Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Być sługą

Czy zostać diakonem to prosta sprawa? Z pewnością nie.

2022-06-07 12:35

Niedziela sosnowiecka 24/2022, str. III

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Piotr Lorenc/Niedziela

Mateusz, Konrad, Tomasz i Karol – to nowi diakoni naszej diecezji

Mateusz, Konrad, Tomasz i Karol – to nowi diakoni naszej diecezji

W czasie lat formacji w seminarium każdy kandydat zdobywa potrzebną wiedzę i umiejętności, by godnie podjąć zadania, które Kościół mu zleci. Jest to także czas kształtowania postaw, charakteru, szlifowania talentów, ale i gładzenia powierzchni szorstkich osobowości. Każdy diakon jest powołany do służby, tak by jego praca budowała jedność i była wyraźnym znakiem oddania się Bogu i ludowi Bożemu.

– Diakonat istnieje w Kościele od czasów apostolskich. Dzieje Apostolskie opisujące życie jerozolimskiej wspólnoty chrześcijan, mówią już o ustanowieniu diakonów. Do ich obowiązków należała troska o potrzebujących. Byli oni również głosicielami Ewangelii, czego przykładem jest św. Szczepan. Przez nałożenie rąk otrzymywali łaskę sakramentalną, by dzięki niej mogli skutecznie pełnić swoje posługiwanie – powiedział podczas uroczystości święceń diakonatu bp Grzegorz Kaszak. Wskazał również, że nowi diakoni umocnieni darem Ducha Świętego, będą pomagać swojemu biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. – Jako słudzy ołtarza będziecie głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Oprócz tego, na moje polecenie będą mogli głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić Wiatyk do ciężko chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu – pouczył diakonów biskup sosnowiecki.

Święcenia odbyły się 28 maja w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie. Razem z bp. Grzegorzem Kaszakiem Eucharystię koncelebrowało kilkunastu kapłanów z kanclerzem Kurii Diecezjalnej ks. Mariuszem Karasiem oraz rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie – ks. Konradem Kościkiem.

Godności diakona dostąpili: Mateusz Błaut – pochodzący z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wolbromiu, Konrad Jastrzębski z parafii św. Michała Archanioła w Łazach, Tomasz Lipień z parafii św. Anny w Zębie (archidiecezja krakowska) i Karol Latos – wywodzący się z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie.

Reklama

Co dalej stanie się z nowymi diakonami? W czasie ostatniego, szóstego roku przygotowania do prezbiteratu, diakoni w dalszym ciągu będą uczestniczyć w seminaryjnej formacji i kontynuować studia, a jednocześnie będą odbywać praktyki duszpasterskie i katechetyczne w parafiach diecezji sosnowieckiej. Wypełniając posługę diakona mają wspierać prezbiterów w pracy parafialnej, a jednocześnie przygotować się do podjęcia zadań czekających ich po przyjęciu święceń prezbiteratu.

Na mocy decyzji bp. Kaszaka dk. Mateusz Błaut odbędzie praktyki w parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, dk. Konrad Jastrzębski odbędzie praktyki w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, dk. Karol Latos w parafii św. Floriana w Sosnowcu, a dk. Tomasz Lipień będzie zdobywał doświadczenie duszpasterskie w parafii św. Barbary w Sosnowcu.

A co mówią nowo wyświeceni diakoni o tak ważnym wydarzeniu w ich życiu? Dla dk. Mateusza Błauta diakonat jest oddaniem się Panu Bogu w całości. Nie liczą się dla niego jakieś cele w dalekiej przyszłości, ale tu i teraz chce się powierzyć Panu Jezusowi. Dk. Konrad Jastrzębski chciałby się skupić na służbie ludowi Bożemu, wszystkim ludziom, szczególnie w tych ciężkich dla nas czasach. Zdaniem dk. Karola Latosa diakon powinien być otwarty na drugiego człowieka i na ludzką biedę, ale przede wszystkim na głoszenie Ewangelii i naśladowanie Jezusa. Z kolei dla dk. Tomasza Lipienia przyjęcie diakonatu to kolejny etap w jego życiu. To posługa, na którą czekał i do której przygotowywał się pięć lat. – Diakonat jest służbą, nie tylko przy ołtarzu, ale również bliźniemu, zaznaczył.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia diakonatu

Niedziela przemyska 22/2021, str. II

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Archiwum WSD Przemyśl

Diakoni wyświęceni w Wisłoku Wielkim

Diakoni wyświęceni w Wisłoku Wielkim

W Ustrzykach Dolnych, Wisłoku Wielkim i Nozdrzcu w 7. niedzielę wielkanocną 6 alumnów V roku przyjęło święcenia diakonatu.

W naszej archidiecezji święcenia diakonatu odbywają się w niektórych parafiach pochodzenia kandydatów do święceń. W tym roku w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych abp Adam Szal udzielił święceń 2 alumnom; w parafii św. Stanisława Biskupa w Nozdrzcu bp Krzysztof Chudzio udzieli święceń 2 alumnom i w parafii św. Onufrego w Wisłoku Wielkim bp Stanisław Jamrozek udzieli święceń 2 alumnom.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

[ TEMATY ]

bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska
CZYTAJ DALEJ

Ks. Szczerba o bp. Golińskim: czynił wszystko, żeby zbawiać ludzi

2022-07-06 20:30

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica śmierci

bp Zdzisław Goliński

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

ks. Marian Szczerba

Maciej Orman/Niedziela

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

– Biskup Goliński gorliwie pracował jako duszpasterz i biskup w trudnych czasach komunistycznych – powiedział ks. prał. Marian Szczerba. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej 6 lipca przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 59. rocznicę śmierci drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

W homilii ks. Szczerba przywołał słowa świadectwa jednego z najbliższych współpracowników biskupa: „Włączał się w każdą dziedzinę życia diecezjalnego, gdzie potrzebna była ingerencja czy natchnienie. Gdy mu zwracano uwagę, że przy takim trybie życia spali się bardzo szybko, bo musi się spalić, odpowiadał niezmiennie, iż woli być świecą spalającą się szybko przy pełnym płomieniu, użytecznym płomieniu, niż świecą tlącą się długo, ale bezużytecznie. Ta jego praca miała w sobie coś takiego, co mobilizowało do wysiłku i poświęcenia. Takim człowiekiem dobrym, humanistą w pełnym znaczeniu, człowiekiem pomagającym innym, był bp Zdzisław Goliński. Wydawało mi się zawsze, że gdy komuś okaże serce, poda rękę, to człowiek ten musi się poprawić, musi się zmienić”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję