Reklama

Głos z Torunia

Zanieść światu Boga

Toruńska katedra należy do zimnych kościołów, jest jednak pewien dzień w roku, kiedy robi się tu naprawdę gorąco. Wszystkie miejsca zostają zajęte, gdzieniegdzie widać dziecięce wózki i welony sióstr zakonnych, w prezbiterium czekają kapłani ubrani w białe ornaty.

Niedziela toruńska 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Renata Czerwińśka

Dawid, Karol, Mateusz, Jan, Tomasz i Jacek – to nowi kapłani w naszej diecezji

Dawid, Karol, Mateusz, Jan, Tomasz i Jacek – to nowi kapłani w naszej diecezji

To sam Jezus przywołał do katedry toruńskiej sześciu swoich uczniów: Dawida, Jacka, Jana, Karola, Mateusza i Tomasza. Już za chwilę zostaną oni wyświęceni na prezbiterów i będzie temu towarzyszyło wiele znaków i gestów – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. – Spocznie na nich ręka Pana i nie będą już należeli do tego świata, ale do Boga. To powinno nam dodawać odwagi – skoro należą do Boga, to nic złego im się nie stanie. Chociaż zostaną posłani do świata, to po to, aby czynić go lepszym, szlachetniejszym, a przede wszystkim po to, aby zanieść mu Boga.

Oko Mistrza

Data święceń – 28 maja, wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – to nie przypadek. Kandydaci na prezbiterów przechodzili rekolekcje przed przyjęciem święceń kapłańskich w Rywałdzie, w miejscu jego odosobnienia. Do zapisków Prymasa Tysiąclecia, złożonych przez niego przed święceniami, nawiązuje też w homilii Ksiądz Biskup. To konkretne zadania – nie tylko dla kapłanów, ale dla wszystkich, którzy chcą podążać za Mistrzem – które streszcza tytuł Bójcie się Boga i oddajcie Mu cześć.

Dzisiejszy świat nie jest przyjazny nauce Chrystusa, jednak Jego pasterze wciąż wypełniają Boże posłanie. Właśnie teraz apostołowie są niezbędnie potrzebni światu. – Jezus udzielił uczniom władzy nad duchami nieczystymi. Jak w czasach Jezusa, zły duch działa i dziś. Dzisiaj bardzo trzeba odtruwania, wypędzania złych duchów. Nasze działania często zatruwa zło i potrzeba siły i mocy, aby wyrzucać złe duchy, leczyć choroby i słabości. To zły duch ciągnie dziś ludzi do wojny, nienawiści, myślenia tylko o sobie, zabawy i lekkomyślności, a kiedy cierpimy, zostawia nas samych, drwi z Boga i z nas, podsuwa nam przeróżne substytuty szczęścia – ostrzegał Biskup Wiesław.

Jak Chrystus

Reklama

Dlatego właśnie „świat bardzo potrzebuje dobrych kapłanów, którzy będą jak Chrystus blisko ludzkich spraw, wrażliwi, mądrzy, roztropni, skromni, ale i odważni, nie ulegający wpływom, nie dający się zwieść fałszywym naukom, nie bojący się wyrzucać złych duchów i leczący wszelkie słabości”.

Nowo wyświęceni kapłani podejmą posługę w Działdowie, Grudziądzu, Chełmży i Górznie. Toruński pasterz życzył neoprezbiterom: – Drodzy przyjaciele, odważnie i radośnie, ale też z pokorą ruszajcie w drogę, by wyrzucać złe duchy, leczyć, cierpliwie nauczać, ale też i słuchać, sprawować święte sakramenty, które umacniają i uzdrawiają. Wyruszajcie, aby dawać świadectwo o potędze i wielkości Boga.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gramy razem

Niedziela łódzka 21/2019, str. 7

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Ks. Paweł Kłys

Neoprezbiterzy 2019

Neoprezbiterzy 2019

25 maja święcenia prezbiteratu w naszej archidiecezji przyjęło dziewięciu kapłanów. Nowi księża chcą posługiwać dla ludzi i wśród nich Pomiędzy życiem i grą na boisku można odkryć wiele podobieństw. Podstawą sukcesu przedsięwzięcia są dobrze przygotowani zawodnicy, duch współpracy, charyzmatyczny lider i nastawienie na wygraną. Pojedynki rozgrywamy najpierw w naszych głowach, analizując własne możliwości, zestawiając je jednocześnie z przeciwnikiem. Dopiero tak przygotowani mentalnie i fizycznie jesteśmy w stanie stawić czoła wyzwaniu. Nie inaczej jest w życiu wiary, a zwłaszcza w życiu kapłańskim. W tym roku swoją działalność w ramach prezbiterium Kościoła łódzkiego rozpocznie dziewięciu nowych księży. Są to: ks. Marcin Skrzydłowski (parafia pw. św. Maksymiliana w Pabianicach), ks. Adrian Matuszewski (parafia pw. św. Faustyny w Łasku), ks. Adrian Zimnowłocki (parafia pw. św. Floriana w Uniejowie, diecezja włocławska), ks. Michał Kardynia (parafia pw. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim), ks. Tomasz Szurek (parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Łodzi), ks. Paweł Skowron (parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Łasku-Kolumnie), ks. Kamil Siuta (parafia pw. św. Kazimierza i św. Barbary w Pożdżenicach), ks. Kamil Gregorczyk (parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Justynowie) oraz ks. Łukasz Kaczmarek (parafia pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Łodzi). Otwórzmy serca w modlitwie oraz nastawieniu na współpracę z nowo wyświęconymi kapłanami.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek Pieczka: "Aktor Pana Boga"

2022-09-26 08:43

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Jakub Kamiński

Film dokumentalny „Aktor Pana Boga” Mariusza Malca o zmarłym w piątek jednym z najznakomitszych polskich aktorów Franciszku Pieczce został pokazany w sobotę o godz 0.30 i 10.50 w TVP Kultura2. „To jest święty człowiek wśród aktorów, warto o nim opowiedzieć filmowo” – powiedział reżyser filmu Mariusz Malec dziennikarzom przed premierą dokumentu w styczniu 2019 r.

Tytuł filmu +Aktor Pana Boga+ wskazuje wysublimowaną formę kreacji aktorskich mistrza, prześledzimy jego karierę w najdelikatniejszej postaci, to znaczy będziemy sprawdzać jego role religijne oraz jego duchowość, a myślę, że to jest święty człowiek wśród aktorów i warto o nim opowiedzieć filmowo" - wyjaśnił.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję