Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 24/2022, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa z papieżem
Kiedy nastanie pokój?

Na zakończenie miesiąca maryjnego, 31 maja, Franciszek razem ze zgromadzonymi dziećmi pierwszokomunijnymi, bierzmowaną młodzieżą i dorosłymi odmówił Różaniec w intencji pokoju na świecie. Co znaczące, papież modlił się o ustanie wojny, „która od dziesięcioleci trwa w różnych częściach świata, a która teraz nawiedziła także kontynent europejski”. Powróciła znów koncepcja III wojny światowej w kawałkach, o czym – szczególnie przed pandemią – Ojciec Święty mówił wielokrotnie. Wobec impasu w negocjacjach, które świadczą o tym, że dyplomaci odbijają się od ściany, jeszcze wyraźniej wybrzmiały słowa: „Pokój nie może być jedynie wynikiem negocjacji ani konsekwencją sprawiedliwego porozumienia politycznego, ale przede wszystkim paschalnym darem Ducha Świętego”. Może go jednak przyjąć serce czyste, nawrócone, stąd konieczność modlitwy, postu i jałmużny, a także daru łaski za pośrednictwem Maryi.

Afryka
Przypomnienie zapomnianego

António Juliasse Ferreira Sandramo, ordynariusz diecezji Pemba w północnym Mozambiku, wezwał wspólnotę międzynarodową do ochrony ludności chrześcijańskiej przed ponawiającymi się atakami ze strony dżihadystów. Wielu pewnie się zastanawia, od kiedy to trwa. Niestety, nic nie dzieje się tam „od wczoraj” – wojna toczy się od co najmniej dekady, tyle że w Europie nikogo to nie interesuje. Mimo to Kościół robi, co może, aby przełamać tę egoistyczną blokadę informacyjną. Ima się takich narzędzi jak wynajęcie agencji PR, co ostatnio zrobili biskupi z Czarnego Lądu, aby skuteczniej docierać do międzynarodowej opinii publicznej z informacjami z kontynentu, które w sytuacji wojny w Europie zeszły już nie na daleki, ale na bardzo, bardzo daleki plan.

W obliczu głodu
Nie może być bronią

– Wielki niepokój wzbudza blokada eksportu pszenicy z Ukrainy, od którego zależy życie milionów osób, zwłaszcza w krajach najuboższych. Kieruję żarliwy apel o dołożenie wszelkich starań w celu rozwiązania problemów i zagwarantowania powszechnego prawa człowieka do wyżywienia. Nie wolno używać pszenicy, podstawowego artykułu spożywczego, jako oręża wojennego – powiedział papież, kolejny raz odnosząc się do wojny na Ukrainie. Co oznacza brak żywności w najuboższych regionach świata? Oczywiście, jeszcze większy głód, bo ten „normalny” jest tam stałym bywalcem, ale i niepokoje społeczne, a może i nawet wojny domowe... Ukraińskiego zboża nie można wywieźć z kraju – choć jest ono dostępne – bo rosyjska marynarka blokuje port w Odessie. Już gdzieniegdzie mówi się o tym, że należy myśleć o jego odblokowaniu, aby ratować olbrzymie obszary świata przed głodem. Ukraina sama nie jest w stanie tego zrobić. Włączyć musiałyby się wojska NATO, ale to mogłoby spowodować eskalację konfliktu, na czym – jak twierdzą analitycy – zależy Putinowi.

Reklama

Spotkanie młodych
Kolejna LEDNICA 2000

W 26. Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 uczestniczyło 20 tys. młodych ludzi. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: „Na krańce świata”. Jego centralnym punktem była Eucharystia, której przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski, a homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś z Łodzi. Można narzekać i utyskiwać, że 20 tys. osób to o wiele mniej niż 100 tys., jak to bywało całkiem niedawno na Lednicy, ale prawdą jest, że obecnie mało kto jest w stanie zgromadzić takie grono ludzi – i to młodych – tam, gdzie głównym magnesem nie jest idol, którego chce się naśladować, ale wspólnota, w której chce się być.

Sandomierz
Zakończony synod

Zakończyły się prace III Synodu Diecezji Sandomierskiej, które – przedłużone ze względu na pandemię – trwały ponad 5 lat. Ich efektem jest 300-stronicowy dokument zawierający blisko tysiąc uchwał synodalnych. Będą one obowiązywały w diecezji sandomierskiej od 1 sierpnia. Hasłem synodu były słowa: „Aby nieść światło Ewangelii”, co wskazuje skupienie się nie na usprawnieniu zarządu diecezją, ale na ewangelizacji. Wyjątkowo jest to zbieżne z tytułem Konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium, która reformuje Kurię Rzymską i zmienia organ skupiony na samym sobie na ten wychodzący z Ewangelią i niosący ją na zewnątrz.

Reklama

Watykan
Początek reformy

5 czerwca, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, weszła w życie reforma Kurii Rzymskiej. Papież ogłosił ją w Konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium („Głosić Ewangelię”). Najważniejsze, co się w niej znajduje i co podkreślają pierwsze słowa, które są również tytułem dokumentu, to misja. Kuria jest nie po to, aby zarządzać Kościołem, ale po to, by głosić Ewangelię. Trudno oczekiwać, że już jutro wszystko się zmieni o 180 stopni. Reformy będą wprowadzali ludzie, którzy przez lata, czasem długie, funkcjonowali w innym systemie. Zmiana będzie więc następowała stopniowo, choć wolą papieża jest, aby działo się to szybciej.

Nigeria
Zamach na katolicki kościół

Nie ustają ataki na chrześcijan. W chwili, gdy oddajemy Niedzielę do druku, potwierdzono już ponad pięćdziesiąt ofiar zamachu na kościół katolicki w Owo w stanie Ondo (południowo-zachodnia Nigeria), do którego doszło w niedzielę 5 czerwca. Według nigeryjskich mediów, miał on miejsce w kościele św. Franciszka podczas Mszy św. Napastnicy otworzyli ogień do wiernych oraz zdetonowali materiały wybuchowe. Tożsamość napastników nie została dotąd ustalona, przypuszcza się jednak, że byli nimi islamscy fanatycy z grupy Boko Haram. „To szatański atak” – napisał na Twitterze gubernator stanu Ondo Oluwarotimi Akeredolu. Atak potępił również, nazywając go haniebnym, prezydent Nigerii Muhammadu Buhari. Watykan oświadczył, że papież Franciszek modli się za ofiary, które zostały napadnięte podczas celebracji.

Spadek powołań
Dane odzierają ze złudzeń

Z danych zebranych w większości amerykańskich diecezji wynika, że w tym roku wyświęcono 458 stałych diakonów. W tym samym czasie zmarło 393 stałych diakonów, a 512 odeszło na emeryturę. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że diakona stałego nie obowiązuje celibat – może nim zostać mężczyzna żonaty – dane te powinny odzierać ze złudzeń tę część komentatorów, którzy lekarstwo na spadek powołań kapłańskich widzą w zniesieniu celibatu. Jak się okazuje, to nie on jest przeszkodą.

Płock
Niespodziewana rezygnacja

Piotr Libera nie jest już biskupem płockim. Na ręce papieża złożył rezygnację, którą tłumaczy problemami zdrowotnymi. Franciszek ją przyjął i jednocześnie mianował administratorem apostolskim sede vacante diecezji płockiej biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Poinformowała o tym 4 czerwca nuncjatura apostolska. Warto wspomnieć, że niemal 3 lata temu bp Libera niespodziewanie poprosił Ojca Świętego o to, by zezwolił mu na skorzystanie z roku sabatycznego. Spędził on wtedy pół roku u kamedułów w Krakowie. Biskupem płockim był przez 15 lat.

2022-06-07 12:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Miłosierdzie
Światowe spotkanie

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję