Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Mówią neoprezbiterzy

Dziewięciu nowych kapłanów wyświęcił bp Roman Pindel w katedrze w ostatnią niedzielę maja. Zwyczajem naszej redakcji przybliżamy sylwetki neoprezbiterów, którzy już niedługo zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej na pierwszych placówkach.

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Robert Karp

Tuż przed święceniami. Ten moment na pewno pozostanie w pamięci nowych kapłanów

Tuż przed święceniami. Ten moment na pewno pozostanie w pamięci nowych kapłanów

Ks. KAMIL BYWALEC

z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej Hałcnowie.

Praktyka duszpasterska w parafii w parafii św. Floriana w Żywcu.

„Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!”. Zadaniem kapłana jest głoszenie Dobrej Nowiny, a nie tego, co świat chce usłyszeć. Jest to także wyzwanie, aby samemu tym słowem żyć.

Powołanie to dla mnie dogadanie się z Panem Bogiem, co i jak w życiu robić. Jeśli to, co chcę ja, zgadza się z tym, czego chce On, to wydaje się być prostą drogą do szczęścia.

W Ewangelii porusza mnie scena powrotu Syna Marnotrawnego do domu i jego spotkanie z Miłosiernym Ojcem. To pokazuje, że także ja, niezależnie od tego jak pogmatwało mi się życie, mogę wrócić do Boga, do Kościoła.

Hobby: Bardzo lubię ludzi! Dobre spotkania, rozmowy te pozornie o niczym i te o wszystkim. Lubię też muzykę, górskie wędrówki, a czasem ciszę.

Ks. MATEUSZ CADER

z parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej.

Praktyka duszpasterska w parafii Przemienia Pańskiego w Buczkowicach.

„Mów Panie, bo sługa Twój słucha” . To słowa młodziutkiego Samuela, który sam odkrywa Boże powołanie. Moja decyzja przyjęcia powołania zapadła podczas służby przy ołtarzu, a dokładniej podczas adoracji Najświętszego Sakramentu – jak u Samuela, który miał posługę w przybytku.

Fascynuje mnie m.in. kard. Robert Sarah. Jest to człowiek prosty, pokorny, cichy i szalenie inteligentny. Bardzo dobrze słucha mi się również kazań i konferencji ks. Pawlukiewicza. Czytam abp. F. Sheena i Tolkiena.

Moje hobby: góry.

Ks. ŁUKASZ KASPRZAK

z parafii Miłosierdzia Bożego w Sułkowicach-Łęgu.

Praktyka duszpasterska w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

„W Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”. Choćby mnie świat wyśmiał, wyszydził i odrzucił, Bóg i jego Miłość nie przeminie. Ona trwa i jest niegasnącym płomieniem nadziei.

Reklama

Powołanie jest głosem Boga, który zaprasza mnie na drogę szczęścia. Kościół, w którym chcę służyć Bogu, jest dla mnie darem i zadaniem. We współczesnym Kościele fascynuje mnie abp Grzegorz Ryś. Jego przepowiadanie jest spontaniczne i poruszające. W jego posłudze widać prawdziwe ojcowskie podejście, zarówno do ludzi świeckich, jak i kapłanów.

Ulubiona lektura: abp Fulton Sheen „Siedem słów Jezusa i Maryi”.

Lubię muzykę filmową, hip hop, włoski i meksykański folk i… gotowanie.

Ks. TOMASZ KRAMARCZYK

z parafii św. Andrzeja Apostoła w Osieku.

Praktyka duszpasterska w parafii św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy.

„Przemień mnie w siebie, bym jak Ty stał się chlebem”. To słowa, które towarzyszą mi od dobrych kilku lat. Wyraża się w nich moja pokorna prośba do Chrystusa Najwyższego Kapłana, aby przez całe moje życie kształtował i przemieniał moje serce na wzór swojego Najświętszego Serca.

Kościół jest dla mnie inspiracją do realizowania swojego życia w przestrzeniach spotkań z Bogiem i drugim człowiekiem.

Moją pasją jest kolarstwo szosowe. Cieszę się, gdy mam możliwość poznawania nowych regionów, fascynowania się przyrodą, ale także gdy mogę rozwijać konkretne prędkości i zmagać się z trudniejszymi podjazdami.

KS. MIKOŁAJ KRZYŻOWSKI

z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sopotni Wielkiej.

Praktyka duszpasterska w parafii św. Stanisława BM w Andrychowie.

„Ave Maria!”. Powołanie to osobiste spotkanie z Bogiem, którego inicjatorem jest On Sam. Kościół jest dla mnie miejscem spotykania Boga ..

Fascynują mnie: abp Fulton Sheen i ks. Piotr Pawlukiewicz.

Ewangeliczna scena, która najbardziej mnie porusza: Zwiastowanie.

Ulubiona lektura: abp Sheen, William Barclay.

Reklama

Hobby: muzyka.

KS. ROBERT OCZKOWSKI

z parafii św. Wojciecha BM w Bulowicach.

Praktyka duszpasterska w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej.

„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Każdego dnia zmagamy się ze złem, wybierając dobro w konkretnych decyzjach. Powołanie to pójście drogą przez życie, którą, jak wierzę i rozeznaję, przygotował dla mnie Bóg.

Fascynuje mnie kard. Robert Sarah, przez swój radykalizm ewangeliczny i jasne podejście do zagadnień związanych z wiarą.

Ewangeliczna scena, który najbardziej mnie porusza: Powrót Syna Marnotrawnego.

Ulubiona lektura: „Uniwersum” Tolkiena.

KS. ADRIAN PIETRASINA

z parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy.

Praktyka duszpasterska w parafii Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich.

„Po tym wszyscy poznają, że jesteście Jego uczniami, jeśli będziemy się wzajemnie miłowali”. Powołanie jest jedną z dróg życia, na którą Trójjedyny nas zaprasza, pragnąc naszego szczęścia.

Osoby, które fascynują mnie we współczesnym Kościele to: moja babcia, Fulton Sheen, ks. Pawlukiewicz. Czyli: pobożność, kompetencja, mądrość życiowa, prostota.

Lektura: „Władca Pierścieni” Tolkien.

Ulubiona piosenka: Golec uOrkiestra: „Do Milówki wróć”.

Hobby: piłka nożna, góry.

KS. JÓZEF SKURZOK

z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Koniakowie.

Praktyka duszpasterska w parafii św. Jana Chrzciciela w Rudzicy.

„Miej ufność w Panu i czyń to, co dobre” (Ps 37). Pewnego razu, modląc się Liturgią Godzin, mocno do mnie te słowa przemówiły. Odebrałem to jako znak, że takie motto będzie mi towarzyszyć przez życie kapłańskie.

Powołanie to wezwanie do pełnienia zadania, przed którym zostałem postawiony.

Fascynują mnie dobrzy kaznodzieje, którzy przyciągają dobrym słowem.

Reklama

Ewangeliczna scena, która najbardziej mnie porusza: Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie

Ulubiona lektura: Jest ich wiele i ciągle pojawiają się nowe.

Hobby: grzybobranie.

KS. PATRYK ZARĘBA

Urodzony

z parafii św. Stanisława BM w Bielsku Białej.

Praktyka duszpasterska w parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.

„Aż do śmierci stawaj do zapasów o prawdę, a Pan Bóg będzie walczył o ciebie” (Syr 4, 28). Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem. Święta Edyta Stein mówiła, że „kto szuka prawdy, szuka Boga”. Seneka pisał, że „vivere militare est”, czyli „życie jest walką” – w tym przypadku zapasami o prawdę, o Chrystusa w życiu moim i bliźniego. Powołanie to zaproszenie Trójjedynego Boga do szczególnej relacji i służby. Kościół jest dla mnie Matką. Przyjął mnie i prowadzi do Chrystusa.

Fascynuje mnie ks. prof. Dariusz Oko. To kapłan, który na pierwszym miejscu stawia Chrystusa, Kościół i Maryję. Staje do zapasów o prawdę.

Lektura: „Wyznania” św. Augustyna

Ulubiona piosenka: „Innuendo” Queen

Hobby: filozofia i jazda na rowerze.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sobotę święcenia kapłańskie w Głogowie

[ TEMATY ]

Głogów

święcenia kapłańskie

Archiwum redkacji

Od lewej dk. Konrad Jasiewicz i dk. Rafał Zbrożek

Od lewej dk. Konrad Jasiewicz i dk. Rafał Zbrożek

W najbliższą sobotę 11 grudnia o godz. 11.00 podczas Mszy św. odprawianej w kościele pw. św. Mikołaja w Głogowie dwóch diakonów przyjmie święcenia kapłańskie. Sakramentu święceń udzieli im Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Tadeusz Lityński.

Święcenia kapłańskie (prezbiteratu) przyjmą:

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: 45 mld na alkohol to kompromitacja społeczeństwa

2022-09-27 11:33

[ TEMATY ]

alkohol

alkoholizm

Graziako/pixabay

W ubiegłym roku Polacy wydali na alkohol 45 mld złotych, co jest rekordem wszechczasów. - To informacja tragiczna i kompromitująca dla społeczeństwa - stwierdził w komentarzu dla KAI bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ocenił, że jest to m.in. efekt wszechobecnej, kłamliwej reklamy taniego alkoholu. Przypomniał też słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza, że Polska albo będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale.

Publikujemy komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego dla KAI:

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska apeluje o turystykę sprawiedliwą i zrównoważoną

2022-09-27 17:53

[ TEMATY ]

turystyka

kard. Czerny

turysta

Karol Porwich/Niedziela

W związku z przypadającym 27 września Światowym Dniem Turystyki, Stolica Apostolska apeluje o turystykę bardziej sprawiedliwą i zrównoważoną.

Musi się to odbywać zgodnie z zasadami sprawiedliwości i przemiany społecznej, powiedział prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michael Czerny. Wymaga to poszanowania praw pracowniczych na wszystkich szczeblach i we wszystkich krajach. Ponadto zyski muszą być dzielone sprawiedliwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję