Reklama

Niedziela Przemyska

Niech tutaj rozbrzmiewa Ewangelia pokoju

Arcybiskup Adam Szal dokonał obrzędu konsekracji kościoła NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych i ołtarza wraz z poświęceniem chrzcielnicy i ambonki w ustrzyckiej świątyni.

Niedziela przemyska 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

poświęcenie ołtarza

Czesław Urban

Namaszczenie nowego ołtarza

Namaszczenie nowego ołtarza

Oto dzisiaj, 22 maja, na naszych oczach, wśród ludu Bożego i dla ludu Bożego, stają się wielkie dzieła Boże konsekracji naszego przebudowanego i rozbudowanego kościoła parafialnego przez Twoją posługę arcybiskupa, metropolity przemyskiego – zwrócił się do metropolity przemyskiego abp. Adama Szala ks. prał. Józef Bieniek, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych, dziękując za obecność i zatroskanie o lud Boży, prosząc o sprawowanie Eucharystii, wygłoszenie słowa Bożego, konsekrację świątyni i poświęcenie pomnika św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, który 3 maja 1912 r. jako ówczesny ordynariusz przemyski konsekrował mały kościół NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych.

Ks. prał. Józef Bieniek przypomniał niełatwą historię ziemi bieszczadzkiej oraz drogę rozbudowy świątyni, która trwała dwanaście lat. A jej zwieńczeniem jest uroczysta konsekracja w dniu 22 maja, do której wspólnota parafialna przygotowywała się poprzez uczestnictwo w misjach świętych, 8-15 maja, podczas których uświadamialiśmy sobie prawdę o istocie Kościoła i jego zbawczym posłannictwie wypływającym z sakramentów, w tym szczególnie z Eucharystii, którą Ksiądz Arcybiskup sprawował wraz z koncelebransami: bp. Marianem Buczkiem ze Lwowa i z licznie przybyłymi kapłanami, w tym duszpasterzującymi w parafii na przestrzeni lat i z niej się wywodzącymi.

Myślą przewodnią kazania wygłoszonego przez metropolitę przemyskiego abp. Adama Szala był pokój. Hierarcha nawiązał do odczytanych słów z Ewangelii według św. Jana (J 14, 27), przewidzianych na szóstą niedzielę wielkanocną: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka!”. Słowa te partycypują z hasłem Roku liturgicznego „Posłani w pokoju Chrystusa”, który – według metropolity przemyskiego – jest szczególnym programem duszpasterskim, zmierzającym do tego, „aby w naszych sercach odnawiać życie łaski, ale też i świadomość pokoju Chrystusowego”. – Rozważmy, że w dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus rozróżnia pokój, który daje świat, od pokoju, który On przynosi ze sobą. Pokój, który daje świat, to ten, o którym dobrze wiemy, że oparty jest na sile militarnej, na sile gospodarczej, na układach, porozumieniach. Ale jednocześnie wiemy, że ten pokój jest bardzo kruchy, bo przecież pojawiają się nierówności społeczne, pojawiają się przestępstwa, pojawia się łamanie ludzkich praw, nie szanuje się godności człowieka i życia ludzkiego. Metropolita przypomniał, że Chrystus przynosi inny pokój niż ten, który daje nam świat i do którego świat dąży. – Chrystusowy pokój to wolność od grzechu, którą zapewnia Boże miłosierdzie. To grzech jest wynikiem niepokoju wewnętrznego, niepokoju między ludźmi. Potrzebne jest nawrócenie, zwrócenie się na nowo do Chrystusa, który jest źródłem pokoju – podkreślił w swoim słowie abp Adam Szal.

Reklama

Po kazaniu rozpoczęła się liturgia konsekracyjna, bogata w symbolikę, na którą złożyły się: śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, poprowadzonej przez Patryka Chrząszcza; modlitwa konsekracyjna, namaszczenie ołtarza – biskupi namaścili ołtarz Krzyżmem świętym, czyniąc pięć krzyży – symbol pięciu ran Jezusa – na rogach i na środku ołtarza; namaszczenie ścian także Krzyżmem świętym przez wyznaczonych kapłanów; okadzenie ołtarza, ścian i wiernych, które ukazuje prawdę, że ofiara Jezusa Chrystusa wznosi się do Boga jako przyjemna woń, jest to także symbol wznoszenia modlitw przez wiernych do Pana Boga w myśl wersetu „Niech moja modlitwa będzie stale przed Tobą jak kadzidło (Ps 141, 2). Po okadzeniu i przygotowaniu ołtarza nastąpił podniosły obrzęd światła. Dopiero teraz od paschału zostały zapalone świece ołtarzowe, zacheuszki, pozostałe świece i światła w świątyni.

Reklama

W procesji z darami ołtarza przyniesiono chleb, wino i wodę, publikację ks. prof. Stanisława Nabywańca „Szkice do dziejów kościoła i parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych”, nowy mszał i ornat – ofiarowany przez Księdza Arcybiskupa oraz nową monstrancję – dar Janiny Roś. I rozpoczęła się Eucharystia, której centralnym miejscem jest ołtarz, na którym jest składana ofiara Chrystusa i naszego życia.

Po zakończeniu Eucharystii i przejściu na plac kościelny nastąpił moment poświęcenia pomnika św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, metropolity przemyskiego w latach 1900 – 1924, który konsekrował świątynię. Modlitwę poprowadził bp Marian Buczek, a wcześniej o św. bp. Józefie Sebastianie Pelczarze, w nawiązaniu do kazania abp. Adama Szala, mówił Adam Pęzioł, prezes Stowarzyszenia „Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego” w Komańczy. Pomnik został ufundowany ze składek społecznych oraz staraniem stowarzyszenia.

Upiększeniem uroczystości konsekracji świątyni był koncert zatytułowany „W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia”, w wykonaniu Krzysztofa Cugowskiego i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Koncert został zorganizowany staraniem Stowarzyszenia „Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego” w Komańczy i jego prezesa Adama Pęzioła.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: trzeba stawić czoło pokusom pychy i samowystarczalności poza Bogiem

2022-08-29 14:17

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

parafia NSPJ

poświęcenie ołtarza

Złochowice

Maciej Orman/Niedziela

– Trzeba nam przyjąć Jezusowy sposób życia, aby stawić czoło dzisiejszym pokusom pychy i samowystarczalności poza Bogiem – powiedział abp Wacław Depo w Złochowicach. Metropolita częstochowski dokonał 28 sierpnia poświęcenia ołtarza i odnowionego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W ołtarzu zostały złożone relikwie Świętych Pierwszych Męczenników Rzymskich.

CZYTAJ DALEJ

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

2022-09-22 21:05

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Pod koniec XIX wieku w murach małego włoskiego miasteczka przyszło na świat dziecko, które dzięki szczególnym darom łaski znane jest na całym świecie. To właśnie jemu Pietrelcina zawdzięcza swoją sławę.

W Pietrelcinie

CZYTAJ DALEJ

Targi Wydawców Katolickich: ogłoszono laureatów Małego Feniksa

2022-09-27 14:31

[ TEMATY ]

Feniks

Rycerz Niepokalanej, Panda TV, Festiwal Chrześcijańskie Granie oraz Katolicka Inicjatywa Kulturalna Kołobrzeg - to laureaci Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Mały Feniks, ogłoszeni dziś podczas konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Od czwartku do niedzieli w Arkadach Kubackiego odbywać się będą XXVII Targi Wydawców Katolickich.

Nagroda Mały Feniks przyznawana jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym na rzecz promocji tematyki dobrego słowa w mediach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję