Reklama

Niedziela plus

Ełk

W studzieniczańskim wieczerniku

„Żyjcie Duchem Świętym i dajcie się Mu prowadzić” – wzywał bp Jerzy Mazur w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej.

Niedziela Plus 24/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Ełk

Ks. Adam Łosiewski

Pielgrzymi diecezji ełckiej licznie udali się 5 czerwca do Matki Bożej Studzieniczańskiej. Głównej Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Jerzy Mazur. W koncelebrze wzięli udział kapłani z diecezji oraz ojcowie misjonarze posługujący w Tanzanii i Kamerunie.

Podczas Mszy św. cudowny obraz z wizerunkiem Matki Bożej Studzieniczańskiej został przeniesiony z Kaplicy na Wyspie do ołtarza polowego. Podczas homilii biskup zauważył, że jak niegdyś Apostołowie, tak i my dzisiaj trwamy w studzieniczańskim wieczerniku razem z Maryją na modlitwie. – Tegoroczną uroczystość Zesłania Ducha Świętego przeżywamy w kontekście wojny na Ukrainie, zagrożenia pokoju w naszej ojczyźnie, Europie i świecie. Przywódcy państw szukają dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Jako ludzie wiary wierzymy natomiast, że tylko modlitwa może zatrzymać wojnę. Możemy wyprosić pokój na Ukrainie, nawrócenie Rosji przez odmawianie Różańca – powiedział bp Mazur.

Ziemia augustowska przyjęła ponad 1000 uchodźców wojennych z Ukrainy, a w całej diecezji ełckiej nieustannie prowadzona jest pomoc na szeroką skalę. Korzystając z okazji spotkania tak wielu osób, bp Mazur wyraził wdzięczność wiernym.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętowanie i dziękczynienie

2022-09-13 14:05

Niedziela Plus 38/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Ełk

Karol Porwich/Niedziela

Tegorocznym diecezjalnym dożynkom towarzyszyło hasło: „Z Maryją, Królową Pokoju, dziękujemy Bogu za plony”.

Wtym roku 3 września diecezja ełcka dziękowała Bogu za plony w Lipsku. Gospodarzami dożynek były tamtejsza parafia Matki Bożej Anielskiej, Urząd Gminy w Lipsku oraz Ełcka Kuria Biskupia.

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: episkopat zaniepokojony planami rozszerzenia eutanazji

2022-09-27 15:56

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

Ponownie wyraziliśmy Prezydentowi Republiki, panu Emmanuelowi Macronowi, zaniepokojenie ewentualną ewolucją ustawodawstwa dotyczącego „końca życia”, tematu, co do którego zarówno głowa państwa, jak i Konferencja Episkopatu Francji potwierdzają wolę nie dzielenia społeczeństwa – napisał na komunikatorze Twitter abp Éric de Moulins Beaufort.

Po spotkaniu z głową państwa przewodniczący francuskiego episkopatu stwierdził, że Kościół mógł na tym forum wyrazić swe zaniepokojenie ponownym otwarciem tej debaty, a w szczególności wrażeniem, że w końcu społeczeństwo chce zachęcić niektórych ludzi do rezygnacji z życia. Mogliśmy również nalegać na znaczenie, jakie należy nadać rozwojowi opieki paliatywnej, która we Francji jest wciąż bardzo słabo rozpowszechniona – napisał abp Éric de Moulins Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję