Reklama

Aspekty

Służba w miłości

Dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu 14 maja przyjmie święcenia diakonatu. Tegoroczną uroczystość zaplanowano w zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 20/2022, str. VI

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Archiwum seminarium

Kandydaci do diakonatu kl. Damian Swiniarek (z lewej) i kl. Rafał Kierczuk z ojcem duchownym ks. Tadeuszem Kuźmickim

Kandydaci do diakonatu kl. Damian Swiniarek (z lewej) i kl. Rafał Kierczuk z ojcem duchownym ks. Tadeuszem Kuźmickim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobór Watykański II w Konstytucji Dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium” w numerze 29 określił, że do szczególnych zadań diakona należy „uroczyste udzielanie chrztu, przechowywanie i rozdzielanie Eucharystii, asystowanie i błogosławienie w imieniu Kościoła związkom małżeńskim, udzielanie Wiatyku umierającym, czytanie wiernym Pisma Świętego, nauczanie i napominanie ludu, przewodniczenie nabożeństwu i modlitwie wiernych, sprawowanie sakramentaliów, przewodniczenie obrzędowi żałobnemu i pogrzebowemu”. Obecnie w codziennym zaangażowaniu duszpasterskim w parafii najczęściej spotkamy diakona podczas proklamowania Ewangelii, mówienia homilii, udzielania sakramentu chrztu świętego oraz prowadzenia grup parafialnych – mówi ks. Tadeusz Kuźmicki, ojciec duchowny w WSD w Paradyżu. Strojem liturgicznym diakona jest stuła i dalmatyka. Stuła jest zakładana podczas prowadzenia modlitwy i jest wyrazem przyjęcia sakramentu święceń. Jest ona częścią stroju liturgicznego jedynie dla diakona, księdza oraz biskupa. Diakon zakłada stułę na lewe ramię i spina ją diagonalnie na prawym boku. Dalmatyka jest uroczystym strojem liturgicznym diakona, którą zakłada on na albę i stułę. Jest ona również wyrazem przyjęcia sakramentu święceń. Swoim krojem przypomina ornat i jest noszona w kolorze, w którym sprawowana jest liturgia.

Znak zaufania

Kandydatami do diakonatu są w tym roku dwaj alumni V roku: kl. Damian Swiniarek z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli oraz kl. Rafał Kierczuk z parafii Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. – Diakonat jest dla mnie ważnym momentem, ponieważ Kościół udzielając mi święceń, potwierdza moje rozeznanie drogi powołania kapłańskiego. Jest to dla mnie ważny znak zaufania i możliwości realizowania tego, do czego zaprasza mnie Bóg. Posługa ta jest też wielkim zadaniem, które przyjmuję. W momencie święceń przyrzeknę zachowywać celibat, pogłębiać ducha modlitwy, kształtować swoje postępowanie na wzór Chrystusa oraz posłuszeństwo biskupowi. Jest to dla mnie przede wszystkim radość, której towarzyszy spokój mimo świadomości odpowiedzialności, jaką przyjmuję – mówi kl. Damian Swiniarek. – Jest to wielkie oczekiwanie, aby jeszcze bardziej móc dzielić się radością i doświadczeniem wiary wszędzie tam, gdzie zostaniemy posłani przez Kościół. Posługa diakona będzie przede wszystkim głoszeniem świadectwa swoim życiem, aby nie pozostawała tylko teoretycznymi rozważaniami, ale miała rzeczywiste odzwierciedlenie w naszym życiu, choć nie można powiedzieć, że jest ona nowa w naszym życiu. Od święceń będzie mogła się po prostu wyrażać w innych, nowych formach.

Droga służby

– Myślę, że właśnie diakonat jest drogą służby, która prowadzi ku kapłaństwu. Służby, która ma się wyrażać w jednym prostym słowie, które jest dzisiaj różnie rozumiane – to słowo MIŁOŚĆ. Miłość do Boga na pierwszym miejscu, z której ma wynikać miłość do bliźniego, który na tej naszej drodze stanie – mówi kl. Rafał Kierczuk. Myślę, że będzie to przede wszystkim czas, w którym będę starał się jeszcze bardziej przygotować do święceń kapłańskich poprzez własną modlitwę, ale również poznawanie grup parafialnych i wspólnot tak, by w przyszłości podjąć posługę kapłańską na parafii. Nie można zapomnieć oczywiście o służbie, która ma wyrażać się w osobie diakona. Na terenie diecezji nie brakuje miejsc, w których można ją realizować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Bóg spełnia wasze marzenia, ale po swojemu! - Święcenia Diakonatu 2020

- Macie marzenie co do tego, co będziecie robić? Hodowaliście te marzenia 5 lat, a niektórzy dłużej. Wy dopiero pokażecie jak głosić ewangelię! Pan Bóg spełnia wasze marzenie, ale byście byli pewni, że zarówno w przypadku św. Pawła tak i w waszym przypadku, zrobi to po swojemu. Zrobi to po swojemu i zupełnie inaczej niż to sobie wyobrażacie. Na szczęście będzie to inaczej, niż sobie to wyobrażacie! – mówił podczas Eucharystii arcybiskup Grzegorz Ryś.

Święcenia diakonatu w katedrze łódzkiej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki przyjeli alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi: Stanisław Czaja parafia pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Stanisława Kostki w Grodzisku Strzyżowskim (Diecezja rzeszowska), Łukasz Kowalski (parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Pabianicach), Mateusz Maciejewski (parafia pw. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim), Adrian Piechol (parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Marzeninie), Krzysztof Pietrzak (parafia pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi), Michał Staszewski (parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Brzykowie), Bogdan Werecki (parafia pw. św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim).
CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

[ TEMATY ]

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Wśród rozległych lasów rejonu konińskiego, nad Jeziorem Licheńskim, na malowniczym wzgórzu, znajduje się sanktuarium, w którym nad każdą ludzką troską i niedolą pochyla się z miłością Bolesna Królowa Polski.

Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu Starym. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został w drugiej połowie XVIII wieku. Nieznany z imienia i nazwiska artysta na cienkiej, modrzewiowej desce ukazał pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę. Przymknięte, spuszczone oczy nadają młodej i delikatnej twarzy o perłowo-różowej karnacji wyraz melancholijnego zamyślenia. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie.
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie ks. prałata Zygmunta Bochenka

2026-07-02 23:27

Marek Białka

Z udziałem licznie zgromadzonej wspólnoty kapłańskiej a także licznych delegacji i pocztów sztandarowych odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego kilka dni temu ks. prał. Zygmunta Bochenka, wieloletniego proboszcza parafii i emerytowanego dziekana brzeskiego dekanatu.

Wprowadzenia ciała zmarłego kapłana do kościoła parafialnego dokonał ks. prał. Józef Drabik, obecny proboszcz i dziekan dekanatu w asyście kilku osób duchownych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję