Reklama

Niedziela Podlaska

Otwarci na dialog i kulturę

W węgrowskim dawnym klasztorze ojców franciszkanów reformatów miała miejsce uroczystość zakończenia rewitalizacji zabytku z przełomu XVII i XVIII wieku oraz powołania w nim Centrum Dialogu Kultur.

Niedziela podlaska 24/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Centrum Dialogu Kultur

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Przecięcie wstęgi otworzyło odnowiony obiekt i zainaugurowało działalność Centrum

Przecięcie wstęgi otworzyło odnowiony obiekt i zainaugurowało działalność Centrum

Wielu znamienitych gości zgromadziło się 2 czerwca na ceremonii otwarcia odnowionego obiektu. Jego poświecenia dokonali: bp Piotr Sawczuk, pochodzący z węgrowskiej parafii bp Józef Wysocki oraz biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej Henryk Ciereszko.

Zanim odmówiono modlitwę błogosławieństwa, miejscowy proboszcz ks. kan. Romuald Kosk, zaprezentował kolejne etapy przeprowadzonych prac. Przy tej okazji dziękował wielu zaangażowanym w realizację projektu. Przywołał postać śp. ks. kan. Zbigniewa Latosiego – wieloletniego duszpasterza działającego na początku w kościele, a następnie w utworzonej już parafii św. Piotra z Alkanatary i św. Antoniego z Padwy. Podejmowane przez niego kilkadziesiąt lat temu wysiłki zaowocowały rewitalizacją całego obiektu. Ksiądz proboszcz podkreślił również wielkie zasługi w podejmowanych pracach senator RP Marii Koc, którą nazwał – matką chrzestną projektu.

Wymownym momentem była ceremonia przecięcia wstęgi symbolizująca otwarcie obiektu oraz powołania w nim Centrum Dialogu Kultur. Jego dyrektorem został Marek Sobisz.

W swoim wystąpieniu senator Maria Koc zwróciła uwagę na zaangażowanie i pracę lokalnej społeczności. Podjęcie tak wielkiego działania nie byłoby możliwe, gdyby nie odwaga miejscowego proboszcza.

Był też czas na słowa wdzięczności dla osób oraz instytucji zaangażowanych w rewitalizację klasztoru w Węgrowie. Szczególne podziękowania złożono na ręcę władz parlamentarnych, samorządowych oraz instytucji pozarządowych. Istotny wkład w dzieło mają prezes rady ministrów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Instytut Pileckiego, Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, Delegatura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Siedlcach, samorząd powiatu węgrowskiego, samorząd miasta Węgrowa, Fundacja Orlen, Stowarzyszenie Łagierników Armii Krajowej oraz Totalizator Sportowy. Wręczono również specjalne medale Jana Dobrogosta Krasińskiego, które otrzymali: bp Piotr Sawczuk, minister Olga Semeniuk, minister Jan Dziedziczak, Katarzyna Różyca oraz Andrzej Słodki. Słowa uznania wyraziła również starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, która wręczyła stosowne wyróżnienia.

Reklama

Dzień otwarcia został ubogacony koncertem Polskiego Chóru Męskiego pod dyr. prof. Piotra Jańczaka. Był to pierwszy występ w zrewitalizowanym wirydarzu klasztornym, inaugurujący działalność zlokalizowanej w nim nowej sali wielofunkcyjnej. Spotkanie poprowadziła prezenterka telewizyjna Anna Popek.

Projekt rewitalizacji dwóch cennych zabytków z przełomu XVII i XVIII wieku: zespołów klasztorów poreformackich w Węgrowie oraz w Rawie Ruskiej na Ukrainie połączył w partnerstwie parafię rzymskokatolicką św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie i archidiecezję lwowską. Owocem tej współpracy jest powstanie w Węgrowie Centrum Dialogu Kultur oraz Rodzinnego Domu Dziecka i Ośrodka Dialogu Kultur w Rawie Ruskiej dla dzieci osieroconych wskutek działań wojennych ze wschodniej Ukrainy.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inny wymiar życia

Niedziela podlaska 27/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Węgrów

Centrum Dialogu Kultur

Marek Sobisz

Powstające Centrum Dialogu Kultur

Powstające Centrum Dialogu Kultur

Węgrów słynie z dwóch pięknych kompleksów barokowych: bazyliki oraz dawnego klasztoru ojców franciszkanów reformatów, który nabiera nowego blasku.

Fundatorem obu obiektów był ówczesny właściciel Węgrowa, Jan Dobrogost Krasiński. Projektantami, budowniczymi oraz dekoratorami – artyści z dworu króla Jana III Sobieskiego, czyli tak naprawdę ówczesna elita artystyczna Polski. To wszystko sprawia, że węgrowskie świątynie oprócz pierwszorzędnej roli sakralnej, stają się ciekawym miejscem odwiedzin dla turystów.

CZYTAJ DALEJ

COVID-19 związany ze wzrostem liczby nowych rozpoznań cukrzycy typu 1 u dzieci i młodzieży

2022-09-27 07:38

[ TEMATY ]

cukrzyca

Adobe Stock

Dzieci i młodzież zakażone COVID-19 wykazują znacznie wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 (T1D), aż o 72 proc. – informuje "JAMA Network Open".

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w całych Stanach Zjednoczonych żyje około 187 000 dzieci i nastolatków z T1D.

CZYTAJ DALEJ

Amsterdam: diecezja musi zamknąć 60 proc. kościołów

2022-09-27 15:24

[ TEMATY ]

Holandia

Karol Porwich/Niedziela

Katolicka diecezja Haarlem-Amsterdam zapowiedziała, że w ciągu najbliższych pięciu lat musi zamknąć 60 proc. swoich kościołów. Powodem jest malejąca liczba wiernych, wolontariuszy i dochodów.

Kierujący diecezją od 2020 roku bp Jan Hendricks podkreśla, że „pandemia koronawirusa przyspieszyła proces kurczenia się” wspólnoty wierzących, który trwał już wcześniej: „wierni w podeszłym wieku stali się jeszcze starsi i z czasem przestali przychodzić do kościoła”, inni „przyzwyczaili się do innych form” spędzania niedzielnego przedpołudnia, „wolontariusze się wykruszyli, chóry przestały działać”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję