Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Świadkowie Pana Jezusa

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego podczas uroczystości ku czci św. Jana Sarkandra w Skoczowie, biskup ustanowił 40 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

Szafarze Komunii św.

Monika Jaworska

Ks. Piotr Hoffmann wręcza zaświadczenia nowym szafarzom

Ks. Piotr Hoffmann wręcza zaświadczenia nowym szafarzom

Pielgrzymka diecezji na wzgórze Kaplicówka po 2-letniej przerwie 5 czerwca znów wyruszyła z kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W procesji z relikwiami skoczowskiego męczennika szli biskupi, kapłani, przedstawiciele życia konsekrowanego, delegacje oraz wierni z całej diecezji.

Na miejscu pod papieskim krzyżem miejscowy proboszcz ks. Witold Grzomba przypomniał, że wezwanie do bycia ludźmi sumienia, jakie w tym miejscu w 1995 r. skierował papież Jan Paweł II do wiernych, jest ciągle aktualne i odczytywane na nowo w duchu obecnych czasów. Bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św., zauważył, że to ważne świętowanie może zintegrować młodą diecezję i pozwala ubogać się wzajemnie świętymi tradycjami. – Wielokrotnie w życiu Sarkandra wypełniały się słowa Jezusa wypowiedziane do Apostołów: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami”. Patron naszej diecezji był hojnie obdarowany przez Ducha Świętego. Miał wyjątkowy dar męstwa, który sprawił, że świadek wiary w Chrystusa nie cofnął się nawet przed groźbami i śmiercią. Świadectwo wiary syna Ziemi Cieszyńskiej, jego głos wciąż przyzywa nas do naszej wierności wobec Jezusa i wobec wiary Kościoła – powiedział biskup. Po homilii ustanowił nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., którzy umożliwią chorym i starszym w parafiach częste przyjmowanie Chrystusa Eucharystycznego. Będą pomagać także przy rozdawaniu Komunii św. w święta i wielkie uroczystości. Biskup przypomniał, że w diecezji pierwszych szafarzy ustanowiono w 1997 r., a do dziś w sumie 290. Czynnych pozostaje 202, do których dołączyło 40 nowych.

Na zakończenie w imieniu nowo ustanowionych szafarzy podziękowanie wyraził Alfred Gibas z parafii św. Stanisława BM w Andrychowie. – Ze swojej strony zobowiązujemy się przed Jezusem, biskupem i Kościołem św., że zrobimy wszystko, aby być świadkami naszego Pana, który – jak ufamy – uzupełni nasze niedostatki swoimi łaskami – podkreślił. Słowa podziękowania skierował również opiekun szafarzy ks. Piotr Hoffmann, który wręczył im po Mszy św. zaświadczenia. W ramach świętowania odbył się koncert zespołu Ahawa. Dla pielgrzymów były dostępne stoiska gastronomiczne.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na rekolekcjach u Matki Cierpliwie Słuchającej

[ TEMATY ]

rekolekcje

Rokitno

Szafarze Komunii św.

Karolina Krasowska

Piotr Kirziejonek jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. w parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze.

Piotr Kirziejonek jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. w parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze.

Z Piotrem Kirziejonkiem, przy okazji rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w Rokitnie (1-3 luty), rozmawia Kamil Krasowski

KAMIL KRASOWSKI.: - Jak długo pełni Pan posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św. ?

CZYTAJ DALEJ

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Dnia 30 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów, archeologów, tłumaczy, ale także – o czym pamięta niewielu – uczniów i studentów. Jest to postać niezwykła, fascynująca, będąca przykładem doskonałego połączenia wiary z nauką, życia duchowego z życiem intelektualnym.

CZYTAJ DALEJ

Biskup Zaporoża o ataku na konwój humanitarny

2022-09-30 20:24

[ TEMATY ]

biskup

atak

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/ATEF SAFADI

„To był świadomy i bestialski atak na konwój cywilny” – mówi Radiu Watykańskiemu biskup Zaporoża po tym jak rano nieopodal tego miasta Rosjanie ostrzelali konwój humanitarny. Władze lokalne informują o 25 ofiarach śmiertelnych i 50 rannych. Bp Jan Sobiło wyznaje, że tą samą drogą jechał przed tygodniem z kard. Konradem Krajewskim, gdy wieźli żywność na tereny przyfrontowe.

Ludzie są zaniepokojeni wzrostem przemocy, wielu przygotowuje się do wyjazdu z Zaporoża. „Mamy świadomość, że ogłoszenie aneksji tych terenów przyniesie ogrom cierpienia. Dzisiejszy atak na konwój cywilny stanowi zapowiedź tego, co nasz czeka” – mówi bp Sobiło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję