękowania za zaangażowanie, pomoc i obecność wspólnocie parafialnej, a zwłaszcza osobom, które miały szczególny udział w tym ważnym wydarzeniu.

Również w tym dniu Legion Maryi działający przy parafii w Lipsku obchodził swoje 25-lecie istnienia. Relikwie, widoczny znak obecności błogosławionego, nieustraszonego rzecznika godności człowieka oraz nienaruszalnych praw w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym sprowadzone do Białowoli będą powiernikiem w modlitwie o Boże łaski dla rodzin, wspólnoty parafialnej i ojczyzny.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otrzymali potężnego patrona

Niedziela świdnicka 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

wprowadzenie relikwii

Ks. Grzegorz Umiński

Biskup Ignacy Dec oddaje cześć relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez ich ucałowanie

Biskup Ignacy Dec oddaje cześć relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez ich ucałowanie

W asyście żołnierzy Wojska Polskiego i wojskowej orkiestry do parafii Bożego Ciała w Międzylesiu wprowadzono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W dniu 50. rocznicy święceń kapłańskich kapelana Solidarności uroczystej intronizacji relikwii przewodniczył bp Ignacy Dec, który także wygłosił homilię.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Rzemieślnicy zawierzyli się Maryi

2022-09-27 19:41

Magdalena Lewandowska

Orszak starszyzny cechowej przeszedł z katedry do auli PWT.

Orszak starszyzny cechowej przeszedł z katedry do auli PWT.

We Wrocławiu odbyło się Święto Rzemiosła Dolnośląskiego.

Mszy św. w katedrze wrocławskiej w intencji Rzemiosła Dolnośląskiego – koncelebrowanej przez kapłanów posługujących i współpracujących ze środowiskiem dolnośląskich rzemieślników – przewodniczył ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W homilii przekonywał dolnośląskich rzemieślników, by walczyli o swoją wiarę i zbawienie: – Dzisiaj chcemy otworzyć nasze oczy na Słowo Boże. Czasami nam się wydaje, że chrześcijaństwo powinno wnosić pokój do serca, sprawiać, żeby człowiekowi było przyjemnie, miło. A Chrystus mówi „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże pragnę, aby on zapłonął”. To Słowo Boże powinno nas dzisiaj uderzyć, jak młot, otworzyć nasze oczy. Bo szatan wlewa w nasze serca atrament ciemności. Wtedy nasze myśli, słowa i czyny są ciemne. Uzdrowić nas może tylko Jezus Chrystus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję