Reklama

Głos z Torunia

Zanieść światu Boga

Toruńska katedra należy do zimnych kościołów, jest jednak pewien dzień w roku, kiedy robi się tu naprawdę gorąco. Wszystkie miejsca zostają zajęte, gdzieniegdzie widać dziecięce wózki i welony sióstr zakonnych, w prezbiterium czekają kapłani ubrani w białe ornaty.

Niedziela toruńska 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Renata Czerwińśka

Dawid, Karol, Mateusz, Jan, Tomasz i Jacek – to nowi kapłani w naszej diecezji

Dawid, Karol, Mateusz, Jan, Tomasz i Jacek – to nowi kapłani w naszej diecezji

To sam Jezus przywołał do katedry toruńskiej sześciu swoich uczniów: Dawida, Jacka, Jana, Karola, Mateusza i Tomasza. Już za chwilę zostaną oni wyświęceni na prezbiterów i będzie temu towarzyszyło wiele znaków i gestów – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. – Spocznie na nich ręka Pana i nie będą już należeli do tego świata, ale do Boga. To powinno nam dodawać odwagi – skoro należą do Boga, to nic złego im się nie stanie. Chociaż zostaną posłani do świata, to po to, aby czynić go lepszym, szlachetniejszym, a przede wszystkim po to, aby zanieść mu Boga.

Oko Mistrza

Data święceń – 28 maja, wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – to nie przypadek. Kandydaci na prezbiterów przechodzili rekolekcje przed przyjęciem święceń kapłańskich w Rywałdzie, w miejscu jego odosobnienia. Do zapisków Prymasa Tysiąclecia, złożonych przez niego przed święceniami, nawiązuje też w homilii Ksiądz Biskup. To konkretne zadania – nie tylko dla kapłanów, ale dla wszystkich, którzy chcą podążać za Mistrzem – które streszcza tytuł Bójcie się Boga i oddajcie Mu cześć.

Dzisiejszy świat nie jest przyjazny nauce Chrystusa, jednak Jego pasterze wciąż wypełniają Boże posłanie. Właśnie teraz apostołowie są niezbędnie potrzebni światu. – Jezus udzielił uczniom władzy nad duchami nieczystymi. Jak w czasach Jezusa, zły duch działa i dziś. Dzisiaj bardzo trzeba odtruwania, wypędzania złych duchów. Nasze działania często zatruwa zło i potrzeba siły i mocy, aby wyrzucać złe duchy, leczyć choroby i słabości. To zły duch ciągnie dziś ludzi do wojny, nienawiści, myślenia tylko o sobie, zabawy i lekkomyślności, a kiedy cierpimy, zostawia nas samych, drwi z Boga i z nas, podsuwa nam przeróżne substytuty szczęścia – ostrzegał Biskup Wiesław.

Jak Chrystus

Reklama

Dlatego właśnie „świat bardzo potrzebuje dobrych kapłanów, którzy będą jak Chrystus blisko ludzkich spraw, wrażliwi, mądrzy, roztropni, skromni, ale i odważni, nie ulegający wpływom, nie dający się zwieść fałszywym naukom, nie bojący się wyrzucać złych duchów i leczący wszelkie słabości”.

Nowo wyświęceni kapłani podejmą posługę w Działdowie, Grudziądzu, Chełmży i Górznie. Toruński pasterz życzył neoprezbiterom: – Drodzy przyjaciele, odważnie i radośnie, ale też z pokorą ruszajcie w drogę, by wyrzucać złe duchy, leczyć, cierpliwie nauczać, ale też i słuchać, sprawować święte sakramenty, które umacniają i uzdrawiają. Wyruszajcie, aby dawać świadectwo o potędze i wielkości Boga.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy nowych kapłanów

Niedziela rzeszowska 23/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Archiwum WSD

Uroczystość święceń kapłańskich pamięta się przez całe życie

Uroczystość święceń kapłańskich pamięta się przez całe życie

„Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”. Z takim posłaniem zostało wyświęconych sześciu nowych kapłanów naszej diecezji.

Uroczystość święceń odbyła się 22 maja w katedrze rzeszowskiej. Zgromadzeni na uroczystości wierni, razem z pasterzem naszej diecezji bp. Janem Wątrobą oraz bp. Kazimierzem Górnym wzywali Ducha Świętego, aby przybył i umocnił nowo wyświęconych. Bp Jan Wątroba podkreślił w homilii, że misją kapłana jest głoszenie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów, ale przede wszystkim świadectwo życia. Biskup wskazał neoprezbiterom, by realizowali swoje kapłaństwo według zamysłu Jezusa Chrystusa. – Nie trzeba wymyślać swojego kapłaństwa! Ono nie jest do wymyślania! Istnieje tylko jedno kapłaństwo Jezusa Chrystusa, a my jesteśmy wezwani do samego środka Jego misji, do Jego przepowiadania, Jezusowego działania, Jezusowego sposobu życia, Jezusowej obecności wśród ludzi. Jesteśmy wezwani do samego środka Jego czynów, Jego słowa, Jego życia, Jego osoby. Nie gdzieś obok, na sposób przez siebie wymyślony – mówił kaznodzieja. Zaznaczył, że doskonałym wzorem tego świadectwa, oddania Bogu i Maryi jest patron rocznika – św. Maksymilian Maria Kolbe, który świadczył o Jezusie aż do śmierci. Kapłan to człowiek o tyle wielki, o ile służy w pierwszej kolejności Bogu, a później wszystkim ludziom. Stawka misji każdego księdza jest wysoka, gdyż chodzi o cel, jakim jest zbawienie ludzi. Powołania są zawsze obrazem żywotności Kościoła i odpowiedzią na szczerą modlitwę ludu Bożego, w myśl słów Jezusa: „Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2) – Pan w swej łaskawości wyprawia swoje sługi.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem nowego ośrodka prowadzonego we współpracy z Rycerzami Kolumba jest działalność pomocowa dla uchodźców z Ukrainy oraz dla innych osób potrzebujących, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej, a także realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw edukacyjnych i duszpasterskich.

„Ten dom jest prawdziwym, konkretnym znakiem Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Z pewnością bł. ks. Michael McGivney jest dumny z tego, co tu robicie” – powiedział Patrick Kelly, przypominając postać XIX-wiecznego kapłana, założyciela Rycerzy Kolumba i patrona otwartego dziś ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję