Reklama

Niedziela Małopolska

Budują nowy świat

Jan Paweł II był jednocześnie zatroskany o godność każdej kobiety, każdej matki, każdego rodzącego się pod jej sercem dziecka – powiedział abp Marek Jędraszewski w Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie.

Niedziela małopolska 24/2022, str. VII

[ TEMATY ]

dom samotnej matki

Archiwum MB

Wyremontowany dom poświęcił abp Marek Jędraszewski, który spotkał się z mamami i ich dziećmi

Wyremontowany dom poświęcił abp Marek Jędraszewski, który spotkał się z mamami i ich dziećmi

Jego historię przypomniał dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie – ks. Paweł Gałuszka, informując, że DSM został zakupiony przed 50 laty przez kard. Karola Wojtyłę, ówczesnego arcybiskupa metropolitę krakowskiego, aby zapewnić schronienie dla samotnych matek oczekujących narodzin dziecka oraz mam z małym dzieckiem. Opiekę i dach nad głową znalazło w tym miejscu 1570 kobiet, a urodziło się 1155 dzieci. Od 2005 r. przy placówce istnieje Okno Życia. Pozostawiono w nim 24 niemowląt.

Patron

– Ten wyjątkowy dla każdego z nas dzień staje się momentem, by to dzieło na nowo zawierzyć Panu Bogu i oddać pod szczególną opiekę św. Jana Pawła II – papieża rodzin, w tym domu żywo wspominanego jako kard. Karola Wojtyłę – zaznaczył ks. Gałuszka, zwracając uwagę, że wydarzenie wpisuje się w świętowanie Dnia Matki.

W uroczystości nadania placówce imienia kard. Karola Wojtyły uczestniczył abp Marek Jędraszewski, który podkreślił zaangażowanie Kościoła krakowskiego w dbanie o godność matek, o wspieranie rozwoju ich dzieci, stwarzanie im odpowiednich warunków życia. – Nie byłoby tego domu, nie byłoby tego szacunku, którym są tutaj otaczane kolejne pokolenia pań mieszkających w tym domu, ich domu, gdyby nie wpatrzenie się w Chrystusa i w to, jak On nam ukazuje swoim życiem i nauczaniem godność człowieka – stwierdził abp Jędraszewski i dodał: – Nie dziwmy się, że tak bardzo związany z Panem Jezusem ksiądz, biskup, kardynał, a potem Ojciec Święty, Karol Wojtyła – Jan Paweł II był jednocześnie zatroskany o godność każdej kobiety, każdej matki, każdego rodzącego się pod jej sercem dziecka. Zatroskany o to, aby to dziecko mogło przyjść na świat, by wzrastało w tym świecie otoczone miłością, życzliwością i prawdziwą solidarnością ze strony innych.

Dobroć

Metropolita krakowski zauważył, że po 50 latach trwania placówki zaczyna się jej nowy etap w odnowionym domu. Podziękował wszystkim, którzy zrozumieli wagę tego przedsięwzięcia i zaangażowali się w jego realizację. W sposób szczególny wyraził wdzięczność nazaretankom za ich posługę w DSM od chwili jego powstania. Nazwał ich pracę budowaniem nowego świata. – Niech wszyscy, którzy się tutaj znajdą, poczują, że są na świecie, mimo wszystko, dobrzy ludzie, którzy tworzą to piękne, szlachetne oblicze tego świata, że nie tylko jest przemoc, nie tylko jest zło i wojna, że nad tym wszystkim, co niedobre, jest życie i ludzka dobroć – życzył abp Jędraszewski.

Reklama

Do historycznej chwili nawiązał premier Mateusz Morawiecki, który (w odczytanym przez wojewodę Łukasza Kmitę liście) zauważył m.in.: „Dzisiejsza uroczystość (…) stanowi więc swoiste zwieńczenie tej pięknej historii oraz docenienie troski ówczesnego metropolity Krakowa o młode matki i kobiety samotne potrzebujące wsparcia…”.

Projekt

Aktualnie w domu mieszkają m.in. kobiety z Ukrainy ze swymi dziećmi – znalazły tu schronienie, uciekając przed wojną. Budynek został wyremontowany i dostosowany do aktualnych wymagań bezpieczeństwa w ramach współfinansowanego z budżetu państwa projektu „«Stając się mamą» – wsparcie dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji”. Nad realizacją czuwała Fundacja Towarzyszenia Rodzinie, która prowadzi DSM w imieniu archidiecezji krakowskiej.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra Anna Bałchan robi smalec, żeby zbudować coś dobrego

[ TEMATY ]

dom samotnej matki

Siostra zakonna

Facebook/Siostra Anna Bałchan

Akcja "Smalczyk" ma wesprzeć inicjatywę "Budujemy coś dobrego" - w Katowicach powstaje Centrum Opiekuńczo-Rozwojowe im. Św. Józefa. Będzie to żłobek i przedszkole, dla których priorytetami są zdrowy rozwój dzieci, zorientowanie na tworzenie więzi rodzinnych, przestrzeń integracji międzypokoleniowej i wsparcie lokalnej społeczności, w tym samotnych matek.

- Zbieramy na budowę żłobka i przedszkola. Borykamy się już z trudnością, jaką jest zalewanie nowego budynku. Potrzebne są działania, które sporo kosztują. Potrzebujemy jeszcze trzech milionów, by przygotować to miejsce. Potrzebujemy wsparcia ludzi dobrej woli. Jako cegiełkę na wsparcie naszej zbiórki robię smalec. Myślę, że kojarzy się on z domem z domem, kiedy robiły to nasze mamy i babcie. Taki dobry, swojski - mówi w rozmowie z KAI s. Anna Bałchan.

CZYTAJ DALEJ

Z radością w sercu

W dzisiejszych czasach radość jest dla wielu ludzi luksusem, czymś w rodzaju niedoścignionego marzenia i... tęsknotą. Żyjemy bowiem w permanentnym przekonaniu o naszych niedostatkach i na nich się skupiamy. Za mało czasu, pieniędzy, snu, odpoczynku, relacji i... czego tam jeszcze człowiekowi potrzeba.

Intuicja podpowiada, że można, a nawet trzeba się radować. Rzeczywistość jednak wcale nie jawi się tak kolorowo, jak byśmy chcieli, i radośnie nie nastraja. O co tu może chodzić? I dlaczego ta radość jest taka ważna, że szczególnie dziś tak o niej głośno?

CZYTAJ DALEJ

Łask: Dziękczynienie za 600 lat miasta

2022-09-27 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Metropolita łódzki Grzegorz Ryś wraz z księdzem arcybiskupem seniorem Władysławem Ziółkiem, sprawowali uroczystą mszę świętą dziękczynną w kolegiacie łaskiej za 600 lat miasta Łask.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję