Reklama

Wiara

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu

Niedziela Ogólnopolska 24/2022, str. 16

[ TEMATY ]

homilia

Magdalena Pijewska/Niedziela

Wiele jest dróg prowadzących do Boga, a jedną z nich jest świat, w którym żyjemy, ponieważ dzieło stworzenia objawia niemało z natury Boga. Otaczający nas świat skłania do podziwu dla stworzenia i wdzięczności wobec Stwórcy. Szczególne miejsce w świecie zajmuje człowiek, który wypowiada pieśń chwały: „Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!”. Pełne objawienie tego, kim jest Bóg – Ojciec, Syn i Duch Święty – dokonywało się w długiej historii zbawienia, której trzon stanowiły dzieje Izraela jako ludu Bożego, i osiągnęło apogeum w przyjściu Jezusa Chrystusa. Na kartach Starego Testamentu natrafiamy na wiele intuicji wskazujących na bogactwo wewnętrznego życia Boga. Jedna z nich pochodzi z Księgi Przysłów i ukazuje Mądrość zrodzoną przed stworzeniem. Uosobiona Mądrość towarzyszy Bogu w dziele stworzenia świata i człowieka, a jej nadzwyczajne przymioty sugerują, że stanowi część odwiecznego istnienia Boga.

Czytanie z Ewangelii według św. Jana przypomina słowa Jezusa, że w Nim objawiła się moc i mądrość Boża, widoczne w Jego nauczaniu i czynach oraz potwierdzone w zbawczej śmierci i chwalebnym zmartwychwstaniu. Uznanie Jezusa jako Pana, czyli Boga, i pójście za Nim nie przychodzi łatwo, bo nie jest tylko rezultatem namysłu czy przejawem dobrych chęci. Wymaga zawierzenia Bogu i przyjęcia Jego łaski, w czym urzeczywistnia się działanie potwierdzające moc Ducha Świętego. Właśnie Duch Święty wspomaga nas w uznaniu prawdziwej tożsamości Jezusa Chrystusa, a zatem również w wyznaniu wiary, że Bóg jest jedyny, lecz istnieje jako Najświętsza Trójca. W tym miejscu chrześcijaństwo różni się zasadniczo od dwóch innych religii monoteistycznych – judaizmu i islamu. W naszej wierze znalazła wyraz pełna prawda o Bogu, która niesie ze sobą istotne przesłanie: nie ma innej drogi do Ojca jak tylko ta, która prowadzi przez Syna. Nawet ci, którzy nie uznają bóstwa Syna, a tym samym bogactwa wewnętrznego życia Boga, jeśli żyją zgodnie ze swoim sumieniem, będą usprawiedliwieni dzięki zbawieniu, którego dokonał Syn.

W Liście do Rzymian św. Paweł podkreśla, że najważniejszy owoc wiary w Jezusa Chrystusa, którym jest usprawiedliwienie, przynosi chrześcijaninowi dar pokoju z Bogiem. Ten dar ma dwa wymiary – przyszły i obecny. Przyszły wymiar wychodzi poza granice doczesności i ma charakter eschatologiczny, gdyż „chlubimy się nadzieją chwały Bożej”, zapewnionej przez łaskę, w której trwamy. Z kolei wymiar obecny zmusza do gruntownego przewartościowania wszystkiego, co nas spotyka. Trzeba więc starannie i wciąż na nowo podejmować przemyślenie stopniowania, jakie przedstawił Apostoł Narodów: „(...) chlubimy się także z ucisków, wiedząc, że ucisk wyrabia wytrwałość, a wytrwałość – wypróbowaną cnotę, wypróbowana zaś cnota – nadzieję”. Dlatego prawda o Bogu jako Ojcu, Synu i Duchu Świętym znajduje odwzorowanie w trzech cnotach głównych, na których trzeba budować życie każdego chrześcijanina: wierze, nadziei i miłości. Są nierozłączne, bo nawzajem siebie potrzebują i wzajemnie się karmią. Święty Paweł wspaniale połączył wymiar eschatologicznej przyszłości oraz teraźniejszości, gdy napisał: „A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany”.

2022-06-07 12:34

Ocena: +29 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: trzeba słuchać głosu Jezusa a nie wizjonerów

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jeśli słuchamy głosu Jezusa i za Nim idziemy, to nie zmylimy drogi – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty w Watykanie. Papież podkreślił, że Jezus, „Dobry Pasterz”, jest jedyną bramą, która może nas doprowadzić do życia wiecznego. Przestrzegł, aby nie ufać rzekomym jasnowidzom i wróżbiarzom prowadzącym nas na manowce.

Wychodząc z czytanej dziś Ewangelii (J 10,1-10) Franciszek podkreślił trzy elementy niezbędne dla życia chrześcijańskiego: brama, droga, głos. Zauważył, że Pan Jezus przestrzega nas dzisiaj przede wszystkim przed tymi, którzy nie wchodzą do owczarni przez bramę, ale wdzierają się inną drogą. „Ten jest złodziejem i rozbójnikiem” – przytoczył papież słowa Ewangelii i dodał, że "tylko Pan Jezus jest bramą. Nie ma innej. Jezus jest także bramą naszego życia powszedniego, idzie przed nami i pokazuje nam drogę".

CZYTAJ DALEJ

"Koronka na ulicach miast" coraz bliżej

2022-09-26 10:49

[ TEMATY ]

Koronka na ulicach miast

Koronka do Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

W środę o godz. 15 w 173 miastach w całej Polsce wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

"Co roku w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, skrzyżowania ulic, place miast, miasteczek i wsi zamienią się w miejsca modlitwy, by z koronką w ręku prosić Boga o miłosierdzie dla nas i świata całego" - czytamy w komunikacie przekazanym w poniedziałek PAP.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dziś kolejna nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki”

2022-09-27 15:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Wdzięczność za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i poznawanie jego nauczania to idea comiesięcznej nocnej modlitwy „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki”. Dziś kolejne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski. By szerzyć kult Błogosławionego ich uczestnicy otrzymują od paulinów obrazek z modlitwą o kanonizację Prymasa Tysiąclecia.

Dziś rozważany będzie ósmy punkt ABC Społecznej Krucjaty Miłości, który brzmi "Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich". Konferencję na ten temat przedstawi Dorota Pawlak z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję