Reklama

Niedziela Łódzka

Ta procesja jest szansą

Już po raz czwarty wierni spotkają się w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, aby przejść ul. Piotrkowską do bazyliki archikatedralnej.

Niedziela łódzka 24/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Piotr Drzewiecki

Kościół od początku głosi wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie

Kościół od początku głosi wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie

Kościół 16 czerwca obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znane nam jako Boże Ciało. Początki tego święta sięgają XII wieku, kiedy na Soborze Laterańskim IV przyjęto dogmat o przeistoczeniu, czyli przemianie substancji chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa bez zmiany postaci chleba i wina.

Uroczystość jest jedną z najważniejszych, obchodzonych w Kościele katolickim w czwartek, po święcie Trójcy Świętej. Katechizm Kościoła Katolickiego podaje, że: „Sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy. Stawia to Eucharystię ponad wszystkimi sakramentami i czyni z niej jakby doskonałość życia duchowego i cel, do którego zmierzają wszystkie sakramenty” (1374). Ojcowie Kościoła podkreślają, że Chrystus, oddawszy życie za ludzi i działania Ducha Świętego sprawiają, że Ciało i Krew Chrystusa stają się obecne podczas Eucharystii.

Procesje eucharystyczne tego dnia zostały wprowadzone później. W Polsce kilkadziesiąt lat temu głównym celem procesji było świadczenie o jedności narodu i wiary przeciwko ateistycznej władzy. Od 1967 r. Boże Ciało to modlitwy oraz czytanie Ewangelii przy czterech ołtarzach.

20 czerwca 2019 r. po raz pierwszy przez centrum Łodzi przeszła Centralna Procesja Bożego Ciała. W tym roku centralne uroczystości rozpoczną się o godz. 10 w parafii Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Łąkowa 27). Następnie wierni wraz duchowieństwem przejdą ul. Mickiewicza i Piotrkowską do bazyliki archikatedralnej. Poszczególne ołtarze przygotują parafie: Matki Boskiej Zwycięskiej, Najświętszego Imienia Jezus (jezuici), Podwyższania Świętego Krzyża (dominikanie) oraz św. Stanisława Kostki (katedra). Do wydarzenia wszystkich wiernych z całej archidiecezji łódzkiej zaprasza abp Grzegorz Ryś. – Dobrze, jak w jedności potrafimy wyjść razem, żeby być świadkami tego, ile nasza wiara w Chrystusa Eucharystycznego zmienia w naszym życiu i w naszych wzajemnych do siebie odniesieniach. Mówimy wiele o tym, jak jesteśmy podzielonym społeczeństwem. Te podziały odnajdujemy także wewnątrz Kościoła, ale możemy pokazać jedność, której fundamentem jest Jezus, czyli nie bierze się ona z uzgodnień czterech proboszczów, ale z tego, że wspólnoty – parafie, które są w takiej relacji z Jezusem, otwierają się na siebie nawzajem. Ta procesja jest szansą, aby to pokazać. To jest ważny moment ewangelizacyjny – powiedział metropolita łódzki. 16 czerwca spotkajmy się na uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, byśmy nigdy nie utracili świadomości tego, co jest nam najbardziej potrzebne.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Witaj, Jezu!

Mamy wiele refleksji dotyczących Eucharystii. Można też powiedzieć, że Eucharystia to obecność Jezusa Chrystusa w życiu chrześcijanina, katolika. Praktycznie począwszy od I Komunii św., kiedy dziecko w sposób uroczysty przyjmuje Pana Jezusa do swojego serca, człowiek w sposób świadomy ma możliwość życia po Bożemu - życia, któremu towarzyszy Eucharystia. Właściwie bez Eucharystii nie ma dobrego chrześcijańskiego życia. Jest ona pewnego rodzaju zaświadczeniem o pobożności człowieka wierzącego. Zaświadczenie to jest wydawane przez Jezusa każdemu, kto Go przyjmuje, kto czuje się przygotowany do tego, żeby Go przyjąć. Człowiek, który decyduje się na życie wbrew Bożym przykazaniom, np. gdy zostawia swojego współmałżonka i wchodzi w nowy związek, sam niejako żegna się z możliwością pełnego uczestnictwa w Eucharystii, bo nie może przyjąć Komunii św. Każdy sposób życia, który wyklucza Eucharystię, w Kościele katolickim jest wyłączeniem się z pełnego życia religijnego. Stąd konstatacja, że sakrament ten jest zaświadczeniem wiary i życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce w Warszawie XXVII Targi Wydawców Katolickich

2022-09-27 07:50

[ TEMATY ]

targi

Targi Wydawców Katolickich

Redakcja "Niedziela"

Blisko 140 wystawców z całego kraju zapowiedziało udział XXVII Targach Wydawców Katolickich. Podczas wydarzenia organizowanego w warszawskich Arkadach Kubickiego od 29 września do 2 października zaprezentowanych zostanie ponad 10 tys. publikacji. Swoją ofertę zaprezentują m.in. wydawcy z Ukrainy, Białorusi i Watykanu.

Zgodnie z tradycją, Targi Wydawców Katolickich swoją tematyką nawiązują do hasła Roku Duszpasterskiego Kościoła w Polsce, które w tym roku brzmi "Posłani w pokoju Chrystusa".

CZYTAJ DALEJ

Biskup spadochroniarz kościelnym delegatem na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu

2022-09-27 16:57

[ TEMATY ]

ksiądz

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

Paraolimpiada

Marteriał prasowy

Francuski biskup Emmanuel Gobilliard został delegatem Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu. Aby watykańscy sportowcy mogli uczestniczyć w olimpiadzie, potrzebne jest jeszcze stworzenie krajowego komitetu olimpijskiego, a to jest możliwe, gdy co najmniej pięć dyscyplin zostało przyjętych do międzynarodowych federacji.

Watykańska reprezentacja mogłaby wziąć udział w kolejnych igrzyskach, zaplanowanych na 2028 rok w Los Angeles. Sprawy te będą omawiane podczas sympozjum na temat sportu, jakie odbędzie się w Watykanie 29-30 września z udziałem papieża Franciszka i przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Obecny tam będzie również bp Gobillard.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję