Reklama

Niedziela w Warszawie

Bądźcie cali dla ludzi

Sześciu diakonów seminarium duchownego diecezji warszawsko-praskiej przyjęło z rąk bp. Romualda Kamińskiego święcenia kapłańskie.

Niedziela warszawska 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

BP DW-P

W czasie śpiewu litanii do Wszystkich Świętych neoprezbiterzy leżeli krzyżem przed ołtarzem

W czasie śpiewu litanii do Wszystkich Świętych neoprezbiterzy leżeli krzyżem przed ołtarzem

Uroczystość odbyła się w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej. W homilii bp Kamiński nawiązał do wymowy i znaczenia tej świątyni. Przypomniał, że jest to miejsce szczególne dla diecezji, ponieważ jest ona powierzona właśnie Matce Bożej Zwycięskiej.

Ordynariusz warszawsko-praski zwrócił uwagę nowo święconym kapłanom, że ich moc nie pochodzi od nich samych, ale ma swoje źródło w Bogu. – Pamiętajmy, że nic tak człowieka nie wynosi, jak właśnie czerpanie z przeobfitych darów Bożych, a to się zdobywa modlitwą. To siła, która potrafi „rozbroić” Boga i dostać się do zasobów Jego mocy, którymi pragnie nas ubogacić – powiedział bp Kamiński.

Hierarcha wskazał także na zobowiązania wypływające ze święceń – służbę Bogu i ludziom, która ma być do końca i powinna nosić znamiona odpowiedzialności za wszystkie sprawy, które się odnoszą do Boga.

– Miejcie w sobie czystą radość Bożą – zachęcał biskup i wyjaśnił, jakie są jej znamiona. – Jeśli człowiek prawdziwie, bez zastrzeżeń siebie samego daje na służbę Bogu, to choćby przychodziły dni ciężkie, co jest normalne, to poznacie, że wszystko to jest zgodne z wolą Bożą po tym, że w najgłębszych pokładach waszego serca będzie panował pokój – zaznaczył biskup warszawsko-praski.

Bp Kamiński wskazał neoprezbiterom na ubóstwo oraz czystość jako na fundamentalne przymioty dobrego kapłana. – Jest coś takiego, jak możliwość ubrudzenia siebie, wplątania się w różne interesy tego świata. Może na wielu rzeczach też byśmy umieli się poznać, ale chodzi o to, że to nie jest nasza forma posługi – sprawy, które nie są przypisane do tego, żeby być apostołem – przestrzegał biskup.

Podał przykład, że kapłan ma być podobny do ojca. Bierze on dziecko za rękę i prowadzi je na drodze do samego końca. – Koniec polega na tym, że tę rękę przekazuje Ojcu Niebieskiemu. Czyli do samego ostatniego tchnienia kapłan ma towarzyszyć ludziom – zachęcał neoprezbiterów ordynariusz warszawsko-praski i dodał, że muszą sobie więcej niż inni uświadomić, że mają być pomocą na drodze drugiego człowieka i być do dyspozycji tych, do których zostali już posłani jako diakoni.

Reklama

– Nie ma innej możliwości. Nie tylko coś ofiarujcie ze swego czasu, czy umiejętności, ale wszystko po to, żeby towarzyszyć ludziom na ich drogach, które mają się zakończyć najradośniejszym ze spotkań z naszym Ojcem, pełnym miłości i miłosierdzia – apelował bp Kamiński, który na zakończenie liturgii zachęcał rodziców neoprezbiterów do jeszcze mocniejszej współpracy w wypełnianiu obowiązków rodzicielskich i prosił obecnych o modlitwę o nowe powołania – do kapłaństwa, ale także do sakramentalnego małżeństwa. – To prośba fundamentalna – podkreślił.

KS. RADOSŁAW CHILIMONIUK

32 lata, pochodzi z parafii św. Anny w Radzyniu Podlaskim (diecezja siedlecka). Przed seminarium ukończył studia historyczne, o profilu nauczycielskim oraz udzielał się w wolontariacie w domach pomocy społecznej. Interesuje się historią, psychologią, podróżami i gotowaniem.

KS. MATEUSZ PROCZEK

26 lat, pochodzi z parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębem Wielkim. Związany ze wspólnotą ministrantów, Ruchem Światło-Życie oraz Warszawską Pielgrzymką Pieszą. Interesuje się teatrem, graniem na gitarze oraz książkami, przede wszystkim biografiami.

KS. MARIUSZ KOWALSKI

32 lata, pochodzi z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siennicy. Przed seminarium pracował jako wychowawca w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Poza magisterium z teologii, uzyskał także tytuł magistra pedagogiki.

KS. KAZIMIERZ SIEWKO

29 lat, z parafii św. Łucji w Warszawie-Rembertowie. Przed seminarium uzyskał tytuł inżyniera na Politechnice Warszawskiej oraz pracował przy budowie II linii metra. Lubi podróże, jazdę na rowerze, nartach, żeglowanie i chodzenie po górach.

Reklama

KS. PRZEMYSŁAW MISIOR

25 lat, pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Otwocku-Ługach, w której związany był ze wspólnotą Służby Liturgicznej. Do seminarium zgłosił się bezpośrednio po maturze. Lubi historię, podróże i spotkania z ludźmi przy dobrej kawie.

KS. PAWEŁ SZMYTKOWSKI

26 lat, pochodzi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie. Lubi literaturę fantastyczną i górskie wędrówki. Wolny czas lubi spędzać na łonie natury i grając w gry planszowe.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi Robotnicy w Winnicy

[ TEMATY ]

Wrocław

abp Józef Kupny

neoprezbiter

święcenia kapłańskie

Agnieszka Bugała

Na zdjęciu diakoni z Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Już jutro zostaną kapłanami Chrystusa.

Na zdjęciu diakoni z Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Już jutro zostaną kapłanami Chrystusa.

Już jutro 26 maja o godz. 10.00 dziesięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej przyjmie z rąk abp. Józefa Kupnego święcenia kapłańskie. Uroczystość odbędzie się we wrocławskiej archikatedrze. Wyruszą, po sześciu latach formacji, by powołanie zamienić w służbę.

Jacy są? Bardzo różni. Jedni cisi, stojący raczej na uboczu, inni szybko nawiązują kontakt i chętnie opowiadają o sobie. Łączy ich świadomość tego, kim będą i ile zależy od tego, jak odpowiedzą na głos Pana Winnicy.

CZYTAJ DALEJ

COVID-19 związany ze wzrostem liczby nowych rozpoznań cukrzycy typu 1 u dzieci i młodzieży

2022-09-27 07:38

[ TEMATY ]

cukrzyca

Adobe Stock

Dzieci i młodzież zakażone COVID-19 wykazują znacznie wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 (T1D), aż o 72 proc. – informuje "JAMA Network Open".

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w całych Stanach Zjednoczonych żyje około 187 000 dzieci i nastolatków z T1D.

CZYTAJ DALEJ

Biskup spadochroniarz kościelnym delegatem na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu

2022-09-27 16:57

[ TEMATY ]

ksiądz

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

Paraolimpiada

Marteriał prasowy

Francuski biskup Emmanuel Gobilliard został delegatem Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu. Aby watykańscy sportowcy mogli uczestniczyć w olimpiadzie, potrzebne jest jeszcze stworzenie krajowego komitetu olimpijskiego, a to jest możliwe, gdy co najmniej pięć dyscyplin zostało przyjętych do międzynarodowych federacji.

Watykańska reprezentacja mogłaby wziąć udział w kolejnych igrzyskach, zaplanowanych na 2028 rok w Los Angeles. Sprawy te będą omawiane podczas sympozjum na temat sportu, jakie odbędzie się w Watykanie 29-30 września z udziałem papieża Franciszka i przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Obecny tam będzie również bp Gobillard.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję