Reklama

Niedziela Lubelska

Pieśń życia

Parafia św. Józefa w Cycowie ma 24-głosowe organy.

Niedziela lubelska 24/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

organy

muzyka organowa

Grzegorz Jacek Pelica

Możliwości nowego instrumentu zaprezentował organista Paweł Skakowski

Możliwości nowego instrumentu zaprezentował organista Paweł Skakowski

Zbudowany z 1200 piszczałek, sprowadzony z Niemiec instrument, wypełniający przestrzeń parafialnej świątyni dźwiękiem i elegancką kubaturą, został poświęcony przez abp. Stanisława Budzika w niedzielę 29 maja. Było to swoiste preludium sakramentu bierzmowania ok. 80-osobowej grupy młodzieży.

Podwójna uroczystość

Metropolitę powitali rodzice kandydatów, prosząc o udzielenie młodym sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, poprzez który Duch Święty da im rozeznanie w trudnych sprawach. Zapewnili, że starali się „przygotować ich do dojrzałych wyborów, poczucia odpowiedzialności, okazywania wrażliwości oraz wierności chrześcijańskiej hierarchii wartości”. Proboszcz ks. kan. Zbigniew Szcześniak powiedział: – Oto młodzież, która potrzebuje ognia Ducha Świętego; Tego, który rozpala, i wichru, który nadyma żagle nadziei. Jest On potrzebny we współczesnym świecie, w którym kuleje świadectwo wiary. Potrzeba, aby młodzież dawała piękne świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa i przynależności do Kościoła.

Wraz z młodzieżą modlili się darczyńcy, którzy ufundowali instrument, przede wszystkim parafianie cycowscy. Na uroczystość przybyli starostowie powiatu łęczyńskiego Krzysztof Niewiadomski i Michał Pelczarski, wójt Wiesław Pikuła oraz dyrektorzy szkół i instytucji. Możliwości nowego instrumentu zaprezentował organista Paweł Skakowski. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ksiądz arcybiskup; sprawowali ks. Tadeusz Bodak i proboszcz. Oprawę liturgii przygotowała młodzież pod kierunkiem katechetek, ks. Dariusza Lipskiego i organisty, który poprowadził również chór parafialny.

Kierunek: niebo

Arcybiskup Stanisław Budzik zwrócił się najpierw do młodzieży oczekującej na bierzmowanie. – Przez tajemnicę Wcielenia Jezus Chrystus sprowadził niebo na ziemię, a poprzez Wniebowstąpienie podniósł ziemię do wysokości nieba i wskazał kierunek naszej drogi. Odszedł, ale nas nie opuścił; został z nami w Eucharystii. Odszedł, ale obiecał nam zesłać Ducha Świętego. Dzisiaj to Zesłanie dokona się w tej świątyni. Duch Święty napełni was radością, blaskiem i światłem – powiedział. W homilii metropolita przywołał imperatyw misji chrześcijan. – Idźcie i dajcie świadectwo o Mojej miłości; idźcie i czyńcie wszystkich ludzi Moimi uczniami. Wszyscy powinniśmy być apostołami; starać się o to, aby jak najwięcej ludzi przyciągnąć do Chrystusa i Kościoła, nie zadowalać się jedynie troską o swoje zbawienie – nauczał. – Podczas każdej liturgii spotykamy się z Chrystusem zmartwychwstałym, który idzie z nami po kamienistej drodze życia, odkrywa przed nami sens słowa i w Eucharystii karmi nas Chlebem Życia – powiedział, apelując do wiernych o stałe rozwijanie wiary, umacnianie nadziei i okazywanie miłości. Nawiązując do poświęcenia organów, abp Budzik zwrócił uwagę, że instrument jest pięknie wkomponowany w architekturę kościoła. – To jeden z najwspanialszych instrumentów, jakie wymyślił człowiek. Będzie podnosić wasze serca ku Bogu i uczucia ku niebu; będzie wspierać w modlitwie wspólnotowej – powiedział. – Niech organy podnoszą dusze ku Bogu i jednoczą nas w rodzinie Kościoła oddającego Bogu chwałę. Niech Duch Święty uczyni nasze życie pieśnią nową dla Pana, pieśnią śpiewaną w głębi serc ku chwale Boga Ojca, który posłał na świat swojego Syna i Ducha Świętego. Śpiewajmy tę pieśń nie tylko głosem, ale i sercem, i życiem! – życzył pasterz.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczór Organowy u jezuitów

[ TEMATY ]

koncert

muzyka organowa

Bartosz Patryk Rzyman

Marzena Cyfert

Bartosz Patryk Rzyman

Bartosz Patryk Rzyman

Drugi koncert z cyklu Wieczorów Organowych w parafii św. Ignacego Loyoli miał miejsce 23 sierpnia.

Wystąpił Bartosz Patryk Rzyman, artysta pochodzący z parafii. Zebrani mogli usłyszeć m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha, Pachelbela oraz Mariana Sawy. Po koncercie można było nabyć płytę z nagraniami artysty. Kolejne spotkania z muzyką organową w parafii – we wrześniu i listopadzie.

CZYTAJ DALEJ

Amsterdam: diecezja musi zamknąć 60 proc. kościołów

2022-09-27 15:24

[ TEMATY ]

Holandia

Karol Porwich/Niedziela

Katolicka diecezja Haarlem-Amsterdam zapowiedziała, że w ciągu najbliższych pięciu lat musi zamknąć 60 proc. swoich kościołów. Powodem jest malejąca liczba wiernych, wolontariuszy i dochodów.

Kierujący diecezją od 2020 roku bp Jan Hendricks podkreśla, że „pandemia koronawirusa przyspieszyła proces kurczenia się” wspólnoty wierzących, który trwał już wcześniej: „wierni w podeszłym wieku stali się jeszcze starsi i z czasem przestali przychodzić do kościoła”, inni „przyzwyczaili się do innych form” spędzania niedzielnego przedpołudnia, „wolontariusze się wykruszyli, chóry przestały działać”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Aptekarza

2022-09-27 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Kosma, Damian i Ignacy Łukasiewicz zainspirowali łódzkich aptekarzy do propagowania postawy bezinteresowności podczas tegorocznych obchodów Dnia Aptekarza.

We wspomnienie Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy, dobyła się Msza św. w kościele Zesłania Ducha Świętego w intencji pracowników aptek, którą koncelebrowali ks. Juliusz Lasoń, duszpasterz służby zdrowia, ks. Szymon Kierkiewicz, duszpasterz farmaceutów, ks. Paweł Lisowski, proboszcz parafii oraz ks. Krzysztof Panek, wikariusz parafii. Następnie, odbyło się spotkanie w Muzeum Farmacji znajdującym się przy Placu Wolności w budynku, w którym funkcjonowała najstarsza łódzka apteka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję