Reklama

Zdrowie

Przychodzi Polak do lekarza

W wielu miastach Polski będą się pojawiać mobilne strefy zdrowia, w których każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych. Prezydencki program „Zdrowe Życie” ma zachęcić Polaków do badań profilaktycznych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć! – to hasło prozdrowotnego programu pod patronatem pary prezydenckiej, który ma zachęcić Polaków do badań profilaktycznych oraz zdrowego trybu życia. Pandemia covid-19 sprawiła, że mamy sporo zaniedbań, ale wcześniej statystyka badań profilaktycznych też była bardzo słaba. – Kluczowa jest promocja zdrowia i profilaktyki chorób, której celem jest przekonanie Polaków do badania się i korzystania z bezpłatnych programów profilaktycznych – mówi min. Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Bezpieczeństwo zdrowotne

Jednym z priorytetów prezydentury Andrzeja Dudy jest bezpieczeństwo Polaków. Chodzi o bezpieczeństwo nie tylko militarne, energetyczne czy żywnościowe, ale również o zdrowotne. Niestety, ze statystyk wynika, że stan zdrowia Polaków nie jest zadowalający. – Mam nadzieję, że projekt „Zdrowe Życie” będzie kamykiem, który poruszy lawinę, ponieważ żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić tego, co można samemu zrobić dla swojego zdrowia – podkreśla prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju.

O wiele lepiej i taniej jest zapobiegać chorobom i wykrywać je na wczesnym etapie niż zgłaszać się do lekarza dopiero wtedy, gdy są jakieś dolegliwości. Taka optyka opieki zdrowotnej jest we wszystkich rozwiniętych państwach. – Narodowy Fundusz Zdrowia już dawno przestał pełnić funkcję „bankomatu”, który wypłaca pieniądze za leczenie pacjentów. Od wielu lat w naszej strategii stawiamy na profilaktykę. Choć nasze projekty profilaktyczne 40 Plus, np. mammografia i cytologia, cieszą sie dużym zainteresowaniem, to jednak wciąż jest ono niewystarczające. Bardzo wielu Polaków idzie do lekarza dopiero wtedy, gdy coś im dolega. Ten zwyczaj musimy zmienić – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Skorzystało 2% Polaków

Polacy często narzekają na służbę zdrowia i kolejki do specjalistów, jednak z badań, które są ogólnodostępne, korzystają w bardzo ograniczonym zakresie. Najwięcej oporów mamy przed badaniami takimi jak kolonoskopia i cytologia. W ramach profilaktyki badania te są bezpłatne, a z grupy osób uprawnionych do nich korzysta zdecydowanie mniej niż 30%. Podobnie jest w przypadku mammografii, którą wykonuje ok. 39% uprawnionych kobiet. Możliwość skorzystania z programu Profilaktyka 40 Plus miało ok. 20 mln Polaków, a skorzystało z niego tylko 400 tys., czyli zaledwie 2%.

Reklama

Eksperci wskazują, że profilaktyka zdrowotna to coś więcej niż tylko badania i wczesne wykrywanie chorób. To również świadomość społeczna zagrożeń zdrowotnych, zdrowy styl życia oraz eliminacja czynników ryzyka. – Niby to wszystko wiemy, ale zupełnie tego nie przestrzegamy. Badania pokazują, że 80% Polaków wie, jak się zdrowo odżywiać, ale tylko 40% stosuje tę wiedzę w praktyce. Ludzie muszą wiedzieć, że żadne lekarstwo nie zastąpi tego, co można samemu zrobić ze swoim życiem i zdrowiem – wyjaśnia prof. Czauderna.

Nowy paradygmat

Program „Zdrowe Życie” został zainaugurowany 3 czerwca przez parę prezydencką w Warszawie. Kancelaria Prezydenta RP podpisała porozumienie o współpracy w zakresie bezpłatnych badań i konsultacji medycznych oraz kampanii edukacyjnej ze współorganizatorami akcji: Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz PZU S.A.

– Musimy przekonać Polaków, by wzięli odpowiedzialność za własne zdrowie. Za nasze zdrowie nie odpowiadają przecież ani minister zdrowia, ani NFZ, ale my sami. Nowym paradygmatem zdrowia publicznego są dobre wybory zdrowotne, czyli zastanowienie się nad tym, co jemy, jak często się ruszamy – podkreśla prof. Jarosław Pinkas, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego.

2022-06-07 12:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dokta z Buluby

Niedziela Ogólnopolska 11/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

lekarz

Archiwum Wandy Błeńskiej

Był 19 lutego 1950 r. Z Londynu wypływał statek do Mombasy. Wśród pasażerów była 39-letnia lekarka Wanda Błeńska, której celem był Fort Portal w Ugandzie, a tam – leczenie trędowatych.

Zapis z pamiętnika dr Błeńskiej: „Dziś po południu o godz. 16.00 wyruszyłam z Londynu. Deszcz pada cały czas. Na statku pełno ludzi... Staram się nie myśleć o tym, że opuszczam Anglię. Prócz fizycznego zmęczenia mam pokój w sercu i jakąś cichą, spokojną radość – jestem właściwie zupełnie szczęśliwa – jako nic nie mająca, a posiadająca wszystko”.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Paryż: episkopat zaniepokojony planami rozszerzenia eutanazji

2022-09-27 15:56

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

Ponownie wyraziliśmy Prezydentowi Republiki, panu Emmanuelowi Macronowi, zaniepokojenie ewentualną ewolucją ustawodawstwa dotyczącego „końca życia”, tematu, co do którego zarówno głowa państwa, jak i Konferencja Episkopatu Francji potwierdzają wolę nie dzielenia społeczeństwa – napisał na komunikatorze Twitter abp Éric de Moulins Beaufort.

Po spotkaniu z głową państwa przewodniczący francuskiego episkopatu stwierdził, że Kościół mógł na tym forum wyrazić swe zaniepokojenie ponownym otwarciem tej debaty, a w szczególności wrażeniem, że w końcu społeczeństwo chce zachęcić niektórych ludzi do rezygnacji z życia. Mogliśmy również nalegać na znaczenie, jakie należy nadać rozwojowi opieki paliatywnej, która we Francji jest wciąż bardzo słabo rozpowszechniona – napisał abp Éric de Moulins Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję