Reklama

Niedziela plus

Pelplin

Pozwólmy się ująć za rękę Duchowi

Diecezjalnym Forum Duszpasterskim zakończył się diecezjalny etap synodu o synodalności.

Niedziela Plus 24/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Pelplin

Mat.prasowy

Kilkugodzinne spotkanie świeckich i duchownych rozpoczęła konferencja biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja na temat: „Żyć pełnią życia w Kościele”. Następnie miały miejsce indywidualna medytacja nad słowem Bożym i praca w grupach. Mszę św. poprzedziło podsumowanie prac synodalnych, którego dokonał lider Diecezjalnego Zespołu Synodalnego Maciej Kozak.

Mszę św. wraz z biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną koncelebrowali bp Okroj oraz liczni prezbiterzy.

W homilii biskup pelpliński mówił o roli Kościoła w historii zbawienia; przypomniał, że „Kościół jest w służbie nie naszych ambicji, ale tego, co czyni Pan Bóg, w służbie tych cudownych rzeczy, których On sam dokonuje”.

Reklama

W kontekście Zesłania Ducha Świętego hierarcha zauważył, że „to właśnie Duch Święty pobudza po raz kolejny, aby się nie zadowalać istniejącym stanem, lecz starać się na nowo wyruszyć w drogę”. – Pozwólmy się ująć za rękę Duchowi – zaapelował kaznodzieja. Podkreślił, że jest to konieczne, „aby usłyszeć wołanie naszych sióstr i braci w diecezji, wołanie ich potrzeb zbawienia, a także ich krzyku docierającego aż do Boga”.

Biskup pelpliński podziękował wszystkim zaangażowanym w synod, „abyśmy byli wspólnotą bardziej synodalną, otwartą i odczytującą nowe znaki czasu”.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobrze jest nam tu być

2022-09-27 13:11

Niedziela Plus 40/2022, str. IX

[ TEMATY ]

Pelplin

Adobe Stock

Pelplińska katedra

Pelplińska katedra

„Wśród morenowych wzgórz, które meandrami przemierza rzeka Wierzyca, leży małe przeurocze miasteczko” – napisał ks. Janusz Stanisław Pasierb. Kryje ono w sobie niezliczone skarby kultury i sztuki wielu pokoleń.

Niewielkie miasto Pelplin stanowi prawdziwą skarbnicę zabytków pomorskiej kultury i sztuki. Urzeka pięknem gotyckiej architektury oraz niezliczonymi osobliwościami przyrody. Panuje tu nieco nostalgiczna atmosfera, sprzyjająca wyciszeniu i refleksji. Prawa miejskie nadano Pelplinowi w 1931 r., a 6 lat później przyznano mu herb z mitrą.

CZYTAJ DALEJ

COVID-19 związany ze wzrostem liczby nowych rozpoznań cukrzycy typu 1 u dzieci i młodzieży

2022-09-27 07:38

[ TEMATY ]

cukrzyca

Adobe Stock

Dzieci i młodzież zakażone COVID-19 wykazują znacznie wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 (T1D), aż o 72 proc. – informuje "JAMA Network Open".

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w całych Stanach Zjednoczonych żyje około 187 000 dzieci i nastolatków z T1D.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki?

2022-09-27 15:20

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystości pogrzebowe jednego z najbardziej lubianych polskich aktorów Franciszka Pieczki odbędą się w czwartek. Msza święta odprawiona zostanie o godz. 12 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po niej trumna z ciałem aktora zostanie odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie.

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję